scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Psoriazisul.Ajutor

2 participan?i

In jos

Psoriazisul.Ajutor Empty psoriazis

Mesaj  ioana Dum Feb 17, 2008 11:48 pm

cauzat de stres si alimentatie si atentie: este genetic... ceea ce inseamna ca daca il ai il ai toata viata cu perioade bune si perioade proaste.... poate fi exacerbat de sarcina si alaptare si in mod evident influentat de alimentatie si viata sentimentala.. nu este o alergie propri-zisa, desi e mai frecvent la persoanele alergice...
Din pacate tratamentul este de lunga durata si consta in principal din dieta si evitarea situatiilor emotionale puternice, chiar psihoterapie pe langa tratamentul cu medicamente si unguente local. Boala este foarte frecventa in populatie- 1%, mai mult sau mai putin evidenta si ceva ce trebuie retinut: nu se ia, nu se transmite sub nici o forma!!!!!!!!!!!
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

Psoriazisul.Ajutor Empty Psoriazisul.Ajutor

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Feb 17, 2008 11:32 pm

Psoriazisul

In 2005 am fost diagnosticata prima data, ranile daca le pot numi asa m-au tinut 3 luni,o fost groaznic sangerau,ma dureau, aveam pe tot corpul,imi era greu sa ma imbrac,sa ma spal,sa dorm,sa stau pe scaun,nu mi-a fost data nici o explicatie pur si simplu un tratament foarte scump si regim alimentar,mi-au disparut complet dupa tratament fara urme,fara cicatrici.
De atunci nu au mai aparut.
Intrebarea mea este :trebuie sa tin regimul alimentar toata viata Sad ?
Ce trebuie sa fac ca sa nu imi mai apara?
Oare chiar o fost psoriazis?
Eu fac des alergi si niciodata nu stiu la ce Sad
Unde as putea sa imi fac test de alergi?
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum