scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

ce este gelozia materna?

3 participan?i

In jos

ce este gelozia materna? Empty Sarutul pe buze, cu bebelusul...

Mesaj  Mihaela Vin Feb 08, 2008 6:22 pm

Sarutatul pe buze este un act de afectiune destul de periculos, si pentru adulti. Sunt o multime de microbi, probleme dentare, herpes etc. care pot fi transmise pe aceasta cale. De ce nu ar fi atunci la fel de periculos si pentru bebelus, mai ales ca acesta nu are atata tarie de a lupta cu microbii, pe cat un adult...? Sigur, e un simplu pupat...nu un sarut frantuzesc, insa ce se intampla este asta: buzele dumneavoastra, posibile fumatoare, unelte de placere si purtatoare de microbi, ating buzele curate, neatinse de viciu uman ale bebelusului. Sigur ca pe copil nu il deranjeaza...de ce l-ar deranja, ii provocati placere. Semnificatia gestului insa nu se opreste aici.
Am vazut o multime de mame care mangaie "cocoselul" copilului pentru a-l face sa rada, sau chiar pentru a-l potoli din plans. Exista parinti care isi expun nuditatea in fata copilului (pentru ca sunt parinti cu viziuni moderne), parinti care fac baie cu copilul. Lucru ingrijorator este insa faptul ca, unii parinti dorm cu copilul in camera si se angajeaza in relatii sexuale, gandindu-se fie ca copilul doarme si nu aude, fie ca este prea mic sa inteleaga ce vede. Aceste atitudini au implicatii la nivel psihologic.
Incercati sa intelegeti faptul ca, daca copilul dumneavoastra ar putea sa va ceara sa nu faceti asta, ar face-o. Este un lucru greu de imaginat, si la varsta adulta, actul sexual al parintilor. Ce vede copilul este cum mama sufera, tatal provocandu-i durere. Pentru copil, surprinderea parintilor facand sex, este traita ca un soc, asupra careia va cugeta, cautand sa-l inteleaga... Devine trauma, prin care se vor declansa (daca tabloul personalitatii permite, si daca se va confrunta cu momente dificile in viata) raspunsuri psihosomatice si psihopatologice mai tarziu in viata adulta. Nu ma intelegeti gresit, nu este vorba de schizofrenii sau demente, insa, pe parcursul vietii, micile lucruri care l-au marcat in copilarie, ies la suprafata cu semnificatia emotionala pe care au avut-o odata.
Ma gandesc la, mamica care, simte ca nu este bine ca bebelusul sa fie pupat pe buze, si vreau sa o completez: nici pe fundulet (desi e tentant), nici in partile genitale, nici gadilat in aceste locuri...Sigur ca mic fiind, copilul nu cunoaste conotatia sexuala a acestor gesturi, dar...dragi parinti, ingrijitori, dumneavoastra o cunoasteti prea bine... Asa ca, daca in calitate de mama, simtiti ca nu e bine acest lucru (din ce motiv credeti dumneavoastra in momentul acela), nu permiteti acest lucru...
Nu vreti sa suparati pe nimeni?! Spuneti frumos ca, copilul a avut parte de multe pupaturi pe gurita, si ca obrajiorii sunt nedreptatiti.
Pupatul, sarutatul este un gest intim, facut celor dragi. Nu vreti ca acest lucru sa se intample copiilor dumneavoastra, atunci nu il permiteti...Faceti-va inteleasa.
Efectele psihologice...sunt. Insa nu acestea trebuie sa va motiveze in a tine piept soacrei sau vecinului. Ci faptul ca, instinctul de mama va spune ca nu e bine... Simtiti asta, nu stiti cum sa o motivati, dar stiti ca nu e bine...Ar trebui sa fie de ajuns...Vad pe blog multe mamici pricepute nu doar in ale maternitatii, dar si in a da sfaturi excelente, care vin din experienta lor de mama si din increderea pe care o au in actele lor, in justificarile dragostei lor materne... Felicitari!
Daca este insa sa privim si in directia efectelor psihologice, mentionez faptul ca interesul erotic este prezent la copil inca din perioada prenatala. Sunt baietei care au erectii inca din burtica mamei. Fetitele se mangaie singure genital fara a se gandi ca este un lucru rusinos (si nu este, adultul ii da o astfel de semnificatie). Sarutatul sau mangaiatul celor mici, nu dauneaza copilului, insa aceste gesturi isi pierd semnificatia lor erotica, emotionala. Daca copilul isi saruta tatal pe buze, inca de la varsta mica, odata ajuns la maturitate, cand va fi incercat de sentimente si emotii fata de o persoana de sex opus, el va cauta sa-si exprime aceste sentimente... printr-o alta modalitate. Sarutul pe buze, este exclus, deoarece este asociat cu dragostea paterna, materna - parentala. Si atunci ce ramane?
Angajarea in acte sexuale se va face mai usor, cu mai putina atentie, fara solicitarea prea multor resurse pasionale. De aici, angajarea in relatii artificiale cu alte persoane, relatii nesanatoase de atasament fata de unul din parinti, si multe altele...
Este un subiect putin epuizat pana acum, si de aceea am sa mai revin... insa inchei, cerand atentie acestor lucruri...care par mici, cand copii sunt mici, dar devin mari, cand copii ajung si ei sa fie mari.

Mihaela
Vizitator


Sus In jos

ce este gelozia materna? Empty Re: ce este gelozia materna?

Mesaj  Simona Vin Feb 08, 2008 10:14 am

si pe mine ma deranjeaja chestia cu pupatul copilului pe gura
soacrei i-am spus ca ma deranjeaza dar nu am ceva concret, teoretic, sa ii explic
ea tine cont de parerea mea doar cat timp sun de fata
eu tin foarte mult la intimitate
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

ce este gelozia materna? Empty Re: ce este gelozia materna?

Mesaj  adriana_dh Vin Feb 08, 2008 12:55 am

eu m-am cam ingrozit cand am citit ce face soacra ta... o fi iubire, darparca trece de limita acceptabilului; eu cred ca i-as spune sincer ca ma deranjeaza pe mine si ca ma simt eu prost (si in numele copilului) cand face ea asa ceva; nu stiu ce fel de persoana este ea, dar nu ar trebui sa o ia ca pe o jignire sau ca pe un motiv de suparare, dar eu chiar nu as putea accepta asa ceva.

Eu sunt destul de pudica, si chiar alaltaieri, cand am botezat o fetita (am fost pentru prima data nasa, plus ca avand baiat nu am prea vazut fetite dezbracate recent) nu m-am simtit deloc in largul meu, cu fetita dezbracata pe masa si lume multa in jur.

Insa mai e un gest pe care nu il accept si pe care l-am mai vazut la unii parinti si chiar bunici: pupatul copilului pe gura; ma deranjeaza gestul in sine, mi se pare total nepotrivit, plus ca mai e si aspectul igienic de care trebuie tinut cont. Lorand mai incearca sa ma pupe pe gura, dar niciodata nu il las, ii dau obrazul, iar eu nu am facut gestul asta niciodata cu el.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

ce este gelozia materna? Empty Re: ce este gelozia materna?

Mesaj  diapunctc Joi Feb 07, 2008 11:11 pm

n-am idee...
Legat de cazurtile cu copii mari e foare relativ totul - sunt oameni adepti ai nudismului, care vad in nudism o stare absolut naturala si normala, fara nici un fel de tenta erotica/sexuala; asa ca ... e greu de spus. O singura regula generala cred ca -sar impune aici si anume sa nu se treaca peste vointa copilului in cauza (daca el/ea e adepta unei astfel de viziuni si nu e deranjat de prezenta parintilor...poate ca e ok, chiar daca noua ni s epare ciudat; dar daca acel copil nu vrea, se simte rusinat etc., atunci in mod sigur nu e ok, pentru ca e traumatizant pentru copil).
Am remarcat si eu ca funduletul copiilor mici e tare tentant pentru pupici din partea multor adulti, in special a celor mai in varsta; poate peste cateva zeci de ani o sa intelegem de ce...
Sper sa gasesti o care de a te pune de acord cu soacra Rolling Eyes
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

ce este gelozia materna? Empty ce este gelozia materna?

Mesaj  Simona Joi Feb 07, 2008 10:36 am

ce parere aveti despre mame care stau in baie cu fiul lor dezbracat, fiu de 20-25 ani, tati care intre peste ficele lor in timp ce fac baie si sunt deja adolescente
am auzit astfel de povesti si nu mi se pare normal
pe soacramea trebuie sa o pazesc ca sa nu o pupe pe fata mea pe "pasarica", fata are doar un an si jumatate, o pupa de drag..
sunt eu deplasata sau ei Question
ati citit ceva de genul asta, stie cineva ce influente psiho au treburile astea, pentru ca nu stiu sa ii explic soacrei de ce nu sunt de acord
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

ce este gelozia materna? Empty Re: ce este gelozia materna?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum