scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

3 participan?i

In jos

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi! Empty Re: Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

Mesaj  diapunctc Mier Feb 13, 2008 12:52 am

Da, in mod sigur - si la bebe alaptati de mami, conteaza foarte mult si ce papa mami!
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi! Empty Re: Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

Mesaj  adriana_dh Mar Feb 12, 2008 2:28 am

au colicile vreo legatura cu tipul alaptatului, natural sau artificial? Lorand a mancat doar lapte praf de cand s-a nascut si nu am avut probleme cu el niciodata cu colicile, masa de noapte am scos-o dupa o luna, somn neintrerupt toata noaptea a avut de cand l-am adus acasa. eu mereu am pus lipsa colicilor pe seama biberoanelor pe care le-am folosit.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi! Empty Re: Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

Mesaj  diapunctc Mier Feb 06, 2008 8:36 pm

Cu colicile n-am avut probleme...sau poate am avut... dar n-am stiut; spre deosebire de late mamici, recunosc ca foarte frecvent nu am fost capabila sa imi dau seama de ce anume plange bebe Crying or Very sad ; am incercat rand pe rand sa elimin cauze posibile (foame, scutec murdar, frig/cald/pozitie incomoda...) de regula n-am prea avut succes in descoperirea cauzei ...

Despre dintisori - am folosit Calgel; acum n-am mai gasit si am trecut la Dentinox. A avut efect...cel putin partial.
Si rontaitul face tare bine la dintisori... cand au probleme cu gingiile, absolut orice devine bun de ros, din punctul lor de vedere.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi! Empty Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

Mesaj  iulia Mier Feb 06, 2008 3:20 am

Buna! Nici nu stiti cat de mult ma bucur ca am fost sambata la cursul despre alimentatia bebelasului, mai ales ca eu ma pregatesc acum sa incep diversificarea si am avut o sumedenie de intrebari fara raspuns, la care am gasit raspuns acolo!! Ma bucur si ca pe viitor am unde sa apelez ori de cate ori ma impotmolesc! Va multumesc!

Din nefericire si noi am fost chinuite de colici pana la 3 luni si o saptamana si am incercat fel de fel de "tratamente" si in final ne-am oprit la cel care ne facea sa ne simtim mai bine... Da! Espumisanul a fost scaparea noastra! Initial ii dadeam de 3 ori pe zi Bonisan care ne ajuta la mai multe, dar colicile tot erau, asa ca am intrebat in stanga si in dreapta, am citit pe site-urile despre copii si intr-un final am aflat despre Espumisan si Gripe water... Le-am introdus! De atunci s-a simtit mult, mult mai bine...
II dadeam dimineata, la pranz si seara cate 5 picaturi de ESPUMISAN in lingurita (alaptez exclusiv) si dupamasa, intre 2 mese, 50ml de ceau baby calm de la Fares, in care puneam 5 ml de gripe water pentru ca stiam ca are marar si o linistea...

Desi de la 3 luni si o saptamana nu am mai avut deloc colici, i-am dat in continuare pana la 4 luni jumatate! De ce? Intr-o zi am renunatat la espumisan, vroiam sa il scot daca nu mai avea colici, dar seara a fost dezastru!! Asa ca l-am reintrodus... Si si-a facut in continuare treaba...

Acum avem 5 luni si o zi si de ceva timp ne chinuie gingiutele..., se pregatesc de iesirea dintisorilor! poate gasim raspunsuri aici si la acest subiect... Va pupam si va dorim succes! Theodora si Iulia
iulia
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 59
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi! Empty Re: Colicile - grea incercare pentru mamici si bebelasi!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum