scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Probleme cu medicii !!!

+7
Simona
iuliacampean
Zdrenghea Alina
crista
carmen-iuliana
diapunctc
dr.
11 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Probleme cu medicii !!! Empty o nastere usoara,dar cu complicatii

Mesaj  ruzicka Mar Ian 05, 2010 12:10 am

am citit masajele voastre ,am nascut si eu in 19 iulie 2009,nu sa schimbat prea mult in bine sp. naspa ,dak nu dai ,nu t baga nimeni in seama.si daca le dai ,tot nu-s multumiti , dupa nastere am facut hemoragie d fiecare data cand alaptam,dupa 3 zile d ergomen si oxitocina,tot nu mi s-a oprit ,am avut si cheaguri cat pumnul si mai mari. dr olaru f astepta sa ma vindec singura. ma bucur ca am scapat si acum sunt bine si amedeia l fel.

ruzicka
Vizitator


Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty o nastere usoara,dar cu complicatii

Mesaj  ruzicka Mar Ian 05, 2010 12:09 am

am citit masajele voastre ,am nascut si eu in 19 iulie 2009,nu sa schimbat prea mult in bine sp. naspa ,dak nu dai ,nu t baga nimeni in seama.si daca le dai ,tot nu-s multumiti , dupa nastere am facut hemoragie d fiecare data cand alaptam,dupa 3 zile d ergomen si oxitocina,tot nu mi s-a oprit ,am avut si cheaguri cat pumnul si mai mari. dr olaru f astepta sa ma vindec singura. ma bucur ca am scapat si acum sunt bine si amedeia l fel.

ruzicka
Vizitator


Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty o nastere usoara,dar cu complicatii

Mesaj  ruzicka Mar Ian 05, 2010 12:03 am

am citit masajele voastre ,am nascut si eu in 19 iulie 2009,nu sa schimbat prea mult in bine sp. naspa ,dak nu dai ,nu t baga nimeni in seama.si daca le dai ,tot nu-s multumiti , dupa nastere am facut hemoragie d fiecare data cand alaptam,dupa 3 zile d ergomen si oxitocina,tot nu mi s-a oprit ,am avut si cheaguri cat pumnul si mai mari. dr olaru f astepta sa ma vindec singura. ma bucur ca am scapat si acum sunt bine si amedeia l fel.

ruzicka
Vizitator


Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Lun Mar 17, 2008 3:22 pm

Formularul l-am gasit acum pe site-ul Spitalului Judetean (cautand date de contact).
Cat am fost pe acolo nici eu n-am vazut nimic de genul. ...si nu cred ca m-a intrebat cineva vreodata ce parere am despre ce se intampla pe acolo.
Nu-mi fac iluzii ca oamenii se schimba peste noapte, dar pentru incepu am putea renunta la ipocrizie.
Adica fie permiti vizite, fie dai jos afisele de pe usa fiecarui salon care te informeaza ca pacientii au dreptul la vizita zilnic, de la 15 la 17.
Sau la capitolul neonatologie, fie chiar incurajezi alaptatul, si lasi copilul la alaptat ina din prima ora (MACAR ATUNCI CAND MAMA CERE ACEST LUCRU - ca am cunoscut si mamici prea "obosite" si suparate ca de ce el-a fost adus copilul si nu mai vine odata asistenta sa-l ia inapoi affraid ...sau daca stii ca nu esti in stare sa gandesti asa, dai jos afisele mari cu "spital prieten al copilului" si nu mai scrii minciuni cat casa pe fisele de externare, cum ca bebe ar fi fost alaptat cand maam n-a avut voie sa-l alapteze si copilul a vomitat tone de ...ce-o fi fost)
Sa zicem ca ar fi un prim pas.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty care este cea mai buna forma de comunicare?

Mesaj  Simona Lun Mar 17, 2008 3:03 pm

Bine zici Dia poate ar fii bine sa ii scriu o scrisoare ginecologului pentru ca nu poti spune tot odata cand discuti direct, se poate transforma intr-o cearta chiar. Directorul spitalului cand mi-a raspuns la reclamatie zicea ca exista niste chestionare care se impart la pacienti si sunt anonime, eu nu am vazut nici unul cat am stat in spital, probabil ca le completeaza asistentele.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: reclamatie catre spital

Mesaj  diapunctc Dum Mar 16, 2008 5:20 pm

Simona a scris:Am ajuns la spital cu frica de nastere si am plecat cu frica de spital.
Simona, eu eram mai bine informata...o ameteam pe ioana la gimnastica pentru gravidute ca ma descurc destul de bine cu frica de nastere, dar cu groaza de spital...nu gasesc nici un remediu.
Mi-a placut ca ai avut inspiratia si curajul sa faci reclamatie pentru cum ai fost tratata in maternitate ...am considerat ca e un exemplu bun de urmat (acuma ma simt prost ca n-am facut pasul asta mai demult).
N-am facut tocmai reclamatie (oricum e mult prea tarziu dupa atata vreme) dar am tinut sa le scriu oamenilor un mail - si la neonatologie si la obsetetrica-ginecologie, pentru a le spune cum a fost pentru mine acel sejur in maternitate - ingrozitor de TRAUMATIZANT, cu motivele pentru care m-am simtit asa. Nu vreau sanctiuni; ce mi-as dori ar fi sa se ia masuri si alte mamici si alti bebelusi sa nu mai fie traumatizati de lipsa de umanitate a unor angajati nepasatori, prost informati sau cum or mai fi.
...o sa va spun daca cumva primesc si vreun raspuns. N-as crede! ; ma intreb daca va citit cineva macar un rand din ce-am scris...
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  simona-carmen Sam Mar 15, 2008 3:23 am

Si eu am nascut la Odobescu in 2006.Tot ce pot sa spun este ca nu mi-as mai dori sa nasc in acest spital si daca s-ar putea nici macar in Romania.Cred ca fiecare dintre noi avem o doza de pudoare si va spun eu ca nu e placut sa fi urcata pe capra in fata a 15-20 de studenti carora seful de sectie tine neaparat sa le explice cum se "manevreaza" un col uterin pentru a-l pregati de nastere.Mie mi s-a intamplat acest lucru si nu doar atat.Perfuziile cu ocitocina din venele celor care "trebuiau" sa nasca in acea zi cu medicul de garda a carui pacienta eram si eu de 9 luni au disparut ca prin minune cand s-a anuntat vizita pe sectie iar noi trebuia sa nu spunem nimanui ca am avut perfuzii.Ginecoloaga mea a incercat sa imi rupa apa cu un ac imens despre care a intrebat intr-o doara infirmiera daca e steril(bineinteles ca infirmiera nu shtia No )si mi-a spus la sfarsit ca nu reuseste dar sa nu cumva sa zic sefului de sectie daca vine ca voia ea sa imi rupa apa.Tot ce a reusit ea in acel moment a fost sa imi zgarie pielea de pe capul copilului ,lucru pe care l-am observat abia a doua zi dupa nastere.Mentionez ca si acum mai are semn desi zgarietura nu a afectat-o cu nimic.Nasterea si travaliul au fost pana la urma scurte si nu foarte dureroase dar apoi a urmat cosmarul cu asistentele de la copii si infirmierele care stateau cu buzunarele cascate pentru a arunca o cana de apa cu miros de rivanol pe rana lasata de epiziotomie.Pana nu am dat 5 ron nu mi-a fost adus copilul.Pana nu am dat 1 sau 3 lei nu am fost spalata....dar cred ca e mult spus spalata.Asa cum scria si Simona ,spalarea consta in aruncarea de apa si tamponarea cu vata ,lucru care nu era deloc favorabil vindecarii.Mancarea era parca facuta pentru alt spital fiinda gateau tot ce o mama nu are voie.Nimeni nu mi-a spus cum sa alaptez sau sa schimb copilul.O "inteligenta "de asistenta de la copii mi-a spus ca are copilul diaree cand am dus-o in salonul lor si ca e din vina mea ca sigur am mancat ceva ce nu am voie....................de parca se gatea ceva ce aveai voie in spital.Nu mancasem nimic din spital caci mi se aducea mancare , iar copilul avea colici.Dormeam si noaptea cu becul aprins in salon ca sa nu se urce gandacii pe copii.Salonul nu avea baie proprie asa ca faceam baie in alte saloane care aveau baie iar wc-ul era mereu murdar si avea un miros de cadavru.Toate aceste lucruri mi le amintesc acum pentru ca atunci eram prea concentrata asupra micutei fiinte careia ii dadusem viata si care avea atunci mai multa nevoie de mine asa ca nu m-am chinuit sa bag totul in seama ......atunci....dar acum...acum imi amintesc totul si ma ingrozesc.Am cateva sfaturi pentru toate viitoarele mamici ce nasc la Odobescu:-sa isi ia cearsaf de acasa si eventual perina pentru ca cele de acolo sunt groaznice
-cateva paturi absorbante de unica folosinta le vor fi de real folos pentru ca nu vor trebui sa schimbe patul daca il pateaza
-pe cat posibil sa nu consume mancarea din spital
-sa nu lase mancare pe dulapurile de langa pat daca nu vor sa vina gandacii affraid
simona-carmen
simona-carmen

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 43
Data de inscriere : 11/03/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re:Asista sotul????

Mesaj  simona-carmen Sam Mar 15, 2008 1:51 am

Eu am nascut la Odobescu in 23.08.2006 si sotul meu a asistat oarecum,adica a prins exact momentul nasterii si asta nu datorita bunavointei personalului medical ,ci datorita perseverentei lui de a se intoarce de fiecare data cand era dat afara pe usa. Laughing .Ni s-a explicat inca din perioada sarcinii ca in Romania sotii nu au voie sa asiste la nastere doar ca al meu sot a reusit sa se strecoare pe langa portar si asistente pana cand la un moment dat nu au mai avut ce sa ii faca si m-am trezit chiar in momentul nasterii cu el langa mine.Momentul a fost foarte emotionant iar cand mi s-a pus copilul pe burtica ,tati zambea si avea lacrimi de fericire in ochi.Bineinteles ca tot tati a facut si primele poze "nud"ale Andreei. :)Sper din tot sufletul ca si la al doilea copil (care este inca in stadiul de proiect ),sa reuseasca sa fie langa mine in acele momente.Nu recomand prezenta tatilor in perioada travaliului langa mamici.Eu una nu voiam nici sa il vad pentru ca in acele momente de durere mi se parea ca doar el e vinovat dar in timpul nasterii e super sa fie cineva drag langa tine.
simona-carmen
simona-carmen

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 43
Data de inscriere : 11/03/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: medic pediatru de familie

Mesaj  simona-carmen Sam Mar 15, 2008 1:22 am

Nici nu stiu cu ce sa incep.Am citit toate mesajele voastre si m-am ingrozit.Am sa incep cu partea buna si anume despre medicul pediatru al fiicei mele Andreea.Se numeste Popa -Uta Camelia si este si medicul meu de familie de cand aveam 14 ani.Ulterior l-a "adoptat" si pe sotul meu si apoi pe fiica mea.Pot sa va spun despre ea ca este pe langa medic si o adevarata prietena ,lucru pe care eu personal il consider esential intr-o relatie medic de familie-pacient.Nu pot sustine sus si tare ca este cel mai bun medic pediatru dar pot spune ca este medicul care mie si familiei mele ni se potriveste.Deci referitor la acest capitol suntem un caz fericit Smile .
simona-carmen
simona-carmen

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 43
Data de inscriere : 11/03/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Anca Rodica Joi Feb 21, 2008 12:15 am

Eu am nascut la Bega acum un an si 2 luni - 27dec. Cam cu o luna inainte doctorul m-a intrebat daca vreau rezervare pentru un salon renovat si a vorbit cu asistenta sefa pentru asta - am inteles ca ea e sefa si peste aceste saloane. Am platit 1 mil/noapte pentru conditii excelente. Am avut mare noroc ca si eu si copilul am fost foarte bine si pentru ca sa nu petrecem revelionul in spital am iesit in 30 - deci asm stat doar 2,5 zile acolo. Poate si din cauza asta am plecat acasa fara nici un "cadou" neplacut.
Cat despre taietura... nu am fost avertizata dinainte despre asta, dar am fost anesteziata local inainte de a ma taia, iar de impins mi-a spus doctorul exact cand, cat si cum tocmai ca sa nu ma rup si nu au fost probleme. Primele zile stateam in fund fara nici o pb-a pt ca inca eram anesteziata, iar intr-o saptamana s-au absorbit si firele. au fost vreo 2 zile in care am avut dureri daca stateam in fund - simteam ca se intind firele, dar daca ma intindeam era OK. Am luat niste algocalmin si am trecut repede si peste asta.
In general nici eu nu sunt de acord cu explicatia trebuie pentru ca asa e la toata lumea... Fetita mea a avut 3750g la nastere si nu stiu daca ar fi iesit ok si fara interventie. Cert e ca nu am facut o mare tragedie din asta pentru ca totul a fost atat de frumos dupa incat nimic nu mai conta.
Anca Rodica
Anca Rodica

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 20/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Mier Feb 20, 2008 5:05 pm

Conditiile la Bega am inteles ca acum sunt excelente daca prinzi salon renovat; nu doar conditiile materiale, dar acolo platesti o taxa pe zi si cica tot personalul se comporta altfel, extrem de atent si grijuliu (si nu accepta spaga) Shocked ...dar daca e inghesuiala si prinzi saloanele vechi...conditiile sunt ca acum cativa ani Crying or Very sad . (am doua prietene care au nascut curand si au avut experienta extrem de diferite - amandoua la Bega)
Ma tot intreb, de ce n-ai putea plati o taxa clara si oficiala, chiar daca nimeresti la un salon vechi, pentru care sa te trateze civilizat! Pentru ca in final asta conteaza cel mai mult, cum se comporta personalul de acolo cu voi, nu cat de nou/vechi e mobilierul si gresia/faianta sau zugraveala.
Asa, sper sa prinzi salon nou si sa ai parte de o experienta placuta! lol!
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Feb 20, 2008 4:14 pm

Am nascut in august 2007,la bega superrrrrrrrrrrrrrrrr cheers grozav cheers
Mai nasol pt mine a fost ca bebe o fost prematur si nu am avut voie sa il iau in brate,sau sa il alaptez.

alinutza_mutiu@yahoo.com

contacteaza-ma pe mes,iti dau cate detalii vrei tu
am avut parte de o experienta minunata la bega,mi a parut rau ca am plecat acasa,as mai fi stat mult acolo
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Simona Mier Feb 20, 2008 2:25 pm

Sa mergi la spital sa nasti -te ajuta pregatirea lor profesionala si aparatura din spital.
Sa citesti dezamagirile noastre despre spital -te ajuta sa-ti faci rezerve de nervi si altele pentru lipsa de omenie a personalului din spital si sa gasesti solutia cea mai buna.
Cel mai important este ca in spital stai cateva zile, refacerea dupa nastere dureaza cam 6 saptamani iar bucuria ca ai un copil dureaza tot restul vietii.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  asa Mier Feb 20, 2008 1:43 pm

La cate am citit aici(si nu numai), mi-e frica sa mai nasc.Chiar asa conditii nasoale sunt in spital?!Eu incerc sa ma incurajez cat pot,insa nu mai stiu cum...Deja ma intreb pentru ce te mai ajuta faptul ca mergi la spital sa nasti?! Ca sa vii de acolo bolnav de nervi si mai stiu eu ce alte chestii mai culegi. De fapt se agata ele de tine, ca tu... n-ai lua nimic. Cine a nascut de curand la Bega, imi poate spune care sunt conditiile de acum?

asa

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 19/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Simona Joi Feb 07, 2008 11:16 pm

la partea cu taiatul pe langa taietura am avut rupturi si am ramas cu rana pe col de la nastere, inainte de a ramane insarcinata acum, a doua oara am facut cauterizare, testul papa nicolau facut inaintea cauterizarii a iesit c2, nu stiu inca daca este in regula, dupa cusut nu am avut voie sa stau 2 luni pe fund, iar de alaptat numai culcat sau in picioare
poate altele sunt mai puternice dar pentru mine a fost ingrozitor, mai rau decat travaliul sau nasterea
nu puteam sa merg pentru ca daca faceam un pas normal, simteam ca acum se rupe, si durere si frica
cu ce medici am mai vorbit au spus ca la un copil de 3 kg nu este normal, poate am eu o parere deformata sau poate percepem diferit durerile
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Joi Feb 07, 2008 11:06 pm

Alina tu ai nascut mai recent...am ami auzit destul de multe povesti "de bine" depsre maternitatea Bega, de la mamici care au nascut recent.
Poate chiar se schimba si la noi lucrurile in bine.

...dar mi-am mai amintit de o problema: cu ce pleaca bebe din maternitate...
noi am plecat cu un stafilococ urat;
mai stiu bebe care au plecat cu candidoze nasoale, cu ciupercute...si multe multe cazuri de stafilococi.
Dintre mamicile de pe forum mai are cineva ceva de impartasit la acest capitol?
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Joi Feb 07, 2008 10:43 pm

Alina, daca medicii ginecologi de la noi ar fi in stare sa ofere argumente similare cu ce expui tu, probabil ar fi mult mai simplu; evident ca daca nasterea se prelungeste si devine traumatizanta pt copil n-o sa-l chinui.
Recunosc ca nu stiu cum decurge o nastere fara epiziotomie; mi-e greu insa sa cred ca la nivel mondial se reomanda asa de mult nasterea cat mai naturala si fara interventii strict pentru binele mamei, sacrificand binele bebelusului;

Stiu ca eu am petrecut 40 de minute pe masa de nastere, din care vreo 20 au fost dupa epiziomotomie (asta pana la momentul oficial al nasterii bebelusei - fara sa pun la socoteala partea de dupa cu cusaturi etc.); dupa taietura au mai fost vreo 8-10 contractii mari si late; si cu toate ca mi s-a spus ca epiziotomia e buna si pentru bebe, ca il fereste de hematoame... bebelusa mea a avut un hematom mare de care am scapat cu greu...exact pe partea pe care am fost eu taiata; asa ca nu prea pot sa nu ma intreb daca chiar a avut vreun efect pozitiv, in cazul nostru; ...poate gresesc si poate fara ar fi fost mult mai rau; nu stiu si nu voi sti niciodata.

Poate am si eu prea multe probleme de principiu; dar daca in timpul in nasterii mi s-ar fi sugerat epiziotomia cu un motiv oarecare (ca e mai bine pt bebe, ca e bebe prea mare, ca sunt sanse mari sa se produca rupturi sau orice altceva, cat de cat logic) as fi acceptat fara retineri si mi-ar fi fost mult mai usor sa cred ca era necesara; dar cand dl. dr. imi spune cu o luna inainte de nastere ca DA, se poate naste fara epiziotomie si fara rupturi, in aprox. o treime din cazuri si DA, iti poti da seama cand o ruptura e iminenta, dar NU, noi n-o sa incercam fara, sub nici o forma, pentru ca asa e politica spitalului si la noi se practica profilactic Shocked ...atunci am o problema; si dincolo de neplacerile fizice de a nu putea sta cu bebe in brate decat culcata pe pat sau in picioare, saptamani bune, am avut si o problema psihologica imensa: luni multe n-am putut sa ma gandesc la aceasta parte altfel decat ca la o mutilare complet inutila, similara practicilor barbare din triburile din jungla.
... si raman la parerea ca practicata asa este bataie de joc la adresa pacientelor.
(desigur, in cazuri justificate, poate fi o chestie extrem de buna - ca si cezariana de altfel - sunt cazuri in care fara cezariana ar fi ingrozitor...dar asta nu inseamna ca o sa practicam profilactic cezariana la toata lumea, doar pentru ca exista si unele cazuri in care poate fi necesara)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Joi Feb 07, 2008 4:53 pm

Sa nu ma intelegi gresit,e super ok daca totul merge bine fara epiziotomie.Dar Razvan o avut circumferinta capului de 37 cm crezi ca mergea fara epiziotomie?
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Joi Feb 07, 2008 4:38 pm

da ai dreptate in tot ce ai scris,dar am vazut nasteri fara ruptura si fara epiziotomie crede ma e groaznic,chiar vrei sa iti supui copilul la astfel de risc si de chin pt o amarata de rana,chiar asa de insuportabila ti s-a parut rana?

e groaznic pt copil,dureaza foarte mult pana iese.

in 6 saptamani esti la loc,vrei sa risti si copilul tau sa aiba o intreaga viata de chin pt o rana,sincer mi se pare absurd.

si eu am citi multe articole,dar e usor sa citesti,dar daca vezi efectiv cum si cat decurge o nastere fara epiziotomie i-ai plange de mila copilului,eu asta am facut Sad
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Joi Feb 07, 2008 3:53 pm

Zdrenghea Alina a scris:Epiziotomia permite largirea orificiului vaginal, prin care micutul trebuie sa iasa. Fara aceasta incizie, intreaga zona risca sa se rupa in timpul sarcinii.

...asa se spune la noi...doar ca multe studii recente de specialitate insista asupra faptului ca o epiziotomie e similara cu o ruptura de gradul II (si in mod normal sunt sanse mari sa ai rupturi mai mici) si nu s-a demonstrat in nici un fel ca epiziotomia ar preveni rupturi suplimentare! plus ca e demonstrat ca mamicile suporta mult mai usor rupturile si mult mai greu taieturile (rupturile sunt mai usor asociate, psihologic cu ideea "era nacasar pentru ca bebe sa se nasca". Plus....m-am documentat atat de mult si am descoperit n motive pentru care epiziotomia trebuie practicata doar atunci cand sunt semne ca e necesra (pentru bebe sau pentru mami - cand sunt semne de ruptura iminenta)...dar apoi am descoperit ca medicii ginecologi din Romania au ochelari de cal si nu vad nimic altceva decat ce au invatat pe vremea studentiei...atunci asa se practica asa prcaticam in continuare; ce daca stiinta progreseaza si toate studiile recente arata ca nu e bine? ...ca doar nu ei au de suportat consecintele ci pacientele...de care de ce ar trebui sa-i pese unui medic?????

Si in tarile normale deja de multi ani nu se prcatica epiziotomia profilactic, absolut la toate lumea! In SUA am inteles ca se practica la 10-15% din nasteri, in alte tari europene la 20-50% din nasteri - in Franta era scandal ca de ce se practica pe o scara asa de larga, la peste 40% din cazuri, ca e exagerat?
La Romania....
ori dai peste un medic de exceptie (personal n-am cunoscut) care sa fie pe acceasi lungime de unda cu ce se practica in lume;
ori scrii la internare ca refuzi orice interventie (dar pe riscul tau, ca daca cumva apar complicatii.... e similar cu stau acasa si refuz asistenta de specialitate - stiu o mamica care a facut asta! s-a riscat, si a fost ok, n-a avut nici o ruptura, deloc! eu n-am putut sa-mi asum riscul;
ori te consolezi ca te-ai nascut in aceasta tara si asta ti-e soarta...te supui politicii spitalului si-ti doresti sa nu te informta...asa ai fi putut sa crezi ce spun ei, cum ca asa ti-ar fi tie cel mai bine (dar daca te-ai informat stii sigur ca E O MINCIUNA mare si gogonata si ca nu ti s-a facut nici o favoare, ci dimpotriva).

daca vreti caut link-urile la studiile si materiale pe care le-am citit... dar nu am timp acuma
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  adriana_dh Joi Feb 07, 2008 3:21 pm

Despre medicul meu ginecolog eu am cuvinte de lauda, atat pentru perioada sarcinii cat si pentru nastere. Mereu mi-a vorbit calm, cu rabdare, cu multe explicatii, incurajator, si mai ales fara sa se/ma panicheze sau sa sara imediat la medicamente (ma refer si la toata perioada dinaintea sarcinii, cand m-a consultat). E vorba de Muresan Bogdan de la spitalul Bega.

In timpul nasterii nu m-a repezit de nici un fel, imi explica ce sa fac si cand sa fac, moasa a apasat putin pe burta sa ma ajute dar nu cu ura, chiar am simtit ca ma ajuta, iar medicul mereu imi spunea "hai scumpa mea, acum impinge", si mie imi venea sa il pup, stiind ca alti medici au cuvinte ingrozitoare pentru pacientele lor. M-a durut mult si pe mine cusutul, am si sangerat foarte mult, dar de personalul din timpul nasterii nu ma pot plange. In schimb conditiile din sala de nasteri erau ca din vremea razboiului, a mai povestit o mamica aici: capra aia ingrozitoare, toata ruginita, furtunul ala murdar ce l-am primit ca sa imi sufle aer in nas, si apoi bidonul de plastic cu care mi-a aruncat/m-a clatit jos cu apa sau ce o fi fost inauntru inainte sa imi rupa medicul apa.

Singura problema, de care sunt partial vinovata, este ca nu i-am spus medicului din timp ca am sfarcuri ombilicate, laptele nu a iesit si am facut o furia laptelui de toata frumusetea si m-am chinuit ingrozitor sa alaptez (in a patra zi am facut ablactare). Insa in problema cu alaptatul sunt vinovate toate asistentele care tot veneau la mine, si in loc sa zica vezi ca s-ar putea sa nu iasa laptele cand trageau de san, ele spuneau ca nu e lapte, si m-am facut cat pamela cu niste bolovani super durerosi, plangeam pe coridoare noaptea, farmacia evident era inchisa si nici o asistenta nu avea oxitocin si se uitau la mine, inclusiv doctorita de grada de la neonatologie care a si spus (halal incurajare) "eu in viata mea nu am mai vazut asa ceva" referindu-se la sanii mei angorjati. Pentru mine, episodul cu furia laptelui si incercarile disperate si super dureroase de a alapta, atat in spital cat si acasa, au fost mult mai grele si urate decat nasterea.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Joi Feb 07, 2008 1:57 pm

Epiziotomia permite largirea orificiului vaginal, prin care micutul trebuie sa iasa. Fara aceasta incizie, intreaga zona risca sa se rupa in timpul sarcinii.

Dilatatie de 10 cm e a colului,nu ti se dilata vaginul,e normal sa te taie,eu am vazut nasteri fara epiziotomie crede ma e mult mai dureros,si mult mai greu pt copil.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Simona Mier Feb 06, 2008 10:43 pm

partea cu nascutul acasa era metaforica, sunt constienta ca nu voi putea face asa ceva, acum ca am depasit momentul le cunosc pe toate prin care am trecut, inainte de a naste am citit mult despre sarcina si bebe dar nu si despre lauzie si alaptat (pacat)
despre acele capace am vazut si la noi la un restaurant dar nu si in comert, poate a vazut cineva in comert
Ginecologul meu este Iuhas Adriana, ma coordonat foarte bine in sarcina, eu si bebele am fost foarte bine dar la nastere a fost ingrozitoare, a tipat intruna, ma bruscat; la cusut mi se zbatea cate un muschi de la picioare de durere dar eu nu spuneam nimic, in schimb ea tipa ca ce ma doare, ca nu are cum sa ma doara si atunci am spus ca ma prefac
dupa ce am nascut mia spus:"ca sa te refaci bine atat trebuie sa dai la moasa atat la asistenta", le-am incurcat intre ele si a mai tipat o tura la mine
in timpul sarcinii am mers foarte mult pe jos, in travaliu intr-o ora si jumatate am avut dilatatie 10cm, atunci sa uitat cineva la mine ca fapt divers si a spus ca sunt gata de nastere, dupa ce medicul de garda a spus 8 ore de travaliu, atunci au chemat doctorita de acasa, urmatoarea jumatate de ora am tinut de copil sa nu iasa, mi-au spus ca daca imi vine sa imping sa tin bine, nu stiu unde era medicul de garda
cu dilatatie peste 10cm ma taiat si mam si rupt in plus, cum nu stiu, pentru ca fata avea mai putin de 10cm si la cap si la umeri
la inceput a strigat la mine sa imping fara sa imi explice cum, dupa ce am inceput sa imping a tipat la mine ca ce fac, ca nu asa
am iertat-o ca era si ea gravida prin luna a 7-a, si inca am mai fost la ea, nu stiu la cine sa merg, mai ales ca pana la nastere a fost bine la ea
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  diapunctc Mier Feb 06, 2008 7:37 pm

Simona, felicitari pentru sarcina! sarcina usoara si un bebe dulce si sanatos!
...sa stii ca si eu m-am gandit serios ca daca mai am un bebe, nu stiu daca sa merg la maternitate sau sa nasc acasa... problema este ca pot aparea complicatii si atunci e muuuult mai bine sa fi intr-un spital decat acasa; din pacate oricum ar fi conditiile si oricat de terifiante sunt maternitatile romanesti, nu cred ca poti gasi vreun argument care sa te faca sa-ti asumi riscul de a naste fara asistenta de specialitate; chiar dacariscul de complicatii e minim, el exista...si daca, Domane fereste, se intampla ceva...ai pute sa-ti ierti faptul ca ai ales de buna voie sa risti?

Ce poti sa faci este sa te informezi din timp despre cum poti trece mai usor peste travaliu si nastere, si mai ales despre ingrijit si alaptat bebe! Ar trebui sa primesti ajutor si sprijin in spital si uneori se si intampla asa... dar nu intotdeauna, asa ca nu te baza pe asta, si ia cu tine tot ce ai nevoie sa poti ingriji singura bebelusul (multe multe servetele umede, propsoape, ...chiar si biberoane si lapte praf - mai stiu cazuri de mamici lasate cu bebe in barte, dupa o cezariana dupa care n-a aparut inca laptele si ...d-nele asistente erau mult prea ocupate asa ca a stat bebe 4-6 ore plangand intr-una de foame, pana ajuns tati cu lapte praf).

Pentru WC-uri exista un fel de "colace" de hartie impermeabila, de unica folosinta; nu stiu daca se gasesc si la noi...eu m-am dotat din strainatate, penru siguranta - si au prins tare bine.

Pentru alaptat exista mameloane de silicon - multe asistente fac alergie la ele si crizeaza sa alaptezi fara; daca poti fara, excelent! Daca nu...mai bine bea bebelaptic matern printr-un astfel de dispozitiv, decat sa ai probelme si sa nu mai poti alapta, sau sa bea mai mult sange decat lapte - ca sa nu spun ca bebe are nevoie de o mami relaxata, care sa-l alapteze cu drag, nu sa fie incordata toata de durere. Si sa nu crezi povesti gen bau-bau despre mameloanele de silicon. Eu in maternitate nu le-am folosit (le aveam la mine dar am uitat sa le strrilizez...si n-am indraznit sa ma risc).Am apelat doar la creme - au avut ceva efect, dar insuficient, si am ajuns cu rani care sangerau; acasa am strerilizat rapid mameloanele de silicon si ...a fost minunat cu ele; am scapat de dureri si in cateva zile si de rani, si apoi cu timpul cred ca si sanii s-au obisnuit cu bebe si bebe a invata sa suga mai bine, si dupa 2-3 saptamani am renuntat complet la ele si n-am mai avut nici o problema (am alaptat-o pe fetita pana la 11 luni si n-am amia avut niciodata probleme/rani; asa ca nu-i adevarat ca daca folosesti astfel de instrumente nu mai poti alapta sau nu mai accepta bebe sanul! dimpotriva, te pot ajuta sa te acomodezi mai usor cu alaptatul).

Si mai exista varianta de a naste la Szeged; nu cunosc persoane care au trecut prin asta; stiu cateva cazuri despre care am citit pe internet si impresiile erau excelente; desigur se pune problema cum faci sa fi sigura ca esti deja in materniatte bine-mersi cand bebe hotaraste sa apara...

Dar pana la momentul magic tu mai ai mult timp la dispozitie sa studiezi alternativele.

Cert e ca mai rau nu poate fi! Acum stii care-i realitatea, la ce te poti astepta, sic el putin vei fi tu mult mai bine pregatita. Poate tine si de medicaul la care esti...poate gasesti unul la care sa-i pese mai mult si eventual sa si aiba un cuvant mai greu de spus prin maternitate incat sa se mai si conformeze ceata de asistente/ingrijitoare celor spuse de el/ea.

Felicitari pentru ideea si curajul de a trimite reclamatia! Poate daca am proceda mai mutle asa s-ar schimba lucrurile mai repede si in tara asta!
Esti un exemplu bune de urmat - din acest punct de vedere!
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty reclamatia catre spital

Mesaj  Simona Mier Feb 06, 2008 3:21 pm

In perioada 28.08.2006-01.09.2006 am fost internata in Spital Clinic nr.5 Obstretica Ginecologie Internari Maretnitate din Timisoara.
Am ajuns in noaptea de 28.08.2006 la ora 3.30 la spital unde in cele din urma am fost consultata de medicul de garda deranjat de faptul ca a trebuit sa se trezeasca. Am facut cerere sa nasc cu medicul meu si nu l-am mai vazut pe cel de garda.
La ora 4 am ajuns la sala de nastere. Am mers din cand in cand la wc-ul care arata ingrozitor: era spart, plin de fecale, acoperit cu carpe, langa wc erau doua galeti pline cu tampoane de sange. Dar in durerile din travaliu nu am putut decat sa ma asez pe wc.
Pe calorifere erau manusi de unica folosinta acoperite cu ceva praf pentru a fi refolosite. Cu unele din acelea am si fost consultata.
La ora 6 dimineata am nascut in 15 min si in alte 45 min am fost cusuta. Au spus ca mi-au facut ceva anestezie locala, dar nu cred pentru ca eu am simtit dureri mai mari decat in travaliu.
Dupa aceea am fost dusa pe un pat din asa-zisa sala de travaliu unde am stat pana pe la ora 14. In acest timp nu m-a intrebat nimeni nimic. Am intrebat doctorita daca am voie sa ma ridic sa ma spal si sa schimb tamponul si a spus sa nu ma ridic 2 ore ca ma ajuta asistentele. Nu m-a ajutat nimeni cu nimic. La un moment dat a aparut o asistenta care a remarcat si a spus ca trebue schimbat patul meu, dar nu l-a schimbat nimeni. Am ramas in balta de sange.
In sfarsit am ajuns in salon cusuta si ametita. A aparut o “doamna” si a spus : “ iti aduc copilul”; de-abia asteptam. L-a pus in patut si a spus: “schimba-l si da-i sa manance” si a disparut; oare nu trebuia sa ma ajute?! Am schimbat copilul avea caca uscat si lipit, dar eu nu am avut cu ce sa curat fata si am asteptat sa vina seara sa o ia la baie sa o spele. De acolo au adus-o tot cu caca uscat. Intre timp ma chinuiam sa pun fata la piept, pentru ca fata urla de foame si eu nu stiam cum sa o pun la piept. A aparut o alta asistenta pe care am intrebat-o daca ma ajuta cineva cu copilul si a spus ca nu. Pana nu s-a dus sotul meu sa se certe cu cea care mi-a adus copilul si sa ii dea bani nu a venit nimeni.
A doua zi am facut rani la sani, pentru ca nu tineam bine copilul la san. Asa fusesem invatata. Toata noaptea fata a fost agitata si am leganat-o continuu. Nu mi-a spus nimeni unde sa ma duc sa cer ajutor.
Ziua urmatoare din ranile de la sanii mei curgea sange. M-au pus sa alaptez in continuare, desi de la o masa la alta se uscau ranile si fata nu putea sa suga si plangea. Am fost sa cer ajutor, am intrat in sala pentru nou-nascuti si mi s-a spus “ nu am timp” inainte sa spun ce vreau. Am spus doar ca vreau sa ii dea fetei putin lapte ca sa fac ceva cu sfarcurile sa-i pot da de la san. Mi s-a zis sa las copilul acolo. Spala un copil nou nascut, care avea o culoare intre vanat si alb,iar eu m-am speriat, am luat fata si am plecat in salon si i-am dat-o unei colege de salon sa o alapteze.
Noaptea am lasat fata la sala pentru nou nascuti (cred ca asa se numeste) ca sa ma pot odihni si eu putin. Nu mi-a spus nimeni sa ma mulg. Oare trebuia sa stiu tot ce pentru asistente este banal?!
Dimineata pieptul meu era tare. M-am plans la medicul ginecolog care a vorbit cu asistentele, asistenta sefa, medicul pediatru, dupa ce i-am spus ca i le scot din tura pe geam. Medicul ginecolog mi-a spus sa ma calmez ca ma interneaza la “nebuni”. Oare eu trebuia sa fiu internata la nebuni sau cei care m-au adus in starea aceasta? Atunci au aparut toate sa imi explice ce sa fac. Asistenta sefa mi-a aratat cum sa imi masez pieptul. L-am masat si s-a inrosit tot. M-am speriat si am inceput sa dau telefoane la cunostinte care mi-au spus sa nu imi masez pieptul. Eram in spital! Cu ce ma ajutau asistentele? Sa imi fac rau?!
Am inteles ca nu am voie sa alaptez daca am temperatura mai mare de 38 grade. In primele 2 zile ni s-au adus termometrele, in urmatoarele 2 numai din cand in cand, probabil se treceau temperaturi “din burta”.
Sa nu mai spun despre dezinfectat, unde am fost doar in primele doua zile. Ne spalau cu un ceainic cu apa calda, unele puneau si rivanol, dar dezinfectant nu, si apoi dadeau cu vata uda pe fire. Firele erau pline de vata. Medicul ginecolog a spus sa am grija sa nu am vata pe fire ca se infecteaza. Nu am mai fost la dezinfectat, m-am splalat singura si nu am mai avut vata pe fire si nu m-am mai infectat. Ce rol mai aveau asistentele?!
Am stat intr-un salon teoretic foarte bun, renovat, faianta si gresie noi, termopane, baie in salon. Toate erau noi, dar ingrozitor de murdare. Vanita in care ma bagam cu picioarele era infundata. Daca ma bagam cu picioarele in vanita puteam sa iau ciuperci la picioare, daca nu, puteam sa ma infectez la cusaturi. Ma puneam pe acelasi wc cu o colega infectata. Ce puteam sa fac, sa nu ma asez pe wc, ce rol are wc-ul?
Oare in starea in care te afli dupa nastere, cand simti ca radiaza durerea din tine si nu poti sa respiri bine de durere este normal sa nu te ajute nimeni chiar daca bagi bancnote de 5 ron in buzunarele de la halatele asistentelor. Asistenta sefa nu facea decat sa zambeasca si sa dea de inteles ca trebuie sa ii dam si ei bani.
La externare asistenta sefa a disparuit pana sa iau pachetul de la sponsori, desi am asteptat-o vreo 2 ore.
Am tot intrebat medicul pediatru cum este copilul si de la o vizita la alta spunea ca imediat imi spune. Inainte de a pleca din spital m-a intrebat medicul pediatru daca am intrebari. Ce intrebari puteam sa am? Nu trebuiau sa ma invete cand sa ma sperii si s-a duc copilul la doctor si cand nu, cum sa spal copilul, cum sa ii curat buricul, intebarile mele nu puteau fi raportate decat la ce am vazut stand in spital?
Am vazut mama care isi certa copilul, copil care avea doar 2 zile. Il certa pentru ca avea probleme psihice sau pentru ca nu era ajutata si nu mai facea fata? Se pot face niste teste psiho eventual si niste sedinte.
Despre mancare ni sa spus sa nu mancam: varza, fasole, orez, ceai de menta si altele. Mancarea din spital continea tot timpul ceva ce nu aveam voie.
In calitate de specialisti stiti ca o femeie dupa ce a nascut nu are putere sa se ingrijeasca, sa ceara ajutor, sa se certe cu tot felul de asistente sau ce sunt.
Este normal sa ma asez pe capre, dupa alte persoane fara ceva protector?
O femeie dupa ce a nascut este bucuroasa ca traieste si nu se intreaba daca capra, wc-ul, patul, lenjeria, etc, sunt curate sau murdare.
Degeaba dupa ce am ajuns acasa am realizat pericolul prin care am trecut (cel putin jumatate din femeile din jurul meu era deja infectate).
Am ajuns la spital cu frica de nastere si am plecat cu frica de spital. Nu stiu ce programe de crestere a natalitatii se fac in tara asta, dar pe mine spitalul m-a convins sa nu mai fac copii.
Pentru ce contribui lunar la sistemul de sanatate? Ca sa isi bata joc de mine pe bani?
Ma intreb ce drepturi as mai fi avut, teoretic, si habar nu am avut despre ele.
Inainte de nastere citeam despre cursuri Lamaze, priveam emisiuni despre atmosfera care trebuie sa i se creeze unei gravide in travaliu: intimidate, lumina ambientala, muzica pentru relaxare. Ajunsa la sala de travaliu vad: paturi de fier cu saltele rupte, curent, galeti cu tampoane de sange, gandaci, asternuturi spalate cu sangele uscat pe ele. Am ajuns la spital sa nasc, si imi era atat de frica incat eram pregatita sa si mor, si acolo sunt dusa dintr-un loc in altul fara sa mi se explice ceva ca sa fiu calmata si incurajata, ce sa mai vorbim despre muzica, Lamaze si normalitatea din alte parti.
Este normal ca de cate ori imi aduc aminte de spital sa ma enervez?
Va rog sa imi dati niste explicatii in scris la tot ce am scris mai sus si sa tineti cont ca am scris doar ce imi aduc aminte. In realitate s-au intamplat mai multe rele si nu numai mie.
Daca asa ne nastem, ce fel de oameni vreti sa fim. Sunteti constienti ca aveti oameni in responsabilitate, oameni ca si voi?
Sunteti constieni ca oamenii care vin in spital vin din alta atmosfera, oameni care nu sunt obisnuiti sa vada sange peste tot, oameni diferiti de voi?
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Probleme cu medicii !!! Empty Re: Probleme cu medicii !!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum