scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Mancatul noaptea

4 participan?i

In jos

Mancatul noaptea Empty Re: Mancatul noaptea

Mesaj  diapunctc Mier Feb 20, 2008 5:14 pm

uite un exemplu de gandire pozitiva, legata de alaptatul nocturn:

Here's an excerpt from the journal Martha kept while she was nursing our sixth baby, Matthew:

I look forward to night feedings. These are special times. No interruptions, just Matthew and me. We are both so relaxed and can truly enjoy one another. I cherish these special times because I know they will pass all too soon.


Eu n-am avut parte de alaptat nocturn - deja la 3 saptamani piticoata mea dormea 6-7 ore noaptea; dar in principiu confirm faptul ca toate experientele cu bebelusi trec asa de repede.... nici n-ajungi sa-ti dai seama cand cresc, te trezesti doar ca sunt deja mari si din cand in cand te prinde nostalgia si ti se face dor de vremea cand erau mititei (dupa un timp parca si aspectele neplacute si obositoare de atunci capata un farmec aparte)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Mancatul noaptea Empty Re: Mancatul noaptea

Mesaj  diapunctc Mier Feb 20, 2008 5:00 pm

iuliacampean a scris:Am citit si mi s-a si spus de catre medicul pediatru ca nu e voie ca bebelusul sa manance noaptea.
Shocked eu n-am auzit de asa ceva! sigur nu la 6 luni!
Stiu ca nu e indicat sa lasi copilul sa adorma mancand (cu un biberon de ceai/lapte in gurita)...dar daca se trezeste si vrea sa pape e cu totul altceva.

Uite, de pe site-ul meu preferat in materie de sfaturi de pediatrie (in engleza din pacate, ca e o asociatie de pediatri americani):
http://www.askdrsears.com/html/3/T031600.asp
Scurte extrase:
During the first year you will spend a lot of time feeding your baby at night.
You may have a mellow baby who breastfeeds predictably by day and sleeps 4-6 hour stretches at night. (and for sleep researchers, sleeping a five- hour stretch qualifies as "sleeping through the night" in an infant under six months of age.) Or, you may be blessed with a high-need baby, one who will settle for nothing less than frequent nourishment and comforting day and night. Both types of babies are normal.

Cred ca ajunge - din start ti se spune ca in primul an de viata, mai ales daca alaptezi, trebuie sa te astepti ca s-ar putea sa fi nevoita sa ii dai la bebe sa pape si noaptea. Si partea ingrosata spune ca daca un copil de pana la 6 luni doarme noaptea 5 ore neintrerupt, cercetatorii considera ca acel copil doarme toata noaptea! (si asta ar fi partea buna! in care copilul doarme noaptea intreaga Laughing )

Eu cam tot ce am citit e pe aceeasi idee - sunt si copii care renunta foarte repede si usor la mesele de noapte, dar si daca nu o fac pana catre 1 an, e ok si e normal (nu trebuie fortati sa o faca)
...stiu ca e dificil ca mamica sa te trezesti asa des noaptea dar... poate mai gasesti idei pe site-ul mentionat mai sus...sau oriunde altundeva, incat sa va fie bine si comod la amandoi - si la bebe si tie.

Ai rabdare... eventual cand mai avansati cu dversificarea incearca sa ii dai ceva mai consistent seara (gen cereale), pe langa masa de lapte... si poate ii va tine mai mult de foame.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Mancatul noaptea Empty Re: Mancatul noaptea

Mesaj  iulia Mier Feb 20, 2008 2:08 am

Mie mi-a spus un dr pediatru ca laptele de mama, chiar daca ramane pe timpul noptii in gurita nu dauneaza ci dimpotriva actioneaza ca dezinfectant..., iar dependenta de tzitzica daca este de cateva luni ii da mai multa siguranta si comfort. Dar cred ca trebuie dezobisnuit de la un timp...
iulia
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 59
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Mancatul noaptea Empty Re: Mancatul noaptea

Mesaj  adriana_dh Dum Feb 17, 2008 2:19 am

eu nu am alaptat si ne-a fost relativ usor sa eliminam masa de la 3 noaptea imediat dupa prima luna, iar lorand a dormit mereu noaptea intreaga. din ce stiu, bebeii nu de foame cauta sanul noaptea, ci pentru confort si siguranta, si este un obicei de care se scapa destul de greu. iar in privinta mancatului, orice organism are nevoie de o pauza mai lunga, de cateva ore, in care sa nu se consume energie pentru digestie, ci sa se odihneasca complet organismul. si ar mai fi o chestie: in timpul noptii/somnului, nu se secreta la fel de multa saliva ca atunci cand suntem treji iar dantura nu este spalata in timpul noptii (saliva are acest rol de curatare a danturii), de aceea este problematic hranitul in timpul noptii, caci ramane lapte in gura cu care copilul sta mai multe ore, si ar putea cauza carii ulterior (nimic nu este demonstrat stiintific deocamdata, sunt teorii, dar par logice).
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Mancatul noaptea Empty Mancatul noaptea

Mesaj  iuliacampean Sam Feb 16, 2008 8:40 pm

Am citit si mi s-a si spus de catre medicul pediatru ca nu e voie ca bebelusul sa manance noaptea. Tudor are 6 luni si mananca noaptea destul de des (cam la 2-3 ore) si destul de mult (ca timp), deci nu numai de sete. Am uitat sa precizez ca eu alaptez inca. Am incercat sa-l dezobisnuiesc dar nu merge. Devine foarte suparat si plange si cauta innebunit sanul si nu-i trebuie nimic altceva, nici apa, nici ceai. E chiar asa de rau daca mananca si noaptea? Daca continui asa, se va dezobisnui el singur la un moment dat? Poate sa fie din cauza dintilor? I-au iesit deja primii doi, jos, si acum urmeaza ceilalti.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Mancatul noaptea Empty Re: Mancatul noaptea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum