scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ce faci daca respira greu?

3 participan?i

In jos

Ce faci daca respira greu? Empty ce fac?

Mesaj  GabiD Sam Feb 12, 2011 11:19 am

merg la medic!
Copilasul meu respira greu cand era racit, si am pus asta pe seama racelii, pe cand el avea astm bronsic. Asa ca , mamicilor, nu neglijati semnalele acestea pentru ca pot ascunde ceva serios.

GabiD
Vizitator


Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty Re: Ce faci daca respira greu?

Mesaj  aidaramo Lun Mar 24, 2008 11:41 pm

O mica adaugare la desfundat nasucul cu ser sau apa de mare si pompita. La un moment dat, la o raceala mai crunta, Dennis a inceput sa nu mai suporte pompita sau altceva ce semana cu ea. Pana si spray-ul cu apa de mare pe care il foloseam era privit ca "o ruda" a pompitei. Atunci am hotarat sa cumparam un aspirator nazal. Pediatra ne spusese mai demult de el, dar mi s-a parut ciudata ideea de aspirator, ma gandeam ca e mult mai traumatizant decat pompita. M-am mai informat de pe forumuri, de la alte mamici si am hotarat sa cumparam un aspirator din acela care se ataseaza la aspiratorul normal; in farmacie ii spune batista bebelusului. Diferenta intre el si pompita este ca nu trage brusc, nu se introduce in nas ca si pompita si trage incet dar constant. Nu conteaza puterea aspiratorului la care este atasat, deoarece aspiratorul nazal isi regleaza singur puterea de absorbtie si nu este deloc traumatizant pentru copil. In plus, am constatat ca dura mult mai putin toata operatiunea, iar lui Dennis iii distragea atentia aspiratorul mare, asa ca nu prea mai baga el de seama ce fac eu de fapt. Si pana se prindea, deja terminam Wink
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty Re: Ce faci daca respira greu?

Mesaj  aidaramo Joi Mar 20, 2008 12:08 pm

O mica, completare la ceea ce a scris Simona: pe prospectul de la Vaporub scrie asa:
[img]Ce faci daca respira greu? Dsc00713[/img]
[img]Ce faci daca respira greu? Dsc00714[/img]

am inteles ca ar mai exista o varianta pentru copii: wick baby balsam, dar noi nu am gasit-o. (are cutia roz in loc de verde cum e asta normal)
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty de adaugat

Mesaj  Simona Mier Mar 19, 2008 10:07 pm

Tot pentru desfundat nasuc daca nu poti sa umbli in nasucul copilului pentru ca nu suporta:
-aerosoli cu ser;
-alifie vaporub - de uns sub nasuc si pe piept.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty Re: Ce faci daca respira greu?

Mesaj  Simona Lun Mar 17, 2008 10:41 am

Daca respira greu:
-desfundat nasuc cu apa de mare sau ser si pompita ( cu cap moale de silicon);
-baita in apa cu sare si ulei de menta si eucalipt;
-de verificat daca camera are umiditate prea mare sau prea mica;
-exista si ceva alifii mentolate cu care se unge sub nasuc dar depinde de varsta copilului.
Din punctul meu de vedere picaturile pentru nas (Olint,.., Nasonex) rezolva problema doar pe durata tratamentului.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty Ce faci daca respira greu?

Mesaj  dr. Lun Mar 17, 2008 1:37 am

Ce faci daca respira greu?
Astept sfaturile si ideile voastre din experienta personala sau din auzite. nu uitati: premiile va asteapta.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca respira greu? Empty Re: Ce faci daca respira greu?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum