scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Care este necesarul zilnic de vitamina c la bebei?

3 participan?i

In jos

Care este necesarul zilnic de vitamina c  la bebei? Empty intoxicatia cu vitamina C

Mesaj  dr. Mar Iun 03, 2008 5:50 pm

Pana acum nu prea am auzit de intoxicatie cu vitamina C, in schimb sunt foarte multe cazuri cu deficit de aceasta vitamina, asa zisa boala scorbut care se remarca prin modificari ale pielii asociate cu sangerari frecvente etc. Nu uitati vit c asigura absorbtia unor substante necesare organismului mai ales a fierului....de aceea o combinatie intre acele 2 este de preferat.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Care este necesarul zilnic de vitamina c  la bebei? Empty Re: Care este necesarul zilnic de vitamina c la bebei?

Mesaj  adriana_dh Lun Iun 02, 2008 11:14 pm

eu sunt pro vitamina C, in toate scopurile si pentru toate varstele. este o vitamina care este foarte foarte utila, intervine in multe procese, face bine si la imunitate, si la fixarea fierului, si la aspectul pielii (colagenul), este antioxidant (ajuta la prevenirea unor boli si impotriva imbatranirii celulelor) si la multe altele. intr-adevar, vitamina C este hidrosolubila, iar excesul se elimina prin urina, deci niciodata nu e prea mult.

eu i-am dat lui lorand in primul an de viata luni la rand cate o pastila de ascovit zilnic, mai ales in anotimpul rece, si a fost ok; apoi m-am delasat. pe de alta parte, consider ca sursele de vitamina C cele mai bune nu sunt cele precum cea mentionata mai sus, ci fructele si legumele si anumite produse naturiste sau plante (mararul de ex). vitamina C din pastile gen ascovit se absoarbe in proportie foarte mica, pe cand din celelalte surse rata de absorbtie e mult mai mare.

cu toate acestea, dupa luni de zile in care i-am dat copilului alternativ vitamina C, fier profilactic, vigantol, vitamina B6, si calciu - toate la indicatia medicului, i-au iesit la analize transaminazele marite cu mult, insa totusi nu ingrijorator. se pare ca ficatul lui era cam incarcat din cauza acestor vitamine si minerale. acum i-am repetat analizele, dupa un an in care nu i-am dat decat vigantol, si sunt in limite normale. concluzia este, deci, fara exagerari de niciun fel.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Care este necesarul zilnic de vitamina c  la bebei? Empty Care este necesarul zilnic de vitamina c la bebei?

Mesaj  Simona Lun Iun 02, 2008 12:04 pm

Care este necesarul zilnic de vitamina c in funcie de greutate si/sau varsta?
Am citit ca la astia mici necesaru zilnic este de 30-60mg/zi.
Am mai citit ca vitamina c se elimina prin urina, daca este prea multa si ca nu este nici o problema daca iei prea mult.
La Valeria, dupa excursia din spital, sub tratament ia scazut fierul odata cu infectia. Doctorita din spital a spus sa ii dam fier o luna, doza de prevenire. Pediatra a spus sa nu-i dau fier ca isi revine, inainte de aceasta infectie nu a avut lipsa de fier. Eu i-am dat fier (ferrum 10 picaturi/zi) si ascovit 50mg/zi. La 10 zile de la terminarea tratamentului cu antibiotic din spital am repetat analizele si au iesit toate bune. 
VSH-ul inainte de tratament a fost ~100, la 5 zile de tratament VSH-50, la inca 5zile de tratament VSH-35, la 10 zile de la terminarea tratamentului VSH-15.
Sa continui sa ii dau fier si vitamina c pana la o luna? 
Este vreo problema daca ii dau?
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Care este necesarul zilnic de vitamina c  la bebei? Empty Re: Care este necesarul zilnic de vitamina c la bebei?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum