scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Cum,unde recoltam celule Stem?

+2
gabriela
KMiha
6 participan?i

In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Mar 01, 2008 6:05 pm

Imi pare rau sa spun ,dar cred ca Romania nu e pregatita pt "celule stem",pacat.
Pacat ca pt romani conteaza orice altceva decat sanatatea lor,nu suntem pregatiti sa investim in propria persoana sau in familie,traim dupa aceleasi norme sociale invechite nu suntem pregatiti mintal sa concepem un altfel de viitor pt copii nostri.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  iulia Mier Feb 20, 2008 9:14 pm

Aceasta este sansa noastra sa poata fi vindecat copilul de orice boala, in cazul in care nu va fi sanatos. Am citit pe net ca "celulele stem sunt celule embrionare pluripotente. Mai exact aceste celule embrionare au capacitatea de a se inmulti si de a se transforma (diferentia) intr-un anumit tip de celule adulte, fiecare tip de celule diferentiate avand roluri specifice in organism."
Dr. Ioan Munteanu, seful Clinicii de Obstetrica - Ginecologie din Timisoara, spune ca "in sangele ombilical se afla celule embrionare capabile sa se transforme in aproape orice fel de celula umana". Mai mult, sustine ca aceste celule stem sunt tinere si in comparatie cu celulele adulte au capacitate foarte mare de diviziune.
Acestea sunt in prezent depozitate intr-o Banca Europeana de Tesuturi de la Bratislava (Slovacia), unde pot fi mentinute in viata zeci de ani, practic atat cat va trai titularul lor, fiind conservate in aburi de azot lichid la o temperatura de minus 197 de grade Celsius.
Lista bolilor care pot fi tratate cu ajutorul acestora cuprinde 50 de pozitii, de la leucemie si divrse cancere la boli congenitale. Costul transportului si analizei celulelor stem prelevate se ridica la aproape 900 de euro.
Anual, familia copilului va mai plati o taxa de 18 euro, pentru conservarea in stare congelata a celulelor stem
iulia
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 59
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  gabriela Sam Feb 16, 2008 12:42 am

Crede-ma si eu sunt tare nelamurita. Oricum chestia asta ma depaseste! Incerc sa fiu optimista si sa nu ma gandesc la ce e mai rau. Chiar daca le recoltam, cum vom proceda daca, in viitor, vom avea nevoie de ele? Cine le va prelucra? E S.F. Au un "termen de valabilitate" dar poate ma insel. Eu asa am auzit.
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  aidaramo Vin Feb 15, 2008 3:13 pm

Eu am auzit despre recoltarea asta de celule stem chiar dupa ce l-am nascut pe Dennis si am zis ca la urmatorul sigur o sa apelez la metoda asta. Acum insa nu mai sunt asa de sigura. Initial, intelesesem ca nu exista posibilitatea de a le depozita la noi. Apoi am auzit ca ar fi varianta Clujului. Pe langa asta ar mai fi varianta de a le depozita in Ungaria. La Cluj nu stiu cat costa, dar in Ungaria am auzit ca ar fi vreo 15 euro pe luna. Sincer, daca ar fi sa aleg intre Cluj si Ungaria, cred ca as opta pentru a doua varianta. Sa nu uitam ca Clujul este in Romania, tara tuturor posibilitatilor. Din moment ce la noi se incurca analizele intre ele, cum pot avea certitudinea ca nu s-ar incurca si "recoltele" astea intre ele. La Bioclinica, in Timisoara, s-au incurcat analize de la oameni cu cele de la animale, asa ca........
Si in Ungaria, nu stiu ce sa zic. Eu nu prea am incredere in pastrarea asta. De ce doar 18 ani? Cum se "conserva"? Nu e mai bine sa se recolteze atunci cand e nevoie, daca e nevoie, din maduva? Am inteles ca alea din cordon sunt mai bune, dar daca, Doamne fereste, e nevoie de ele dupa 20 de ani? Nu tot la maduva se ajunge? poate ma lamureste si pe mine cineva Neutral
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty recoltare celule stem

Mesaj  ioana Lun Feb 11, 2008 12:11 am

celulele stem se pot recolta absolut oriunde cu conditia sa ajunga la "depozit" in 48 ore...in timisoara deja cred ca absolt toti medicii ginecologi au recoltat deja.. e f simplu ... mai multe detalii despre ce,cum,unde,cat se pot depozita,daca e valabil celule stem de la un frate la altl in eventualitatea unei noi sarcini,pana la ce varsta se pastreaza si la ce folosesc veti afla la cursul de sambata 1 martie la care va astept cu drag
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  gabriela Dum Feb 10, 2008 7:05 pm

Din cate stiu se recolteaza din cordonul ombilical si se stocheaza pana in momentul in care veti avea nevoie(Doamne fereste sa aveti nevoie!). Stiu ca se plateste cam 100 euro pe an "chiria" si cam 1000 prelevarea. In Romania nu cred ca sunt centre de conservare, am auzit ca sunt prin Cehia sau Polonia. Stiu ca se va construi la Cluj un astfel de centru. Mai e de stiu ca se pot conserva doar aprox 18 ani.
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  KMiha Dum Feb 10, 2008 6:12 pm

Stiind ca mai am aprox. 2-3 sapt. pana la nastere,m-am interesat sunand la o institutie care se ocupa cu asa ceva,pt. amanunte.Dar pt. ca era intr-o zi de vineri,ne-a raspuns receptionerul care nu stia sa dea detalii mediacale sau sa ne spuna exact ce este cu celulele astea Stem si ne-a rugat sa revenim cu un telefon luni.Numai ca luni a fost deja prea tarziu pt. ca travaliul meu s-a declansat vineri seara,asa ca sambata deja nascusem.
Dar am mai citit si am vazut si la TV ca aceste celule sunt pluripotente,cand se divid pot da nastere oricarui tip de celule existente in corpul uman si asfel vindeca boli ca leucemia,cancer,boli de ficat sau rinichi.Ele au capacitatea de a regenera organele bolnave.
Recoltarea se face doar la nastere din sangele din cordonul ombilical si se depoziteaza intr-o banca toata viata copilului.
Acuma ma intreb,in cazul in care vom mai avea un copil,recoltarea se face in maternitatea din TM?Sau trebuie sa nasti doar acolo unde se recolteaza?cum se procedeaza?
Stie cineva?
KMiha
KMiha

Numarul mesajelor : 2
Localizare : Timisoara str. Anton Seiler
Data de inscriere : 26/01/2008

http://photo.kabai.name

Sus In jos

Cum,unde recoltam celule Stem? Empty Re: Cum,unde recoltam celule Stem?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum