scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Meniuri pt copii

5 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  diapunctc Mier Mar 12, 2008 12:25 am

Zdrenghea Alina a scris:Nu cumpara din comert pt bebe asa mic,cumpara milli dorna sau ce lapte vrei tu neaparat 1.5 sau 1.8 grasime pune pe foc jumatate de litru cand se umfla ia de pe foc pune 4 pastile sfaramate de calciu lactic,apoi pune iar pe foc si lasa la fiert pana se separa ,apoi strecori in tifon lasi la scurs,amesteci in blender branza rezultata cu ulei de masline cam 5 ml si cu lapte praf (preparat cam 60 ml ),rezulta o pasta pe care o papa bebe la o masa noi mai punem o lingura de caise sau piersici,mere.
daca iese prea lichida poti pune o lingura de cereale.

Daca la branza din comert ingredientele sunt exclusiv branza dulce/lapte ...nu vad absolut nici un motiv pe lume sa eviti branza din comert si sa o prepari acasa cu lapte tot din comert, de la exact aceleasi firme pe carele eviti din rasputeri la capitolul branza.
Si 4 pastile de calciu la jumatate de litru lapte mi se pare un supliment enorm (excesiv) de calciu pentru bebe - mai ales daca ii place si papa des branzica ...si cand din acea compozitie iese o singura portie Shocked .
Stiu ca se recomanda branza facuta asa, cu calciu... n-am inteles niciodata de ce.

...noi am luat branza dulce din comert (cu precautile de rigoare sa nu aiba conservanti sau alti aditivi ciudati), sau mai facea mama din lapte de vaca de la tara, lasat sa se separe si sa se faca branza si smantana in mod natural, fara adaos de calciu sau alte moduri de a grabi procesul.

Gabriela, sunt foarte multi copii care se trezesc sa pape noaptea, chiar si dupa 1 an; la 6 luni chiar e perfect normal!...nu stiu ce probleme are pediatra dar sigur nu merita sa te stresezi din cauza asta, mai ales daca pe tine nu te deranjeaza.
Daca vrei poiti incerca diferite metode de a renunta la masa de noapte...poate e si bebe de acord cu vreuna din ele. S-ar putea sa nu fie foamea motivul pentru care se trezeste - unii copii se trezesc si nu reusesc sa adoarma singuri la loc, dar se linistesc si adorm la loc daca ii tii in brate si le oferi afectiune. ... Dar daca bebe chiar simte nevoia sa pape...nu cred ca trebuie sa o fortezi sa renunte.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Mar Mar 11, 2008 11:46 pm

Emma are acum 6 luni dar nu a reusit sa pape, la masa, mai mult de 180 ml. Si 180 e exceptia. In timpul zilei bea max 120 ml la o masa iar noaptea cam 150. Nu reuseste sa manance mai mult chiar daca urla de foame. Si eu sunt asa, mananc des si putin. Oare de ce? De aceea se trezeste noaptea pt ca nu a mancat suficient in timpul zilei. De ex dimineata nu vrea sa manance sau daca accepta papa foarte putin. Asta e! Sanatoasa sa fie, altceva nu ma intereseaza
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  iuliacampean Mier Mar 05, 2008 8:04 pm

Si eu am avut aceeasi probema cu mancatul noaptea, numai ca la mine era mai grav pentru ca manca foarte des
si ajunsesem chiar la "performanta" de a manca cate putin din ora in ora. Dar greseala noastra majora era ca dormea in pat cu noi (din comoditate pentru mine, recunosc) si simtea mirosul meu si de lapte si cred ca i se facea pofta:-) Masura pe care am luat-o noi a fost sa-l punem in patut si sa doarma numai cu tati in camera. A fost mai greu primele nopti pentru ca se trezea si plangea si ma cauta cu privirea prin camera, dar incet, incet se pare ca a functionat metoda noastra ptr ca n-a trecut inca o saptamana de cand facem asta si azi noapte nu s-a mai trezit deloc, adica a dormit de la 11,30 pana la 7:-) Deci se poate:-)

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Mier Mar 05, 2008 4:54 pm

I-am facut branzica dar o doare burtica de la ea. Am incercat cateva zile si am renuntat. La amiaza mananca legume cu carne de pui. Seara, pe la 19, 20 ii dau cereale cu putina banana. Ii place tare mult. Mananca bine. Dupa, pe la 22 ii dau 150ml lapte dar tot se trezeste pe la ora 4 sa manace. Nu stiu ce sa mai fac?! Pe mine nu ma deranjeaza ca ma trezeste dar pediatra imi spunea ca nu e bine. Voi ce ati facut in aceasta situatie?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Vin Feb 22, 2008 1:31 pm

Nu cumpara din comert pt bebe asa mic,cumpara milli dorna sau ce lapte vrei tu neaparat 1.5 sau 1.8 grasime pune pe foc jumatate de litru cand se umfla ia de pe foc pune 4 pastile sfaramate de calciu lactic,apoi pune iar pe foc si lasa la fiert pana se separa ,apoi strecori in tifon lasi la scurs,amesteci in blender branza rezultata cu ulei de masline cam 5 ml si cu lapte praf (preparat cam 60 ml ),rezulta o pasta pe care o papa bebe la o masa noi mai punem o lingura de caise sau piersici,mere.
daca iese prea lichida poti pune o lingura de cereale.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Vin Feb 22, 2008 12:07 pm

Vezi ce zice pediatrul tau, pediatra mea a spus ca pot sa ii dau dar sa cumpar varianta de branza mai grasa pt. ca Valeria a fost tot timpul mai lunga si mai slaba decat media, este mai agitata.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Vin Feb 22, 2008 11:52 am

Oare as putea incepe cu cea gata facuta?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Joi Feb 21, 2008 7:57 pm

Eu am facut din mili si oke dar cred ca este acelasi lucru cu napolact, vezi ce firma iti inspira mai multa incredere. Dupa un timp am inceput sa cumpar cate un pachet de 250gr gata facuta, in comert la lactate ambalat ca si untul sau margarina in hartie.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Joi Feb 21, 2008 7:14 pm

Ce lapte ar fii mai bine sa folosesc pt prepararea branzicii? Cel de Napolact e bun?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Dum Feb 17, 2008 8:21 pm

Am vazut hrisca in real nu contine gluten.
http://gastronomie.ele.ro/Cerealele_integrale_energie_in_forma_naturala_--a9.html
aici sunt ceva informatii despre hrisca si inca cateva cereale
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 7:57 pm

Nu au forma unor cartofi. Fierb mai repede decât cartofii obisnuiti
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 7:54 pm

cartofi sunt la real, lânga dovlecei, salata, ardei. Chiar azi am vazut. Eu i-am adaugat azi la pireul de legume. Sunt dulci.
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Dum Feb 17, 2008 4:34 pm

Suna interesant acel grau salbatic, eu nu stiu nimic de el dar poate gasim retete pe net. Am mai auzit de cartofi rosii(de culoare portocalie ca si morcovul) foarte sanatosi dar nu am vazut in comert.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 3:27 pm

Se pare ca nu imi iasa cu ticker-ul asta. Am sa mai incerc
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 3:25 pm

Sigur nu am sa ii dau biscuiti cu gluten. Din ce am citit, grâul salbatic nu contine gluten, are mult Ca si Mg. 100 gr grâu salbatic contine asa de mult Ca si Mg cat sunt in 2 pahare de lapte. Am sa il incerc. Poate inlocuii orezul.


url=http://tickers.doctissimo.fr/]Meniuri pt copii Make2.php?who=&button=&fond_ticker=phpDBxTWr.jpg&tick_ticker=icone_10[/url]
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 2:00 pm

Scuze dar se pare ca v-am trimis o prostie, nu stiu cum se introduce un ticker
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 1:58 pm

Meniuri pt copii Make2.php?who=&button=&fond_ticker=phpCgPpe3.jpg&tick_ticker=icon_01_0008
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Dum Feb 17, 2008 9:26 am

Din cate am citit eu este bine sa eviti glutenul pana dupa 1 an, favoriveaza ceva boala care poate sa apara la adolescenta. Eu am primit sfaturi de la batrani sa ii dau fetei mamaliga si faina de grau sa ii pun in mancare dar nu am ascultat si am dat fetei numai cereale de la Milupa, acum are 1 an si jumatate si de 2-3 luni fac painea in casa cu tarate si seminte (in, susan, floarea soarelui, dovleac) toate bogate in complex de vitamina B, magneziu si altele, daca va intereseaza va dau reteta. Semintele si taratele le cumpar de la naturiste. Biscuiti, piscoturi, pufuleti i-am dat dupa 1 an, dar ca desert nu ca masa.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Dum Feb 17, 2008 2:21 am

Legume am introdus deja: morcovi, telina, gulie, pastarnac, conopida, mazare, cartof. In curand am sa adaug dovlecelul si cartoful dulce. Carnea am sa o introduc doar atunci cand imi va spune pediatra. Ea vrea sa ii dau si biscuiti, eu nu prea sunt de acord, mai ales in privinta ingredientelor. Prefer sa ii dau cereale. Am vazut ceva biscuiti la magazinul bio, cu gluten, facuti din grâu salbatic(in engl spelt). Nu am auzit de asa ceva. Dar voi? Mai sunt cereale pt bebe +4 luni facute din orz, ovâz, secara, mei. Ce stiti de ele? Se pot da bebelui?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Feb 16, 2008 6:06 pm

[img]Meniuri pt copii Bio10[/img]

Am gasit pe net,cand am timp ma duc si eu sa vad.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Feb 16, 2008 6:01 pm

Adresa: Str. Marasesti (denumire veche: Marasesti, Cartier: CETATE), Nr. 14
Telefon: 0256/221222
Fax: 0256/221222
Pagina web: www.bio-markt.ro


Primul magazin care comercializeaza exclusiv produse bio-organice s-a deschis la Timisoara pe strada Marasesti nr 14, vis-a-vis de Parcul Botanic.

Produsele sunt "curate", adica ingredientele lor nu sunt crescute prin modificari genetice, prin aplicare de orice substante chimice.

Toate produsele sunt importate din Germania si Austria, fiind certificate de Uniunea Europeana in ceea ce priveste legislatie pentru astfel de produse.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Sam Feb 16, 2008 1:47 pm

Branza o faceam cu  o pastila la 150ml lapte de vaca din comert, pasteurizat, daca nu iasa poti sa incerci o pastila la mai putin lapte, depinde si de lapte, se pune la fiert si cand da in clocot se pune pastila si se face branza, nu stiu exact cum este cu lamaia si cu aciditatea ei.
Te rog sa-mi spui mai multe despre acel magazin, unde este mai exact si cum se numeste.
Apropo de pediatru eu nu am dat fetei nimic fara sa intreb pediatrul, nu stiu daca este bine sa dai carne inainte de legume, daca am inteles bine.
Chiar daca ii dau lapte din piata am vorbit cu pediatra, il iau de la aceeasi persoana de mai mult timp, inainte sa ii dau fetei si nu i-am dat inainte de 1an si 2 luni .
Lista o am de la pediatra mea, cum spune si Alina pediatrul trebuie sa iti dea toate informatiile pentru ca el urmareste copilul si poate nu se potriveste acelasi lucru ca la alti copii.Si eu am citit multe variante de liste de introduceri din carti si de pe net si am hotarat sa merg dupa cea a pediatrei mele pentru ca ea cunoaste copilul dpdv medical,nu am avut probleme decat cu pestele.
Apropo de cum se fierbe carnea, se arunca prima apa dupa ce da in clocot de cateva ori.
Eu am inceput de pe la 3 luni dar am mers ca ordine dupa acea lista, oricum mai intrerupi diversificarea daca raceste sau altele, cand are probleme medicale nu este bine sa bagi alimente noi si daca pui pe hartie cate o saptamana pentru fiecare gust separat te duci mult mai incolo in realitate si nu introduci un aliment nou dimineata si altul la pranz, numai cate unul.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Feb 16, 2008 12:50 pm

Nu va grabiti cu mancarea,are timp toata viata sa incerce detoate,nu trebuie acum cat ii mic sa il indopam cu detoate ca sa "prinda gustul",eu nu ii dau nimic la Razvan fara acordul dr,noi avem o relatie mai speciala cu dr noastra,in sensul ca in fiecare zi ii trimit mesaj cu ce si cat mananca Razvan,Razvan nu papa nimic nou pana nu isi da acordul dr noastra,cand merg la control imi scrie retete pt Razvan, imi scrie cum se face branza,mi a scris si cum se face pireul,cum se fierbe puiul,cum se face ceaiul,totul cu lux de amanunte.

Diversificarea PRECOCE are urmatoarele AVANTAJE:
-favorizeaza dezvoltarea structurilor orale solicitate in procesul de masticatie;
-induce cu usurinta un ritm mai alert de crestere si apor ponderal;
-ofera un aport suplimentar de vitamine, fier, fibre.

Dintre DEZAVANTAJELE diversificarii PRECOCE se pot cita:
-solicitarea timpurie a functiilor digestive, intr-un moment cand acestea nu sunt sufficient maturate;
-realizeaza o incarcatura osmotica mare pentru un rinichi incomplete dezvoltat functional;
-favorizeaza obezitatea de aport;
-proteinele vegetale au valoare biologica inferioara celor din lapte;
-glutenul introdus precoce favorizeaza aparitia celiachiei.

[quote]

Citat din manualul "esentialul in pediatrie" de eugen ciofu.Am cumparat-o cu 70 de ron,si in ea gasesti tot despre pediatrie,este un manual pt medicina de multe ori nu prea inteleg ce scrie asa ca intreb dr.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  gabriela Sam Feb 16, 2008 9:18 am

Mersi pt sfaturi. M-ai ajutat mult. Dar tu ai inceput mai devreme cu diversificarea. Eu am inceput-o doar pe la 4 luni. Nu prea am ce legume si fructe noi sa ii introduc deoarece nu e sezonul. Nu stiu ce pot face. In curand am sa ii introduc carnea de pui si galbenusul de ou. Am programare cu pediatra luni asa ca vom face "planul de bataie". Merg lunar la ea din acest motiv. Am inteles ca laptele il cumperi din piata. Nu ti-e teama sa il dai? Este un magazin cu produse bio, deschis doar de vreo 2 luni, vis a vis de Parcul botanic. Acolo gasesti apoximativ de toate. Bine si preturile sunt pe masura dar au eticheta AB, deci sigur nu au in componenta consrvanti, E-uri, etc iar legumele si fructele nu au fost tratate chimic. Eu cumpar de acolo fructele si legumele pt Emma. As cumpara si pt mine dar e peste posibilitatile mele financiare. Laptele bio e cam 8 lei. Cand faci branzica folosesti lapte integral? Cate pastile de Ca la ce cantitate de lapte? Am inteles ca se poate folosii si lamâie. Stie cineva cum se face?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Simona Sam Feb 16, 2008 7:48 am

eu am mers in aceasta ordine:
2luni:suc citrice, mere, orez(zeama de la orez fiert-seara cu lapte);
3 luni:morcov-suc;
3 1/2 luni:suc piersici, supa de morcov, pastarmac,  ardei, cereale;
4 luni: pireu de fructe+cereale,supa de fasole verde, dovlecei, 2-3 gr ulei la mancare, carne de pui mixata in supa 20-30gr/zi;
4 1/2: carne mixata de pui 30-40gr/zi, branza de vaci proaspata(branza dulce facuta in casa cu calciu lactic);
5 luni:suc de rosii, struguri, caise; in supa am adaugat rosii, telina; iaurt simplu;
6 luni: compot de fructe(zeama+pireu fruct) facut in casa fara conservanti; supa de spanac, ceapa, cartofi; ficat de pasare, ou (galbenus fiert tare, se incepe cu 1/8/zi de doua ori pe saptamana, se creste cu 1/8/sapamana pana se ajunge la un galbenus intreg, nu mai mult de 3 galbenusuri/saptamana, in ziua cu ou nu se da si carne), unt la pireul de legume 5gr;
7 luni: suc de pere, pireu banane;
8 luni; iautr cu biscuiti, orez nepasat, peste alb-pasta (Valeria nu a acceptat pestele am ajuns chiar la urgente din cauza vomitatului -eu a doua oara as incerca pestele dupa 1 an);
9 luni: smantana, conopida, mazare(fara pielita);
10 luni: legume si fructe pasate cu furculita;
18 luni: albus de ou;
24 luni: carne de porc si oaie.
Ideea este ca fiecare aliment sa fie introdus separat, cate 1/2 lingurita crescand cu cate 10 ml/zi cantitatea si dupa ce sa obisnuit cu gustul si daca nu respinge acel aliment(vomita, diaree, dureri de burtica), eu am lasat fata cam o saptamana la inceput apoi minim 4 zile cu un aliment, iar ca si granulatie la toate am inceput cu lichid(suc sau supa) apoi pireu moale facut in blendar, apoi pasat cu furculita si dupa bucati in mana sa roada singura. Eu zic ca conteaza foarte mult si cand ii iasa dintii, daca are cu ce sa mestece, Valeria nu a avut nici un dinte pana la 1 an si 2 luni, dupa care au iesit cate 3-4 odata, nu a vrut sa manance decat pireu in blendar pana a avut dinti, dupa ce au iesit dintii a acceptat foarte usor granulatiile mai mari si sa manance singura din castron bucati de fructe, legume..
Am auzit un doctor spunand ca copilul face colici si la diversificarea alimentatiei, normal ca face daca ii introduci totul in 2 luni.
Eu am facut un caiet cu toate mesele si marcam alimentul nou ca sa nu ma incurc.
Ce am mai citit eu: fructele se introduc la masa de dimineata ora 10-12 pt.detoxifierea organismului, legumele la pranz, iar cerealele la inceput seara ca sa asigure un somn linistit, iar apoi si la fructe si la legume.Cerealele pot sa constipe copilul.
De cand a stat in fund tot timpul am tinut-o cu noi la masa si a mancat si ea ce a avut voie o data cu noi si acum mesele le mancam impreuna. Dupa ce am introdul alimentele am inceput sa gatesc mancarea noastra asa cum are ea voie si mancam aceeasi mancare doar ca ei ii treceam prin blendar. Mancarea ei preferata este: spanac fiert in lapte cu putina sare si putin usturoi,puse in blendat cu un galbenus de ou si ingrosat cu fulgi de orez. Nu manca spanacul daca nu il treceam prin blendar. Sincer eu am pus putina sare in legume inainte de un an, de pe la 9 luni,  iar zahar numai daca era un suc mai acru. Pana la 1 an a primit numai lapte formule adaptate dupa laptele de mama, dupa 1 an lapte de vaca pasteurizat 3.5% grasime. Dupa ce a varsat sotul laptele ZUZU in frigider si 3 zile nu am avut chef sa il sterg, dupa 3 zile sa topit plasticul de la tavita, nu de tot dat sa facut aspru si sa schimbat culoarea catre alb, am trecut pe lapte din piata de la aceeasi persoana.
Aveti grija cu laptele de capra ca nu are tot ce ii trebuie pentru necesarul copilului, fier si altele.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Meniuri pt copii Empty Re: Meniuri pt copii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum