scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

drepturi si concedii

+4
asa
iulia
Simona
ioana
8 participan?i

In jos

drepturi si concedii Empty Fotografii Frumusetea Maternitatii

Mesaj  Mihaela Nazarie Dum Ian 24, 2010 5:14 pm

Pentru viitoarele mamici!

Perioada sarcinii este o perioada absolut speciala in viata unei femei si sentimentele materne pe care le are o viitoare mama sunt unice. Se produc multe schimbari pe perioda sarcinii iar frumusetea unei femei este cu adevarat speciala in perioda maternitatii. Eu vin cu o invitatie ptr voi si anume, o sedinta foto in studio insarcinata, pe care sa o pastrati toata viata!
Aici puteti admira un exemplu: Roxana, insarcinata in luna a 9a.

http://mihaelanazarie.blogspot.com/2010/01/album-maternitate-roxana.html


Daca v-ati dori o amintire la fel va rog sa-mi scrieti la adresa: creativecinephoto@yahoo.com
Ma gasiti in Bucuresti si Bacau.
Mihaela Nazarie
Mihaela Nazarie

Numarul mesajelor : 7
Localizare : Bucuresti, Bacau
Data de inscriere : 24/01/2010

http://www.creativecinephoto.com

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Mai 11, 2008 10:12 pm

ma intorc la 4 zile pe saptamana in loc de 5
mi se va face un training
apoi dupa 1 luna evaluare si apoi marire de salar in functie de evaluare
eu am cerut program redus la acelas salar.
vedem saptamana viitoare daca e ok,pana acum am vb cu ei doar la telefon
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  diapunctc Dum Mai 11, 2008 9:15 pm

depinde ...contractul colectiv de munca (cel national, art.17 - se aplica TUTUIROR angajatorilor!, chiar daca unii angajatori incearca sa se eschiveze) spune ca daca revii mai repede din concediu, inainte ca bebe sa aiba 2 ani, beneficiezi de reducerea programului de lucru cu 2h/zi!

(legea zice ca pentru mamici care alapteaza se aplica fie pauze pentru alaptat fie reducerea programuluid e lucru cu 2h/zi - cred ca poti beneficia de aceata prevedere printr-o singura declaratie pe propria raspundere ca inca mai alaptezi (eventual sprijinita de recomandarile OMS de a continua alaptarea si in al doilea an de viata ...nu cred ca-ti va cere nimeni o "demonstratie pe viu")
(...nu mai stiu exact ce lege/ordonanta, dar e bun contractul colectiv de munca - unic la nivel national, pe 2007-2010...il gasesti usor pe net )

mariri de salar...nu; ai stimulentul (100lei) ca o marire, daca vrei sa o consideri asa;
si uneori (frecvent!!!!! )firmele ofera mariri/promovari, ca sa te convinga sa te intorci mai repde, ca doar nu te-au angajat ca sa se lipseasca cu drag de tine 2 ani!...te-au angajat ca au nevoie de tine...corect?)
(daca nu ia firma initiativa, poti spune si tu ca ti-e tare bine acasa, ca te-ai intoarce cu drag la servici, dar la atatea ore de munca diferenta fata de indemnizatie nu e chiar asa de mare ...ca daca ar fi mai mare te-ar tenta mult mai tare sa te intorci...etc.)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty ce drepturi am daca ma intorc la servici inainte de 2 ani?

Mesaj  Zdrenghea Alina Vin Mai 09, 2008 8:29 am

ce drepturi am daca ma intorc la servici inainte de 2 ani?
program redus?
mariri de salar?
ce lege ma sprijina?
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  aidaramo Joi Mar 13, 2008 12:16 am

La ce serveste? Ca sa isi mai "spele" statul niste bani; investitie serioasa Laughing
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  diapunctc Mier Mar 12, 2008 12:36 am

La ce foloseste livretul de familie?
Noi am primit, dar nu ne-a folosit la nimic, niciodata... nici macar nu stiu daca Adri e trecuta in el Rolling Eyes . Si acolo unde scria ca trebuie printre alte acte si livretul de familie, l-am dus degeaba, ca nimeni nu s-a uitat la el Neutral .
...mi-a "folosit" doar ca e dintr-un material idiot, care s-a lipit de o diploma de studii si mi-a ramas toata cu pete Evil or Very Mad ...de mai ca ma tenta sa mut livretul la gunoi Rolling Eyes (inca n-am facut-o, dar nici prea mult nu-mi lipseste).
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  Simona Mar Mar 11, 2008 11:53 am

Sa va vina barza asa cum va doriti!
Daca aveti buletine de tm poate primiti livret de la primaria tm.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty livret de familie si certificate religioase

Mesaj  asa Joi Mar 06, 2008 12:26 pm

Mi-au spus si mie alte prietene ca se primeste de la de la primarie la cununia civila acest livret, insa noi nu am primit. Atunci nici nu stiam de existenta lui, probabil l-as fi cerut. Problema este ca dupa casatorie am venit in Timisoara, eu fiind din Craiova, asa ca e destul de complicat sa merg acum(cand astept din moment in moment sa vina barza) pentru a primi acest livret...
Referitor la certificatele religioase nu stiu cat de importante sunt la noi acum, sau cat de importante vor deveni. Insa, am o prietena care a dorit sa se casatoreasca religios la o biserica catolica, ea nefiind catolica. Acest lucru s-a putut realiza insa i s-a cerut certificatul de botez al ei si al sotului. A alergat mult dupa ele... Deci, se pare ca sunt necesare si pe la noi in unele cazuri.
Cu siguranta voi cere si eu unul la botezul lui bebe.

asa

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 19/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty livret de familie si certificate religioase

Mesaj  Simona Mier Mar 05, 2008 10:42 pm

Noi l-am luat de la primarie, la cununia civila, atunci au spus ca nu foloseste la nimic oficial, asta a fost raspuns verbal nu neaparat si valabil. Cred ca ar trebui sa faci o cerere scrisa sa o depui unde ai depus si pentru cununie si sa iei nr. de inregistrare de la ei.

Apropo stiti ca la cununie religioasa si botez trebuie sa primiti certificat religios de botez si/sau certificat religios de cununie, de la biserica. La noi nu foloseste dar in afara am inteles ca se cere la angajare la unele firme.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  asa Mier Mar 05, 2008 9:02 pm

Eu nu am livret de familie. N-am primit atunci cand ne-am casatorit. Se poate obtine acum? Daca da, de unde? Este obligatoriu sa-l avem?

asa

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 19/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  iulia Mier Mar 05, 2008 11:29 am

De prima de la primarie nu am stiut, noroc ca mi-a spus o fata de pe forum si astfel mi-am depus dosarul!

Cei din invatamant mai pot lua 200 lei de la Sindicatul liber independent "Spiru Haret", cu o cerere avizata de liderul de sindicat si directiunea scolii, direct la sediul lor.

Multumim pentru ca avem la indemana tot ce ne trebuie, eu am fost tare debusolata cand am nascut si trebuia sa le fac "de acasa" pe toate (tati nu e cu noi)... PUPICI
iulia
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 59
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  Simona Mar Mar 04, 2008 2:05 pm

Ce bine prind toate aceste informatii daca le stii la timpul lor.
Dupa ce am ramas insarcinata nu mai stateam la lucru 10-12 ore/zi, stateam doar 8-10 ore/zi si seful (patron) meu imi spunea din cand in cand ca oricum nu mai sunt asa desteapta si competenta ca inainte, iar eu ii raspundeam ca oricum nu are voie sa ma dea afara si trebuie sa imi pastreze si locul de munca pe cand ma intorc. Partea urata era ca sotia lui avea si firma de medicina muncii. Tot scriam hartii ca daca mai tipa in preajma mea nu mai vin la lucru, nu primeam nici un raspuns scris, doar unul verbal ca el nu are nimic cu mine doar cu cei din jur. Intr-o zii in care avea probleme cu cei din jur i-am spus ca daca nu se opreste din tipat plec...si am plecat. Cu cateva concedii medicale am ajuns in prenatal. Ce credeti ma mai intorc acolo? Nu, nici pentru maririle de salar propuse de sef, chiar daca nu erau nesemnificative.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

drepturi si concedii Empty drepturi si concedii

Mesaj  ioana Dum Mar 02, 2008 7:10 pm

Te-ai bucurat! Testul de sarcina a iesit pozitiv. Liniuta aceea magica iti va schmba viata. Dar, dupa primele momente de incantare, incepi sa te gandesti: oare cum îti va afecta aceastã stare slujba? Ti-ai anuntat familia si prietenii, iar acum e momentul sã te gândesti o clipã si la efectele pe care sarcina le-ar putea avea asupra carierei tale profesionale. Legea protejeazã dreptul femeii gravide de a beneficia de un tratament corect, de salarii nediscriminatorii si de concediile de sarcinã,lãuzie si pentru îngrijireacopilului.


Iata sfatul de la Scoala mamei Junior

• Ai aflat de curand ca esti insarcinata, dar bucuria acestei vesti pare a fi putin umbrita de teama ca tot ce ai cladit in plan profesional, ani in sir, s-ar putea darama in doar cateva luni. Oare seful tau chiar ar putea sa te dea afara daca nu mai dai randamentul cu care l-ai obisnuit?
• Practic orice femeie care este cat de cat interesata de modul in care evolueaza cariera sa este ingrijorata de posibilele probleme pe care le poate avea la locul de munca, din momentul in care se afla ca este insarcinata. Din pacate, este inca o realitate a spatiului romanesc faptul ca in 99% din cazuri cariera pe timp de sarcina intra pe o panta descendenta.
• Nu pentru ca conditia de femeie insarcinata nu ii permite din punct de vedere medical sa mai lucreze, ci pentru ca este _ajutata_ de multe ori sa nu mai faca fata. Exista numeroase cazuri in care femeile trec printr-o stare de stres teribil pentru ca sunt marginalizate, acuzate ca nu mai dau randament, ca incurca lucrurile, iau banii degeaba si, uneori, chiar date afara fara drept de replica. Pe de alta parte cele asa-zis norocoase, sunt parca puse la munca cu si mai mult patos,parca de frica sa nu cumva sa nu recupereze toata munca neefectuata pe perioada concediului de maternitate.
• Ai ajuns si tu in aceasta situatie si esti deosebit de speriata. Ei bine, nu ai motiv sa te temi foarte tare pentru ca daca iti cunosti drepturile legale poti foarte bine sa stai linistita si sa te pregatesti in tihna pentru rolul de viitoare mama, fara a fi in pericol de a transmite stresul tau micutului pe care il porti n burtica.
• In ultimii ani, protectia maternitatii a fost tratata cu mai multa seriozitate de autoritati si astfel, in prezent, trebuie sa stii faptul ca exista reglementari foarte clare privind statutul femeii gravide. Totul e sa cunosti ce drepturi ai si sa ceri ca acestea sa fie recunoscute si mai ales, respectate.
Anuntã-l pe sef – informeaza in scris ca esti insarcinata
• Pregãteste-te inainte de toate pentru acest anunt! Fãrã doar si poate, a-i da sefului vestea cea mare poate fi o problemã delicatã. Nu arunca bomba în timpul unei mici conversatii amicale la o tigarã. Stabileste o întâlnire cu seful, iar în ziua respectivã fii atentã în ce ape se scaldã. Dacã momentul nu pare propice, mai bine reprogrameaz-o.
• Indiferent cât de nerãbdãtoare esti sã faci acest anunt, trebuie sã ai în vedere alegerea celui mai bun moment.
• Asteptând pânã la finalizarea unui proiect important, poti transmite un mesaj clar: „Sunt însãrcinatã, dar activitatea firmei nu a avut de suferit din pricina mea.“
• Dacã te îngrijoreazã reactia patronului, asteaptã pânã trec primele 14 saptamâni de sarcinã, dupã care pericolul pierderii acesteia este redus.
• Spune-i data probabilã a nasterii si câte ceva despre starea sãnãtãtii tale, dar, pentru moment, rezistã tentatiei de a discuta despre concediul de maternitate si momentul când intentionezi sã te întorci la lucru. Astfel, îi lasi sefului timpul necesar sã se acomodeze cu vestea si, în acelasi timp, calea discutiilor viitoare rãmâne deschisã.
• Atentie insa! Daca omiti sa-ti anunti in scris seful de faptul ca esti insarcinata el nu are nici o vina ca tu esti nemultumita daca ti se intampla ceva rau. Potrivit legii, el nu are nici o obligatie fata de tine din punctul de vedere al respectarii drepturilor tale de femeie gravida decat in momentul in care l-ai informat in scris de acest lucru.
• In mod normal, institutia la care lucrezi trebuie sa iti intocmeasca un dosar cu toate datele legate de situatia ta, si care ulterior sa fie avizat si de medicul de medicina muncii. Datele iti vor folosi mai tarziu si pentru inspectoratul teritorial de munca in raza caruia iti desfasori activitatea, la intocmirea dosarului de remunerare in momentul in care intri in concediul de maternitate, ca si in concediul de ingrijire a copilului, daca vrei acest lucru.
Schimbã conditiile de muncã-cere ajutorul medicului de medicina muncii
• Dacã postul te obligã sã ridici greutãti, sã manipulezi substante chimice sau sã stai mult în picioare, solicitã alte atributii de serviciu, ceea ce corespunde drepturilor tale.
• Pe langa drepturile salariale si de odihna care nu ar trebui sa se modifice in timpul sarcinii tale, trebuie sa stii ca la locul de munca poti cere anumite conditii care te protejeze si sa-ti creeze un conform adecvat starii tale.
• Daca lucrezi intr-un mediu solicitant, care poate dauna sanatatii tale si a bebelusului pe care il porti in pantec, ai dreptul sa ceri mutarea ta la un alt departament. Poti cere acet lucru in cazul in care activitatea ta zilnica presupune munca fizica in conditii grele (de exemplu lucru pe santier) sau ridicarea unor greutati mai mari de 10 kilograme. De asemenea, munca la temperaturi foarte scazute sau foarte ridicate poate dauna sarcinii tale.
• Din punct de vedere legal, angajatorul impreuna cu medicul de medicina muncii are obligatia de a face evaluarea privind riscurile la care esti supusa la locul de munca, date ce se vor regasi intr-un raport de evaluare. Acesta este trimis la inspectoratul teritorial de munca, care, la randul lui trebuie sa faca o verificare a conditiilor tale de munca. Rezultatele controlului vor fi inaintate in scris angajatorului, iar acesta trebuie sa se conformeze intocmai. In cazul in care, din motive justificate in mod obiectiv, nu este posibila mutarea ta intr-un alt departament, modificarea conditiilor de munca sau a programului zilnic, atunci ai dreptul de a primi concediul de risc maternal.
• Ca sa te duci la controalele periodice din timpul sarcinii tale, ce se fac aproximativ o data pe luna, nu trebuie sa fugi pe sest de la serviciu sau sa-ti iei o zi din concediu. Reglementarile legale prevad dreptul femeii insarcinate de a beneficia de un numar de ore libere platite, pe durata programului normal de lucru, tocmai in scopul acestor consultatii.
• 16 ore pe luna femeile gravide au dreptul sa mearga la consultatii prenatale in timpul programului fara sa le fie diminuate veniturile. Conditia pusa de lege este sa anunte in scris angajatorul si sa depuna dovada medicala ca sunt insarcinate.

Concedii…
• In practica se constata folosirea unor diverse denumiri ale concediului de maternitate. Iata cateva dintre ele:- concediu de odihna
• - concediu medical (45 zile)si de risc maternal (120 zile)
- concediu medical de maternitate (sarcina si lauzie) concediu prenatal (63 zile) plus concediu postnatal (42 zile)
- concediu paternal.(5 plus 10 zile)
- Concediu pentru cresterea copilului (2-3 ani)
- -concediu pentru ingrijirea copilului bolnav (45 zile)


Concediul de maternitate
• se poate intinde pe o perioada de 126 de zile calendaristice, si poate fi acordat inainte si dupa nastere, indiferent daca copilul se naste viu sau nu (art. 24 alin. (4) din O.U.G. nr. 158/2005).a) Concediul de maternitate dinainte de nastere se acorda pe o perioada de 63 de zile si poarta denumirea de concediu prenatal;b) Concediul de maternitate acordat dupa nasterea copilului, pe o perioada de 63 de zile, poarta denumirea de concediu postnatal.Fata de reglementarile privind protectia maternitatii la locurile de munca, durata concediului de maternitate postnatal nu poate fi mai mica de 42 de zile (art. 2 lit. g) din O.U.G. nr. 96/2003, modificata si completata
• Astfel, concediul de maternitate are caracterul unui concediu medical si se acorda, de regula, de medicul de specialitate obstetrica-ginecologie care supravegheaza sarcina, respectiv de catre medicul de specialitate obstetrica-ginecologie al unitatii sanitare unde s-a produs nasterea, de medicul care a asistat nasterea sau de medicul de familie pentru lauzie.Concediul de maternitate este in fond un concediu medical, care se acorda in considerarea starii de graviditate si a lauziei femeii si urmeaza in mare parte regulile referitoare la concediile medicale necesitand eliberarea certificatului medical
• Titularul concediului de maternitate este numai femeia insarcinata sau lauza, pe cand concediul pentru cresterea copilului se acorda oricaruia dintre parinti, la cererea expresa a acestora.stagiul de cotizare necesar pentru acordareConcediul de maternitate se acorda femeilor care au cel putin o luna de stagiu de cotizare sau stagiu asimilat in ultimele 12 luni anterioare lunii de acordare a concediului medical de sarcina/lauzie.Concediul pentru cresterea copilului necesita realizarea unor venituri impozabile timp de 12 luni in ultimul an anterior nasterii copilului.durata concediilorDurata concediului de maternitate este de cel mult 126 de zile, pe cand concediul pentru cresterea copilului se acorda pe o durata variabila reprezentind, de regula, perioada cuprinsa intre a 43-a zi dupa nasterea copilului si data la care copilul implineste varsta de 2 ani. Durata de acordare a concediului pentru cresterea copilului variaza in functie de momentul epuizarii concediului de maternitate, respectiv de cererea asiguratului. cuantumul indemnizatiilor aferente concediuluiAsiguratele cu un cuantum mare al salariilor, prefera concediile de maternitate maxime (126 de zile) intrucat in acesta perioada ele beneficiaza de 85% din media veniturilor din ultimele 6 luni de stagiu de cotizare
• Cine poate beneficia
• somerii pot beneficia de drepturile de asigurari sociale prevazute de O.U.G. nr. 158/2005. De aceea, la intervenirea starii de graviditate sau de lauzie in timpul perioadei de acordare a indemnizatiei de somaj se va acorda cu prioritate concediul si indemnizatia de maternitate, ceea ce determina suspendarea platii indemnizatiei de somaj. Acordarea concediului si indemnizatiei de maternitate pentru persoana somera se va face numai daca sunt indeplinite conditiile cerute de O.U.G. nr. 158/2005.Femeile care pierd calitatea de asigurat si nu mai platesc contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat beneficiaza de indemnizatia de maternitate daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat (art. 23 alin. (2) din O.U.G. nr. 158/2005). alti asigurati: asociati, administratori, membrii ai asociatiilor familiale in conditiile art. 1 alin. (2) din O.U.G. nr. 158/2005.

• Concediu paternal
• tatal poate solicita concediu paternal in primele 8 saptamani de la nasterea copilului pentru o perioada de 5 zile lucratoare, iar in situatia in care a urmat un curs de puericultura perioada initiala poate fi prelungita cu inca 10 zile.cuantumul indemnizatiilor aferente concediuluiIndemnizatia aferenta concediului paternal se stabileste in functie de salariul de baza si sporul de vechime al tatalui, fiind suportata de catre angajator din fondul de salarii.Dispozitii speciale care apropie cele doua tipuri de concedii se regasesc in art. 5 din Legea nr. 210/1999 si in instructiunile privind acordarea concediilor medicale cuprinse in Ordinul comun al M.S. nr. 60/2006 si al C.N.A.S. nr. 32/2006.

Alte drepturi
• Trusou
• Alocatia pentru copil
• Indemnizatia pentru ingrijirea copilului
• Prima de la primarie
• Salar bonus la nastere

trusou
• In valoare de 150 ron
• Acte necesare:2 copii xerox ale certificatului de nastere al nou-nascutului *2 copii xerox carte identitate/buletin mama sau tata *cerere tip *actele in original
Alocatie200ron/luna pana la varsta de 2 ani
• Acte necesare:*certificatul de nastere al nou-nascutului copie + original *buletin/carte identitate ale mamei copie + original *cerere tip *dosar plic *iar ca sa se vireze alocatia pe card se pune si extrasul de cont al cardului pe care vrei sa fie virati banii

Indemnizatia lunare/stimulentul pentru cresterea copilului pana la 2 ani conform OUG148/2005:
• *Cerere tip de acordare indemnizatiepentru cresterea copilului si declaratie pe propria raspundere( se completeaza de la sediu odata cu depunerea dosarului complet) *BI/CI solicitant -copie si original *Certificat de casatorie -copie + original *Certificat de nastere copil pentru care se solicita dreptul - copie + original *Certificat de incadrare in grad de handicap, dupa caz -copie + original *Acte dovediditoare, dupa caz, privind componenta familiei, filiatia copiilor, situatia lor juridica- copie + original:
• ~Livret de familie ~Certificate de nastere ale celorlalti copii ~Hotarare judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei ~Hotarare judecatoreasca de incuviintare a adoptiei ~Hotarare judecatoreasca sau hotarare DGASPC pentru masura plasamentului in regim de urgenta ~Hotarare judecatoreasca de instituire a tutelei sai hotarare a autoritatii tutelare
• *Dovada eliberata de angajator sau de alte autoritati competente din care sa rezulte ca persoana indreptatita a realizat venituri cu caracter salarial *Dovada eliberata de Administratie Financiara in cazul persoanelor care realizeaza venituri din activitati independente sau agricole *Copie, certificata pentru conformitate cu originalul de catre angajator, dupa cererea depusa la angajator pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani/reluarea activitatii(in cazul stimulentului) *Copie, certificata pentru conformitate cu originalul de catre angajator, dupa decizia de suspendare a contractului individual de munca/reluare a activitatii(in cazul stimulentului) *Dosar cu sina Dosarul se depune dupa ce au trecut cele 42 de zile obligatorii!!!

Indemnizatia care se acorda de catre primarie doar o data dupa nasterea copilului(190 ron):
• acte necesare :*2 copii Carte identitate/buletin mama *o copie certificat casatorie *2 copii certificat de nastere nou-nascut *o copie xerox certificat de nastere a celorlalti copii *un dosar *actele in original
Salar bonus
• Ordonanta nr. 6/2007, publicata in Monitorul Oficial nr. 66 din 29 ianuarie 2007-contract colectiv de munca

Certificatul de nastere:
*buletinele sau cartile de identitate ale ambilor parinti copii + originale *certificatul constatator de la spital *certificatul de casatorie copie + original *livretul de familie
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

drepturi si concedii Empty Re: drepturi si concedii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum