scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bagajul pentru maternitate

2 participan?i

In jos

Bagajul pentru maternitate Empty Bagajul pentru maternitate

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Feb 06, 2008 11:15 pm

Bagajul pentru maternitate
Esti insarcinata, felicitari! Daca ai intrat in luna a 7-a a venit momentul sa te gandesti la bagajul pentru maternitate, la ce lucruri sa pregatesti pentru tine si pentru bebelusul tau. Ar fi bine sa vizitezi inainte maternitatea, sa discuti cu medicul care te va asista la nastere si cu asistentele pentru a te lamuri asupra acestui subiect: ce sa iei cu tine la spital si ce ti se permite sa iei.

Nu uita:


actul de identitate

adeverinta de la servici sau adeverinta de studenta iti cere la internare si externare


analizele din timpul sarcinii, sunt foarte importante ( de la medicul care te-a urmarit in timpul sarcinii o hartie cu diverse observatii medicale: de exemplu, avand Rh negativ, iar copilul Rh pozitiv trebuia sa ti se faca dupa nastere un vaccin special immunoglobulin anti-D)


bani, telefonul mobil,aparat foto



Pentru mami:


papuci (te sfatuiesc sa iei doua perechi,una sa o folosesti doar la dus)


sosete mai groase, halat calduros chiar daca e vara, dupa nastere s-ar putea sa tremuri din cauza frisoanele si chiar sa ai nevoie de o patura in plus


cateva perechi de chiloti mai largi astfel incat sa incapa cat mai multa vata si sa nu deranjeje taietura de la epiziotomie sau de la cezariana (sau chiloti de unica folosinta sunt super ok,se gasesc pe bebelusutau.ro,)


1 pachet de vata si suplimentar tampoane, dar de genul ultra-plus, pentru noapte ca sa faca fata
1 sprei oximed pt rana sa dezinfectezi,e super ok

se spune sa iei cu tine cel putin 2 camasi de noapte, una pentru nastere si una pentru alaptat (care sa se poata deschide usor in fata),mie imi pare rau ca nu mi am luat haine normale un trening,de alaptat nu am avut voie,si mi a fost tare incomod in camasi

sutien dupa nastere ca sa sustina sanii mariti in volum, sincer nu cred ca suporti atunci sutien,te dor sani sa inebunesti,dar daca tot iti iei sutien ia-ti si tampoane pt sani,unele femei au foarte mult lapte,nu e placut sa iti curga mereu laptele pe haine


sutien pentru alaptat, insa trebuie sa-ti masori sanii cu 2-3 saptamani inainte de nastere pentru a alege masura potrivita, e mult mai usor sa alaptezi cu sutien

asternuturi de unica folosinta,se gasesc in farmacie sau in real de la happy sau seni,o sa ai mare nevoie, o sa sangerezi mult si sa nu stai cu fundul in sange,le pui sub tine si le schimbi la nevoie.

pompa pentru san te ajuta sa te mulgi sau sa iti golesti sanul dupa fiecare alaptat, recomand pompa ISIS de la Avent, este usor de folosit, eficienta, doar asa am trecut cu bine de 'furia laptelui' si nu doare ca cea tip seringa de la Nuk, care s-a dovedit a fi total ineficienta pentru mine ia preventiv solutie de sterilizat sa nu ai surprize,dar eu nu am avut nevoie au fost dragute asistentele si sterilizau pompa pt mine.Daca te mulgi cu pompa ia detergent de vase si un burete sa o speli apoi o sterilizezi.


prosoape curate, unul va fi folosit doar pentru sani, inainte si dupa fiecare alaptare trebuie sa-ti speli sanii, eventual sa-i ungi cu o crema speciala pentru protejarea mameloanelor (daca e cazul iti vor recomanda asistentele,neaparat una sigura pt bebe) ; din cauza crapaturilor poti folosi la alaptare protectoare din silicon pentru mameloane de la Avent,

obiecte de igiena: sapun, servetele, periuta si pasta dinti, un tonic pt ca ia nevoie sa te simti fresh,etc.


cana, farfurie ,linguri,furculite,cutit


haine mai largi si pantofi comozi pentru intors acasa (poate sa le aduca partenerul in ziua in care pleci din spital)



Pentru bebelus:


scutece de unica folosinta, masura newborn


servetele umede pentru sters gurita sau funduletul


eventual o crema pentru prevenirea eritemului fesier,pe Razvan l au dat asistentele cu ulei pt bebe si nu o avut deloc fundul iritat


daca va fi nevoie, e bine sa ai pregatit un biberon cu tetina din silicon, pentru nou nascut, 0-3 luni,in spital au lapte praf nan,daca vrei alt lapte decat nan aduti de acasa,pe mine m au intrebat daca sunt ok sa il hranesca cu nan


informeaza-te din timp daca maternitatea foloseste scutece din panza pentru imbracat bebelusii sau daca trebuie sa pregatesti hainute pentru interior (dar ia haine pt bebe sa fi sigura,iti cere la fiecare baita haine curate,scutec si ulei pt bebe)


in functie de anotimp, sa ai pregatite hainutele pentru intors acasa, hainute pe care poate sa ti le aduca cineva in ziua in care plecati din spital: body, bluzite si pantalonasi, costumase gen cosmonaut, caciulita, botosei, manusi fara deget etc.


nu uita nici de landoul auto (grupa 0) sau cosul auto (grupa 0+) daca plecati acasa cu masina o sa ai mare nevoie ,eu nu am luat si imi era asa de rau pe masina ca abia mi am tinut bebele in brate



Foarte important:nu iti fa sperante mari vei fi intr-un spital,e normal sa vezi sange pe jos,toate ve-ti sangera,e normal sa vezi tampoane la baie,si cel mai important comportate normal nu esti nici regina si nici musafir sa iti stea toti la picioare

Asa am cosiderat eu ca ii bine.



Eu am avut o experienta foarte frumoasa in spital,si mi a parut rau ca am plecat acasa,am nascut la bega,am fost foarte politicoasa si umila si toti sau purtat cu mine frumos.
Unele femei sau purtat urat cu asistentele,si nu le a fost bine in spital.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Bagajul pentru maternitate Empty Frumusetea Maternitatii - Fotogafii

Mesaj  Mihaela Nazarie Dum Ian 24, 2010 5:35 pm

Pentru viitoarele mamici!

Perioada sarcinii este o perioada absolut speciala in viata unei femei si sentimentele materne pe care le are o viitoare mama sunt unice. Se produc multe schimbari pe perioda sarcinii iar frumusetea unei femei este cu adevarat speciala in perioda maternitatii. Eu vin cu o invitatie ptr voi si anume, o sedinta foto in studio insarcinata, pe care sa o pastrati toata viata!
Aici puteti admira un exemplu: Roxana, insarcinata in luna a 9a.

http://mihaelanazarie.blogspot.com/2010/01/album-maternitate-roxana.html

Daca v-ati dori o amintire la fel va rog sa-mi scrieti la adresa: creativecinephoto@yahoo.com
Ma gasiti in Bucuresti si Bacau.
Mihaela Nazarie
Mihaela Nazarie

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Bucuresti, Bacau
Data de inscriere : 24/01/2010

http://www.creativecinephoto.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum