scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ce faci daca face febra?

4 participan?i

In jos

Ce faci daca face febra? Empty ce sa fac daca am febra?

Mesaj  criss Dum Noi 29, 2009 10:27 pm

Eu aveam febra mare si am ales variantA: 1) AM LUAT NUROFEN RACEALA SI GRIPA ( PENTRU FEBRA DAR SI pentru CA AVEAM O TUSE GROASA SI MA DUREA IN CAPUL PIEPTULUI CAND TUSIAM) 2) am facut o mare prostie ( mi-am facut amestec de spirt si otet dupa care mama mea m-ia facut frectie pe spate) apoi mi-am dat seama ca nu oricine rezista la cel miros deoarece apoi am vomitat. 3) am deschis pc-ul si am intrat pe acest site si am citit la multe persoamne ca trebuie sa fac o baie inpachetata. 4) si am incercat si asta. ( am dat drumul la apa calda dar potrivita nu fierbinte si am pus cam un sfert din cada dupa care am luat un maieu mai lung si l-am bagat in apa si tot am inceput sa ma inpachetez pe un picior pe altul pe spate am tamponat si fata am dat pe tot corpul dupa care am iesit din baie miam luat pijamaua. 5) am aerisit camera un pic pt ca mirosea a spirt si era aier curat in camera si cu o batista uda cu apa rece ma tot tamponam pe fata. M-am simtit mai trezita la viata deoarece corpul meu nu mai frigea asa de tare era trezita la viata si nu mai eram molesti si adormita. Asa ca multumesc mamicilor care mi-au dat acest sfat!!! Smile

criss
Vizitator


Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty Re: Ce faci daca face febra?

Mesaj  Simona Sam Apr 26, 2008 9:13 am

Cea mai rapida varianta in care am reusit sa-i scad febra Valeriei a fost in vana. I-am pus apa la temperetura la care face baie de obicei si in timp ce era in vana am adaugat apa rece ca sa o fac din ce in ce mai rece, nu prea rece. Dupa 30 minute de baita, unde ne-am jucat, a scazut de la 39,1 la 37,8 si in urmatoarea ora a scazut la 37,1.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty Re: Ce faci daca face febra?

Mesaj  aidaramo Lun Mar 17, 2008 10:27 pm

Dennis mi-a facut febra doar de 3 ori pana acum, dar primele 2 dati a fost mai nasol. Prima data a avut ceva boala diareica, combinata cu o raceala si mi-a facut febra 40.2 si nu ii scadea cu nimic, nici cu supozitoare, cu nimic. Am sunat la pediatra si mi-a recomandat sa ii fac impachetari cu apa la temperatura camerei. Doar asa i-a scazut. Nasol era ca nu avea nimic ziua, iar seara ii crestea brusc, in cateva minute. Ii dadeam si Panadol si Nurofen alternativ ca sa aiba unul la 2 ore, plus supozitoare de Novocalmin si nimic, doar cu impachetarile am reusit sa scapam de febra. A doua oara la fel, febra peste 39.5. A treia oara a fost mai lejer, ca nu i-a mai crescut asa, a facut doar 38.5 tongue si i-a scazut de la Nurofen.
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty Re: Ce faci daca face febra?

Mesaj  iuliacampean Lun Mar 17, 2008 12:36 pm

Cand a facut febra Tudor, i-am dat supozitor cu paracetamol in fundulet, alternativ cu nurofen 2,5 ml. Nu l-am scos afara si nu i-am facut baita.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty cum am rezolvat noi febra

Mesaj  Simona Lun Mar 17, 2008 10:27 am

La febra pe langa nurofen, am tinut-o cat mai dezbracata. In camera cam 24-25 grade si  pe fata am tinut-o fara caciulita si numai in maieu si pampers. O data am culcat-o numai   in pampers si am acoperit-o cu un scutec de panza. Ce stiu este ca nu trebuie imbracat copilul cat mai mult sa transpire ci trebuie cat mai dezbracat ca sa piarda termic, dar atentie la temperatura din camera sa fie temperatura de baita (25 grade).
Impachetari: copilul dezbracat invelit in prosop ud, temperatura prosopului sa fie putin  mai mica (1-2 grade) decat temperatura corpului, se tine copilul in acel prosop pana se incalzeste prosopul (cam 10 min) dupa care se inveleste in ceva uscat si se repeta impachetarile pana scade febra. In camera tot temperatura de baita. Multe lichide. Sa lasam copilul cat mai liber, nu in brate sau culcat cu noi in pat pentru ca ii tinem de cald. Baita in apa cu cateva grade sub temperatura pe care o are corpul.
Nu comprese cu apa rece, spitr pe picioare sau tuica. Sa nu trecem copilul brusc la o temperatura mica ci treptat. La febra mare supozitoare de novocalmin conforma doctorului in functie de varsta si greutatea copilului.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty Ce faci daca face febra?

Mesaj  dr. Lun Mar 17, 2008 1:36 am

Astept sfaturile si ideile voastre din experienta personala sau din auzite. nu uitati: premiile va asteapta.
Care sunt valorile temperaturii la care trebuie sa luam masuri?


Ultima editare efectuata de catre dr. in Lun Mar 17, 2008 9:18 pm, editata de 1 ori
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca face febra? Empty Re: Ce faci daca face febra?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum