scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

microbii de spital

2 participan?i

In jos

microbii de spital Empty microbii de spital

Mesaj  Simona Joi Apr 10, 2008 2:34 pm

Care sunt analizele pe care le pot face ca sa aflu daca am vreunul din microbii de spital?
Destui copii noi nascuti au probleme de sanatate din cauza microbilor de spital, despre care medicii spun ca a venit mama cu microbul iar mama zice ca l-a luat din spital.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

microbii de spital Empty ce analize trebuie sa imi fac in timpul sarcinii si cat de des?

Mesaj  simona-carmen Lun Apr 14, 2008 4:15 pm

Iata care sunt analizele recomandate intr-o sarcina(cele pe care le stiu eu):
-hemoleucogama-care se face la luarea in evidenta si lunar dupa 20 sapt de sacina
-grup sanguin,Rh,glicemia,GOT,GPT,serologiaptr sifilis(VDRL,TPHA),uree,creatinina,acid uric,bilirubina-acestea se fac la luarea in evidenta
-examen de urina-lunar
-IgG,IgMrubeola;IgG,IgM toxoplasmoza;IgG,IgMcitomegalovirus-acestea se efectueaza la luarea in evidenta iar daca IgG este negativ se repeta la 16 sapt de sarcina
-IgG,IgM virus herpetic tip I/II (la gravidele cu factori de risc crescut);serologieHIV,AgHBs,HCV;serologie ptr. Listeria monocytogenes-la luarea in evidenta
-cultura secretie genitala-la luarea in evidenta
-examenul secretiei vaginale-la luareain evidenta si de cate ori gravida prezinta leucoree.
-determinarea Ag Clamidya din urina sau secretie vaginala-la luarea in evidenta
-cultura secretie genitala pt Streptococ de grup B-sapt 35-37 de sarcina
-screening prenatal pt anomalii fetale9se indica gravidelor peste 35 ani si cu istoric familial pozitiv ptr anomalii fetale)
-dublul test(PAPP-A si betaHCG liber)-intre saptamanile 11-14
-triplul test(AFP,HCG si estriolul neconjugat-intre sapt 14-18(la obtinerea de rezultate mai mari decat limita admisa se impune efectuarea amniocentezei )
-CTG(cardiotocografia)-se efectueaza saptamanal in ultima luna de sarcina.
Pe langa aceste analize de laborator se fac lunar consultatii prenatale de catre medicul obstretician(ginecolog)o data pe luna pana in luna a VII-a ,bilunar in lunile VII-VIII si saptamanal in ultima luna.
Echografie transabdominala-la fiecare consultatie
Translucenta nuchala-se masoara echografic intre sapt 10-12
Echografie transvaginala-in luna IV ptr masurarea lungimii colului
Echografia screening malformatii fetale -intre sapt 18-20
Echografie 4D-se efectueaza in luna V
simona-carmen
simona-carmen

Numarul mesajelor : 13
Varsta : 43
Data de inscriere : 11/03/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum