scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Apa la bebelusi

2 participan?i

In jos

Apa la bebelusi Empty 10 luni jumate

Mesaj  dr. Mier Ian 23, 2008 8:10 pm

Apa este asimilata din laptele matern, apa ce se combina cu laptele praf, sucurile din fructe. Orice aliment contine apa dar in procente variabile. In schimb, faptul ca nu bea ceai sau apa --nu trebuie insistat, la inceput cantitati mici si tine minte la inceputul mesei, inainte de a-i da laptele matern sau laptele praf. Incearca sa-l administrezi la mesele de la pranz. Nu le indulci cu zahar.
Deshidratarea se manifesta prin diverse semne, pentru aceasta trebuie ca bebelusul tau sa fie vazut (analizele de sange arata cel mai bine daca e deshidratat). Bebeul incepe sa aiba scaun corespunzator varstei dar atentie alimentatia da constipatie sau scaune mai moi. Sunt multe detalii pe care as vrea sa le aflu...daca sunt probleme...
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Apa la bebelusi Empty Apa la bebelusi

Mesaj  carmen-iuliana Mier Ian 23, 2008 7:39 pm

La 10 luni si aproape 2 saptamani pitica mea nu vrea sa bea nimic. O mai alaptez dimineata dar in rest bea lapte praf Milumil. Apa nu vrea sub nici o forma, nici ceai. Suc de mar asa din cand in cand si mai rar de portocale. Dar eu vorbesc de 30-40 de mililitri. Nu mai stiu ce sa fac!Ce truc imi recomandati pentru ca mi-e frica sa nu se deshidrateze. Scaunele sunt deja foarte tari, desi nu e constipata.

carmen-iuliana

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum