scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Meniuri pt copii

5 participan?i

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Sam Feb 16, 2008 12:34 am

Va multumesc pt mesaje. Azi Emma a papat cereale. Am gasit cereale bio de la Milupa, fara zahar adaugat. Nu prea i-au placut ei dar le-am amestecat cu putin mar si banana si le-a mâncat. Am sa i le dau cateva zile dimineata pâna se obisnuieste, dupa care am sa incerc seara.De la ce varsta se poate introduce carnea?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Joi Feb 14, 2008 11:49 am

vreau sa mai spun ca poti da copilului si ce tie ti se pare ciudat ca si combimatie cu conditia sa fie alimente pe care le are voi in functie de varsta, cand am ajuns sa introducem carnea, Valeria nu o manca nici cum pana cand am amestecat carnea cu cereale dulci si cu lapte
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Mier Feb 13, 2008 9:56 pm

Am uitat sa va spun ca Emma(fetita mea) adoarme in timpul ultimului biberon. De aceea mi-ar fii fost greu sa ii dau cereale cu lingurita. Ea papa dupa baita de seara si adoarme imediat. Rar se mai intampla sa stea treaza inca cateva minute dar, si asa, adoarme singura, fara ajutor. Asta fiind pe la ora 22. Deci pot spune ca avem noroc din acest punct de vedere. Chiar daca se trezeste sa pape, ea manaca dormind.
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Mier Feb 13, 2008 9:42 pm

Va multumesc pt raspunsuri. Nu sunt sigura ca voi introduce cerealele ca si masa de seara. Inca am dubii. Fetita mea e mai durdulie si mie teama sa nu o ingrase prea mult. Poate ar fii mai bine sa i le introduc dimineata in amestec cu fructe. Deocamdata i-am dat mere, banane si pere. Ce as putea sa ii mai dau? Am luat borcane cu piersici de la hipp, bio dar mi-e teama sa nu se obisnuiasca cu ele si sa refuze dupa fructul in sine. Ce fructe sa ii mai dau? Pepene galben? La amiaza ii fac un pireu din legume(morcovi, telina, pastarnac, cartof, conopida uneori, la fel si mazare). Ce ma sfatuiti sa ii mai introduc? Laptele nu o mai atrage. Nu il refuza dar am impresia uneori ca s-a cam saturat de el. Va multumesc pt ajutor
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  diapunctc Mier Feb 13, 2008 12:57 am

Gabriela, poti sa-i dai cereale, linistita...dar nu te baza pe faptul ca asta o va face sa doarma toata noaptea! Sunt sanse...dar nu foarte mari; de regula bebe se trezeste noaptea nu doar de foame, si chiar daca asa este, pentru multi bebelusi lapticul nu poate fi inlocuit de nimic altceva - accepta cu drag si alte alimente, dar cand vor neaprata lapte, nu prea poti sa-i convingi sa accepte altceva. Nu vreau sa te sperii, dar as vrea sa nu-ti faci prea multe iluzii, ca sa nu fi deazamagita dupa aceea, in caz ca nu functioneaza.
Dar de incercat poti incerca - rau nu-i face.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Feb 10, 2008 10:20 pm

[img]Meniuri pt copii - Pagina 2 Razvan10[/img]

in poza cu linguritza avea 4 luni in cea cu cana are 5 luni.
ii place sa manance mai mult cu cana.
la inot caram manacare in cana,e mai usor Very Happy



Ps.Ignora fundalul,mie mai usor sa il hranesc in pat. Rolling Eyes
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Feb 10, 2008 7:46 pm

milupa mar cu morcov pt 4 luni sunt gretoase,de restul cu alte fructe nu stiu.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Feb 10, 2008 7:41 pm

cereale papa de la 3 luni jumate,am inceput cu cereale pt 4 luni,nu conteaza firma noi am incercat toate firmele,preferatele lui sunt cele de la bebelac i le fac cu lapte seara la ultima masa,acum depinde de voi cat si cum papati,daca i le dau cu cana i le fac mai fluide sa le bea usor,daca i le dau cu lingura i le fac mai groase,pun in 200 de lapte praf 3 sau 4 linguri de cereale si le mixez in blender.Rar cand fac pireu de fructe si iese prea moale ii bag o lingura de cereale in pireu sa il pot da cu linguritza.
Sunt in comert o multitudine de cereale,cele de la milupa sunt gretoase nu ti le recomand.
Cereale papa la 22 seara si de la 3 luni jumate de la prima masa de cereale a dormit toata noaptea.
introdu cerealele ca un aliment nou,adica cate putin pana inlocuiesti o masa de lapte,daca ai lapte de san fa cerealele cu lapte de san.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Diversificarea

Mesaj  gabriela Dum Feb 10, 2008 6:54 pm

Buna mamicilor! Pt Alina. Am citit ca ii dai lui Razvan cereale seara. Fetita mea are si ea 5 luni si 10 zile si as vrea sa ii dau cerealele seara ca sa poata dormii pana dimineata fara a se trezi de 1 sau 2 ori pe noapte. E indicat? Ce tip de cereale ii dai? Le amesteci cu fructe? Mersi pt raspuns
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Feb 06, 2008 8:32 pm

Tot ce am introdus o fost la sfatul medicului,Razvan o fost mancacios intotdeauna,si in prezent abia ii potolim foamea,diversificarea am inceputo la 3 luni jumate pt ca nu mai lua in greutate cu lapte praf.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  diapunctc Mier Feb 06, 2008 8:19 pm

la Adriana ii placeau la nebunie pireurile combinate cu cartof, desi cartofi goi nu i-au placut niciodata; asa ca puneam in blender cartof+morcov sau cartof+spanac sau cartof+dovlecel sau cartof+mazare... sau orez+dovlecel sau orez+mazare. Si ii placeau mult de tot.
...pentru varsta lui Razvan ... cred ca astea ar fi sugestiile noastre
N-am pus niciodata ulei sau unt sau late condimente in pireuri...eventual foarte putina sare;
si dupa 7 luni am luat morcovi si cartofi fierti in supa...pentru o aroma mai deosebita (dupa 7 luni pentru ca supa era cu carne)

(noi la varsta lui Razvan abia ne gandeam la diversificare si gustam putin, de curiozitate, dintr-un pireu de morcov sau mar copt; fiecare are ritmul lui...dar piept de pui la 5 luni? ... esti sigura? sau te pregatesti din timp pentru lunile care urmeaza?)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Feb 06, 2008 2:55 am

Dati-mi idei

Ex:
cazeina+ulei de masline+lapte praf+o linguritza fruncte(caise/pere/mere/piersici)
piept de pui+ulei de masline+pireu legume(cartofi/morcov/mazare)+lapte praf
lapte praf sau pireu de fructe
cereale
apa la cerere sau mai rar suc


Ce sa ii mai dau la Razvan sa pape?
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii - Pagina 2 Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum