scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

solutia-civilizatie cu forta

+2
adriana_dh
Simona
6 participan?i

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty NU VREAU SA MA OBISNUIESC CU RAUL

Mesaj  Simona Dum Mar 09, 2008 11:08 am

Dia zicea ca nu vrea sa se obisnuiasca cu anormalul, tot in aceeasi ordine de idei am facut si eu reclamatia la spital dupa nastere. Din punctul lor de vedere eram un caz fericit: copil sanatos, eu nu m-am infectat, copilul manca de la piept totul era perfect, eram un rezultat bun pentru ei. Dar eu eram "bolnava cu nervii" cand am iesit din spital, hotarata sa ma razbun pe cei care m-au terorizat. Nu prea intelegea nimeni de ce fac o reclamatie ca nu am avut probleme medicale vizibile, nu se vedea tensiunea din creerii mei care mai un pic si ieseau afara. Daca eu "cazul fericit" am simtit ce am simtit ce sa spun de cei care mai au si probleme medicale pe langa teroarea provocata de neoameni.

Apropo de parcuri, acum 2 seri am iesit si noi din casa si am trecut prin parcul din fata bisericii din piata crucii. Este acolo un tobogan, destul de inalt, cu marginile destul de joase. Un copil cade intr-o parte de la o inaltime mai mare decat tatal sau si tatal speriat ia copilul in brate sa il linisteasca si nu mai stie in ce directie sa o apuce, a plecat intr-o parte dupa care s-a intors si a luat-o in alta parte. Era deja intuneric. Era de vina intunericul si tatal cu copilul pe intuneric in parc sau cei care au facut toboganul, sau ambii. Cred ca trebuia sa cheme ambulanta, politia, protectia consumatorului si televiziunea ca sa se intample ceva. Dar daca eram eu in aceasta situatie si faceam asta tot eu eram anormala, sa fac atata caz din mai nimic.
Daca nu bagi in seama si nu iei atitudine se inmultesc si ne ingroapa.

Si tot de genul nu vreau sa ma obisnuiesc cu asta: Nu inteleg oamenii care stiu sa vorbeasca si
sa scrie corect si nu o fac, nu folosesc cuvintele cum este corect pentru ca majoritatea le folosesc incorect. Nu ma corecteaza cand zic sau scriu ceva incorect pentru ca poate ma supar. Daca familia mea si scoala nu au fost in stare sa ma invete cum trebuie haideti sa ne educam intre noi. Nu trebuie sa spui cuiva ca nu vorbeste corect, in gura mare in public, ca ii faci rau dar trebuie sa il iei de o parte si sa ii atragi atentia. Parerea mea.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  aidaramo Sam Mar 08, 2008 11:02 pm

La noi singura solutie ar fi sa se dea amenzi foarte mari pentru orice "nimic": adica pentru fumat in spatii unde fumatul este interzis sa fie o amenda de 1000-5000 ron. Cati crezi ca ar mai fuma pe banii astia? Pentru aruncat hartia pe jos, la fel si tot asa. Bineinteles ca fiecare patron de local ar trebui sa fie obligat sa asigure o supraveghere a spatiului sau. De ex, cum ai spus si tu, sa monteze alarme foarte sensibile la fum, sau ceva de genul asta. In parcuri sau alte spatii deschise, sa fie persoane responsabile cu ordinea si curatenia (care sa isi si faca treaba bineinteles), care sa aiba autoritatea de a da amenzi. Nu stiu, e o idee.

O alta chestie ce ma deranjeaza la culme sunt dobitocii care isi parcheaza masinile pe tot trotuarul, de trebuie sa ies cu, caruciorul pe sosea, ca sa ii ocolesc pe ei. Sincer, in acele momente am tot felul de flash-uri din desene animate, in care masina respectiva sufera o "implozie" Twisted Evil . Sunt de acord ca nu sunt locuri de parcare suficiente, dar asta nu e vina mea. Sunt si eu soferita si intotdeauna sunt atenta cum parchez masina, ca sa nu ii incurc pe ceilalti, nici pe soferi, nici pe pietoni. De multe ori parchez la mama zmeilor, decat sa las masina asa, in mijlocul drumului. Daca eu pot face asta, altii de ce nu pot? AMENDA!!!! Evil or Very Mad
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Sam Mar 08, 2008 5:07 pm

Aidaramo, am asta era si ideea mea...ca tine de parinti sa isi educe copii, pentru ca ...am spus-o si cu alte ocazii si imi mentin convingerea:
Nu exista copii rai, doar copii prost crescuti!
...problema e ca avem prea multe specimene de genul celor descrise de tine.
(Alina, felicitari daca reusesti sa ignori astfel de oameni; eu incerc, dar nu-mi prea iese...cel putin nu atunci and ma afecteaza direct.)

...dar vreau sa spun ca nici in tarile "civilizate" oamenii nu sunt civilizati prin natura lor! Am stat mult timp in franta si pot face o comparatie. Doar 2 exemple:
*la ei e foarte curat, intr-adevar...dar am avut ocazia sa ma plimb si dimineata la ora 6 si am vazut o ultime de oameni care faceau curat si adunau o multime mare mare de gunoaie aruncate pe jos, pe spatiul verde etc. (adica si la ei exista destui care arunca de toate peste tot, desi acolo exista tomberoane la fiecare 50-100m, daca nu mai des!)
*am prins chiar perioada in care s-a interzis fumatul in locuri publice - spre efricirea mea; apoi am constatat ca a trecut o luna-doua, afisele stau mari postate peste tot cu fumatul intrezis si in continuare multe persoane fumeaza Evil or Very Mad si daca le spui ceva, reactioneaza exact ca ei nostri Crying or Very sad ...apoi am revenit in tara si dupa un an am mers iar in Franta...nu mai fuma nimeni Shocked am intrebat romanii de acolo de unde asa o minune - raspuns: s-a montat alarma sensibila la fum; in momentul in care cineva fumeaza urla alarma de e imposibil sa mai stai acolo Very Happy ...deci asa se face civilizatia si la ei! (pentru comparatie am scris reclamatie la Mall ca se fumeaza chiar in preajma spatiului de joaca pentru copii,d esi sunt afiose mari cu fumatul interzis.... si dupa o luna am vazut o schimbare: au disparut afisele cu fumatul interzis confused ce solutie tipica de Romania!)

Acum, in Romania legile nu se aplica si pe oameni in doare in cot de ceilalti, pentru ca li se permite si pentru ca devierile comportamentale nu sunt deloc sanctionate! Suntem mai badarani decat altii nu pentru ca asa e atura noatra, ci pentru ca nimeni nu ne impune sa fim civilizati. Rolling Eyes ...nu putem astepta sa vina schimbarea de sus, sa isi faca toate autoritatile traba (desi vestea buna e ca mici schimbari in bine mai apar si la acest nivel); dar am putea lua pozitie!
De cate ori pun la punct cate un nesimtit/o nesimtita, spunandu-i ce ar merita sa-si auda (utilizand totusi un limbaj foarte decent si un ton civilizat - de ex i-am spus doamnei de la posta sa lase telefonul in pace si sa isi vada de treaba, ca e in timpul jobului, la care ea imi raspunde sictirita "dar ce, doamana, unde te grabesti asa de tare?" Evil or Very Mad faza la care i-am spus sec ca ma grabesc pentru ca eu nu sunt platita sa stau acolo degeaba 8 ore, ca si ea) colegii mei rad de mine spunandu-mi "doar tu ai de comentat...si noua ni se intampla dar ne-am obisnuit"...iar le spun ca asta e problema! Pentru ca daca ar comenta si ei, o parte din nesimtiti si-ar revizui atitudinea, ca sa nu se mai enerveze ei de la atatea comentarii auzite non-stop! Si chiar cred ca am putea contribui la schimbarea lucrurilor in bine.

Legat de violenta (fiindca in final partea astama doare cel mai tare...comentariile, sau alte actiuni care nu ma vizeaza direct le mai pot ignora): am fost cu Adri in parc in toamna, un baietel dintr-un grup de copii de 2-4 ani s-a ridicat de pe masinuta lui, a venit direct la Adriana si a impins-o de a trantit-o pe jos Shocked Evil or Very Mad mi-am controlat impulsul de a-i arata cum se simte sa-i fac lui cineva asa ceva si l-am intrbat frumos de ce a impins-o si cu ce anume l-a deranjat Adriana...apoi i-am spus ca e nesimtit si daca maica-sa (care era acolo de fata Evil or Very Mad ) nu e in stare sa ii spuna ca e foarte urat sa impingi alti copii, ii spun eu, ca ce a facut e foarte urat si ca n-ar merita sa se mai joace nici un alt copil cu el .... si spre surpriza mea copilul a reactionat cat de cat...a ramas tare confuz si mirat, oarecum afectat de ce i-am spus...as vrea sa cred ca si daca parintii lui sunt incapabili sa-l educe, daca alte persoane din jur i-ar atrage atentia destul de des s-ar mai corecta, macar partial.
(evident ca la faza respectiva Adri mi-a plans vreo 20-30 de minute intr-una Crying or Very sad , desi nu s-a lovit si clar nu era durere fizica, dar era in stare de soc saracuta si protesta din toate puterile... cum fac deseori copii cand simt ca li s-a facut o mare nedreptate si au fost pedepsiti fara sa fi facut ceva rau ... si doare rau sa-ti vezi copilul in asa o stare...chiar n-ai cum sa mai ignori nesimtirea si comportamentele necivilizate)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Mar 08, 2008 10:21 am

Fetelor eu nu am patit chesti dinastea niciodata,si sper sa nici nu patesc,imi pare rau pt voi ca aveti deaface cu astfel de oameni.Eu sunt singura singurica de la 17 ani,dar sa stiti ca am avut parte de mult ajutor,sprijin si incurajari de la straini.Am schimbat multe chirii,nu am avut scandaluri cu proprietari,am schimbat multe locuri de munca,nu m-am razboit cu angajatorii.Discutii au fost intre mine si ei,dar s-au purtat frumos.
Dar sincer va zic ca am ajuns sa nu mai bag in seama rautatile,chiar le raspund pe un ton calm,ironic,si ma simt mult mai bine.
Sunt foare multi romani needucati,fustrati,grabiti,dar ce poti sa le faci: ii ignori,ii lasi in ticalosenia lor,iti vezi de treaba ta.
Eu ma gandesc numai la calitatea vietii,la "nervi" mei sa nu vin acasa la sot si copil nervoasa.
noi radem de specimenele descrise de voi,ne amuzam,ne inseninam ziua facand haz de ei.
Probabil m-ati vazut la Ioana la cursuri,carand copilul in cos,o geanta cu toate tampenile dupa mine,credeti ca mie imi deschide cineva usa la taxi,sau la intrare in mall sa pot intra?nu.Dar am invatat sa ma descurc singura,sa imi pastrez calmul,sa evit situatii complicate.
Evitati cumparaturile la kaufland,intradevar acolo sunt oameni cu figuri doar pt ca baga 5 bani la caruturi,e spatiul mic si se imbulzesc toti haotic printre rafturi,am vazut de multe ori cearta pe caruturi,se imping,isi dau coate.
Ce nu o sa inteleg cat o sa traiesc de ce vin la cumparaturi familii intregi: bunici,copii,parinti,copii fug,bunicii se minuneaza de "bunataturile" din rafturi,parintii se cearta.Si toti sunt imbracatii ca de mers la biserica.
Dar daca ar indrazni cineva sa il loveasca pe Razvan sau pe mine,chiar din greseala cred ca as face ca trenul,nu m-as abtine.
Dar stiti ce am observat ca romani sunt cei needucatii,badarani,scandalagii,la romii nu am observat nimic niciodata,mai ales cand e vorba de copii.
M-am tampit de cap,nu m-ai stiu sa vorbesc si sa scriu corect,daca m-ar vedea profesoarea mea de romana din generala m-ar bate.
Dar sa va zic si eu ceva sa va amuzatii.
O mamica "extraordinat de desteapta,cea mai desteapta din lume",ii dadea educatie la baietelul ei de 3 ani,in fata mea ca sa invat eu.Asta mic nu stea intr-un loc,fugea,mangaia toate masinile din parcare,tomberoanele,calca florile din gradina,zbiera in fata lui Razvan(Razvan se prapadea de ras),ea foarte mandra de realizariile ei fuma tacticos o tigara,si imi explica mie cum se bat la gradinita copii si nu ii desparte nimeni,cum i-a facut ea program la baietelul ei sa doarma noaptea(de la 2 luni nu i-a mai dat mancare peste noapte ca sa poarta ea dormi bine"ca asa e normal") si multe alte aberatii.
Il cheama langa ea,copilul nu avea stare,si ii zice sa se potoleasca,si se apuca asta mic sa tranteasc cu plasa de cumparaturi de gard,apoi dupa ce o rupt plasa o pune jos si da cu piciorul in ea.
Intre timp masa statea la barfa cu alta vecina,si vecina il lauda nonstop pe baietel.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  aidaramo Sam Mar 08, 2008 1:38 am

Dia, sunt total de acord cu tine, dar ce te faci cu parintii acestor "specimene"? Problema nu sunt copiii, ci parintii acestora. Ca daca parintii nu au pic de bun-simt si educatia lor e undeva mult sub nivelul marii, ce pretentii poti sa ai de la copiii lor? Hai sa iti dau un exemplu. Mi s-a intamplat acum vreo saptamana. Eram cu Dennis in carucior si cu tati, fusesem la plimbare si ne-am hotarat sa intram pe la Kaufland la intoarcere, ca sa mai cumparam una-alta. Ajungem noi la Kaufland (parcarea nu foarte plina), si vrem sa mergem pe spatiul marcat pentru pietoni, ca sa ajungem la magazin. La un moment dat, apare unu' cu un Mercedes, ne "ia fatza" si parcheaza exact in fata noastra, pe spatiul destinat pietonilor. Ne oprim, asteptam sa coboare din masina si sotul meu il intreaba frumos de ce nu parcheaza in parcare, cum e normal, si ne obliga pe noi sa circulam printre masini cu caruciorul. Individul, foarte ofuscat si cu fiu-sau in brate (nu cred ca cel mic avea mai mult de 2 ani), raspunde pe un ton ridicat "Da' ce te f*** pe tine grija unde imi parchez eu masina? Ce, n-ai loc?" La care eu ii raspund ca nu am loc, pentru ca tocmai a parcat el pe locul pe unde trebuia sa trecem noi. A bombanit ceva, probabil mi-a mai adresat si mie o injuratura, si-a incuiat masina si a plecat. Atunci, sotul meu a spus ceva de genul ca din cauza unor indivizi ca astia avem noi reclama pe care o avem peste hotare si ca in tarile civilizate nu vezi asa ceva, la care tipul raspunde: "Ba, eu sunt neamtz." pig M-a pufnit rasul si l-am lasat in pace, ca nu aveam cu cine sa comunicam.......
Ce educatie crezi ca ii ofera un asemenea specimen copilului sau? Si, din pacate, sunt multi ca el. Uita-te numai in Mall la Kidsland: copiii inauntru, la locul de joaca, parintii la 2 metri mai incolo, facand "atmosfera", desi fumatul este interzis.
Duminica trecuta eram cu Dennis si cu nasii lui in Mall, sus la foodcourt. Nasa lui Dennis este si ea insarcinata in 8 luni. Ne-am pus in partea de nefumatori, a venit un card de mumii (nu am nimic cu persoanele in varsta, dar astia chiar isi merita apelativul) si s-au pus ei sa uneasca mese pe-acolo, urlau unii la altii, ca de, in cripta e mai liniste si aici nu se auzeau, m-am trezit cu coate, scaune, samd, pe Dennis, saracul, l-au mutat de cateva ori cu scaunul; ma tot chinuiam sa imi recuperez copilul, ca mi-l tot impingeau mai incolo..... in fine, nu le-am zis nimic, desi nu ma prea abtin la faze din astea, dar am zis ca na, sunt batrani...... Intr-un final s-au asezat, s-au hotarat care ce mananca (cred ca le stiam meniul la fiecare in parte, desi noi incercam sa vorbim despre cu totul altceva) si, surpriza....... simt fum de tigara What a Face ... intr-o zona de nefumatori What a Face . La faza asta ne-a sarit tzandara instant la toti. Nasul lui Dennis, care este un tip "micut" cam cat un dulap s-a ridicat de la masa si s-a dus la masa mumiilor, unde le-a explicat frumos ca aceea este o zona de nefumatori, ca suntem cu copil mic si cu femeie gravida si ca tocmai de asta stam in zona de nefumatori si l-a rugat frumos pe babalac sa stinga tigara. La care ala scoate o replica super tare "Oricum fumatul este interzis peste tot". Question Question Question Tare, nu? Isi stinge tigara, nu trec 5 minute si iar simtim fum de tigara; ne uitam inspre masa lor si o gloaba de femeie, tinea tigara sub masa, ca cica o palmase, sa nu vedem noi ca fumeaza. Imi venea sa ma duc si sa ii sting tigara in ochi..... sunt sadica? Nu cred.
Si ar mai fi mai multe, astea sunt cele mai recente.
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Vin Mar 07, 2008 7:25 pm

Revin la capitolul civilizatie prin locuri de joaca, cu o problema legata de comportamentul copiilor in locurile de joaca.

Am fost la Bucuresti cateva zile; am fost si prin parcuri - in Kisselev ne-a placut muuuult Very Happy si locul si amenajarea si am prins si vreme buna - a fost impecabil; am fost si in Herastrau...jucarii vechi prost intretinute, care stau rau la capitolul siguranta, trambuline la care era deschisa caseria...dar cand am ajuns la 3 m de ele m-au atacat niste caini confused si sa nu credeti ca i-a pasat cuiva....cica ala e spatiu pentru copii Shocked ... dar sa trec la motivul pentru care scriu la acest topic:

Am ajuns in minunantul mall Plaza Romania (cu pretentii de cel mai mare si mai tare mall din Romania Evil or Very Mad ) la loculd e joaca pentru copii. Aici, tarife mici (3lei/ora...comparativ cu 7lei/ora in Mall-ul de la noi...) dar spatiul de joaca mic, ne imprejmuit, cu o cucoana plictisita la casa si atat - Adri a iesit din perimetrul de joaca si a luat-o spre magazine de vreo 2-3 ori si a trebuit sa alerg dupa ea Evil or Very Mad . E drept ca ei spun ca parintii/adultii trebuie sa ramana acolo sa-si supravegheze copiii Rolling Eyes sa zicem, desi nu e prea bine gandit spatiul si nu ai vizibilitate prea buna...e chiar greu sa vezi pe unde iti e copilul tot timpul.
Am acolo un sistem de tuburi mari care se termina cu un tobogan. Se ajunge sus in tuburi dupa un fel ciudat de catarare, de care am zis initial ca nu-mi fac probleme, ca Adri e mica si nu poate urca. Laughing Am subestimat-o! A reusit sa urce. Prima data am reusit sa-i fac semne sa-si dea drumul pe tobogan, a ezitat...a impins-o o fetita Shocked si a aterizat ...mai aiurea, cu fundul inainte, dar a fost ok, nu s-a lovit.
Dupa un sfert de ora a urcat sus si n-a putut intra in tob: era acolo o fetita de 4-5 ani care urla cat putea cand se apropia vreun copil si dadea din maini si din picioare Shocked Shocked dupa cateva minute bune Evil or Very Mad a aparut si tatal fetitei si i-a spus sa se calmeze (de ce i-o fi luat asa de mult).
Dupa alte 10-15 minute Adri iar nu poate ajunge in tub, pentru ca un baiet mai amre sta de-a latul spunand "pe aici nu se trece" si nu lasa nici un copil sa treaca Evil or Very Mad ...Adri se uita la mine si nu stia ce sa faca, dupa n incercari nereusite de a trece....iar eu ce sa fac? i-am spus ca nu-i frumos ce face baiatul, dar asa sunt unii copii, mai nesimtiti si n-am ce sa-i fac.
Dupa alte cateva minute Adri era iar blocata, in acelasi md, in interiorul tubului (existau gemulete transparenbte si se vedea, chiar daca nu puteam ajunge la copii sau comunica cu ei) - de alti 2 copii Shocked .

Pe scurt, in aprox 90 de minute cat am stat acolo Adri a fost admonestata/blocata de 4 copii diferiti. - toti fiind supravegheati, cu parintii aproape de ei!Si asta se intampla des si la noi in parc in Timisoara...nu afost nimic grav, dar nici placut nu este. Si de 4 ori in nici 2 ore, de 4 copii dintr-un cerc de 10-15 copii in total, mi s-a parut exagerat...si m-am cam enervat. Apoi tot eu m-am simtit vinovata, gandindu-ma ca exagerez, ca asa sunt copii, ca in final n-a fost nimeni lovit rau/ranit si ca asa se comporta copiii, iar Adri trebuie sa se invete sa se descurce, ca in curand va merge la gradi si tot de asemenea specmene va da.

....dar apoi am avut o revelatie. Mi-am amintit concediul din vara din Italia - locuri de joaca foarte aglomerate, multi copii, cozi si asteptat unii dupa altii si la tobogan si la toate jucariile... copii italieni, nemti, austrieci, sloveni, noi din Ro (adica de toate felurile); si mergeam aproape in fiecare seara. Si NICIODATA nu s-a intamplat ca vreun copil sa faca asa ceva (eu n-am chef sa mai las pe nimeni aici) si nimeni nu s-a bagat in fata cand era de stat la coada si nimeni n-a reactionat violent si nici un copil n-a impins pe altul, chiar daca uneori unii stateau mult la tobogan si le era frica sa-si dea drumul.
Deci se poate!!!?????? Shocked Shocked Shocked De ce la ei da si la noi nu????


E foarte adevarat ca acolo parintii stateau mai aproape de copii si daca vreun copil avea de comentat de plans sau facea vreun gest care sa tradeze vreo intentie mai necivilizate era imediat atentionat si eventual luat de acolo pentru explicatii. Si daca extind logica...printre copiii prietenilor si alti copii cunoscuti, nu se practica astefle de obiceiuri. Ele au aparut si au disparut la fel de rapid cum au aparut, pentru ca au fost corectate (si Adri a inceput la un moment dat sa impinga/loveasca alti copii...doar ca de fiecare data era luata de la jucaria in cauza si daca protesta in continuare am dus-o de cateva ori si direct acasa din parc...dar a inteles extrem de repede si acele "incidente" au fost in total mai putine decat degetele de la maini).
Chiar cred ca si la noi copiii pot fi civilizati, daca parintii se ocupa de ei si le explica ce e bine si ce e rau. Desigur pot aparea incidente si exceptii...dar problema e ca lanoi aceste exceptii au devenit "normalitate" ...si nu e normal!

Acum imi amintesc ca dupa ce am revenit din concediu am fost foarte socata de scara larga pe care se practica violenta intre copii mici la noi si de modul in care ea este tolerata, sau mai exact incurajata, atat de parinti cat si de personalul din gradinite (inclusiv private). ...si cum toti prietenii imi spuneau ca ce am patit noi nu e nimic pe langa ce se intampla la gradi sau la ce secvente au mai asistat ei...si ca "e normal" si "o sa ma obisnuiesc" ( Evil or Very Mad dar n-o sa ma obisnuiesc ...nu pot si nici macar nu vreau...pentru ca se poate si altfel!)

Voi ce spuneti?
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Vin Feb 22, 2008 1:13 am

Simona a scris:Nu stiu daca ati primit mesajele private. O singura data am mai trimis mesaj privat prin mesagerie si atunci am reusit, nu stiu daca a ajuns si la voi.

primit
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  adriana_dh Vin Feb 22, 2008 1:09 am

mai e ceva care ma deranjeaza de mai multa vreme si, desi este putin off-topic, imi exprim aici doleanta, doar asa...

schimbarea numelor de strazi din orasul nostru ma enerveaza tare de tot!!! cel caruia i-a venit stralucita idee de a schimba denumiri consacrate, frumoase sau doar rezonabile, grupate pe cartiere, usor de memorat, cred ca a fost total lipsit de insipratie in acel moment; iar nervii mei se indreapta si mai mult spre consiliul local care a acceptat o astfel de propunere.

spuneti si voi: in zona soarelui, denumirile au toate un numitor comun (sistemul solar), in aradului sunt denumiri poetice (rasaritului, amurgului, linistei, boemiei), in lipovei sunt nume de tari, in girocului sunt nume de statiuni romanesti (albac, azuga, cheia), etc. multe dinte aceste strazi sunt in prezent redenumite cu nume proprii ale unor ilustrii necunoscuti (pentru mine, ignoranta cum sunt, si poate pentru multi, multi alti timisoreni), denumiri care de multe ori se compun din doua-trei nume/prenume, precedate eventual si de un atribut (academician, preot, martir, etc).

eu personal nu vad rostul acestor schimbari si de-a dreptul ma irita!
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty pt. Adriana, Dia si Oana

Mesaj  Simona Joi Feb 21, 2008 10:24 am

Nu stiu daca ati primit mesajele private. O singura data am mai trimis mesaj privat prin mesagerie si atunci am reusit, nu stiu daca a ajuns si la voi.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Simona Lun Feb 18, 2008 2:23 pm

Ce parere aveti despre lucrurile care nici nu se discuta ca probleme?
De exemplu eu nu inteleg rostul cainilor agresivi din curtea unei case, care in momentul in care trec pe langa poarta, am impresia ca trec cu tot cu poarta peste mine. Daca apara casa si daca vreau sa fur pot sa-l otravesc si sa fur. Oare cati oameni bolnavi cu inima au murit asa? Mai sunt multe pe care nu le inteleg si care sunt banale, de ce un om bolnav tuseste exact in dreptul meu si al copilului fara o batista la gura. Suntem foarte putin educati si informati. Educatia nu mai are nici o valoare. Totul se rezuma la bani si cum sa traim bine chiar daca facem rau celorlalti.
Cele care ati fost interesate de ONG-ul din discutiile anterioare va trimit mesaj privat.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  adriana_dh Vin Feb 15, 2008 5:16 pm

Simona, te rog si eu sa pui pe forum detaliile intalnirii pt "munca in zadar" Laughing ca vin si eu. Are dreptate mare Dia, dupa cateva incercari de lupta cu morile de vant (mai exact cu romanii) iti cam piere elanul, dar atata vreme cat il am, vreau sa fac ceva.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  aidaramo Vin Feb 15, 2008 5:02 pm

Mda, asta nu stiam. Oricum e bine de stiut la urmatorul, Dennis s-a nascut pe 22 decembrie 2006, asa ca......... Multumesc oricum de informatie, diapunctc Smile
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Vin Feb 15, 2008 4:31 pm

aidaramo a scris:La mine a fost mai simplu: societate mica, numar de angajati sub cel mentionat in contractul colectiv de munca la nivel national, asa ca ciu-ciu banana.

Nu stiu exact ce varsta are copilul tau; probabil destul de mult peste 1 an; din 2007 noul contract colectiv de munca se aplica tuturor angajatorilor! (nu doar firmelor cu peste 20 de angajati cum era inainte); dar daca ai nascut in 2006 presupun ca nu ai cum sa beneficiezi de asta.

Simona, cam in ce ar consta campaniile de informare?
...daca stabiliti o intalnire, postati detaliile si pe forum; daca am timp os a incerc sa trec si eu (si poate mai sunt persoane mai nehotarate, ca si mine Smile care daca stiu exact cand si unde si au timp, o sa vina)
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Simona Vin Feb 15, 2008 3:45 pm

Bun venit in club, Aidaramo
Fetelor si baietilor referitor la ONG-ul de care vorbeam, exista deja, dar nu stiu cat de multa informare face,  am virbit cu Dr.Nicolcioiu Marius, fost presedinte la:
Liga Apararii Drepturilor Omului - Filiala Timis
Localitate: Timisoara, Adresa: Str. Eugeniu de Savoya nr.18, Tel: 436650, 200441,Fax:
Data infiintarii: 15-Jan-90
Scop: Apararea prin toate mijloacele legale a persoanelor lezate in drepturile lor civile. politice, economice, sociale si culturale, de oricine si sub orice forma.
Activitati importante: Inf. op. publ. din tara si strain. despre incalcarea dr. omului de catre org. puterii de stat, adm. locale si centrale, despre erori judiciare; intervine pe langa ac. pt. repararea nedreptatilor, stoparea abuzurilor, educatia tinerilor pt. ap. dr. omului.

Am propus sa ii aduc voluntari pentru a face campanii de informare despre drepturile pe care le avem, a fost de acord, am primit adresa si programul.
Cine este pentru, stabilim o intalnire si mergem sa discutam.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  aidaramo Vin Feb 15, 2008 3:28 pm

La mine a fost mai simplu: societate mica, numar de angajati sub cel mentionat in contractul colectiv de munca la nivel national, asa ca ciu-ciu banana.
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Simona Vin Feb 15, 2008 1:56 pm

Alina inseamna ca ai un loc de munca care se respecta, eu a trebuit sa fac cerere scrisa conform contractului colectiv de munaca la nivel national.... cu toate detaliile de unde reiese ca am acest drept, am revenit cu cateva adrese referitoare la cererea mea si cand mam hotarat ''ii dau in judecata'' , ma suna sefu:"hai dupa bani", sef care sufera in zilele de salarii si plati.
Merita citit oricum acel "contract colectiv de munca la nivel national" pentru ca toate celelalte contracte trebuie sa se supuna lui, se gaseste pe net.
Si cate drepturi mai avem si nu le cunoastem pentru ca politca acestei tari este sa ne informeze despre obligatii nu si despre drepturi.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Zdrenghea Alina Vin Feb 15, 2008 12:45 pm

Eu am primit lol! fara cerere fara nimic,pur si simpul mi s-a bagat pe card,si am fost anuntata telefonic,plus un bax de borcanele de la nestle si jucarii.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Vin Feb 15, 2008 12:40 pm

Eu va doresc mult succes!
Momentan sunt prea descurajata ca sa am curaj sa ma implic si sa investesc timp si energie intr-o cauza extrem de buna, dar care nu mai creed ca poate avea mutl succes la noi.
Am contatat ca romanul are o atitudine extrem de mioritica (adica orice i sa face, chiar si cand cineva vrea sa-l omoare, el accepta cu resemnare si eventual se vaita - foarte poetic, dar foarte inutil - si nu face absolut nimic sa schimbe asta). Am luptat de multe ori inutil si momentan nu ma simt in stare sa o fac din nou.
Ultimul exemplu: am aflat de pe internet ca pentru fiecare bebe mami are dreptul al un premiu egal cu un salariud e baza Shocked (daca cumva nu stiati, ...va spun acum si va pot da detalii). Am intrebat la noi la salarizare - da, asa zice legea,e prevazut in contractul colectiv de munca, dar nu se aplica Evil or Very Mad ; am intrebat la sindicat - da, asa e, dar n-are rost sa fac cerere Evil or Very Mad ; m-am inarmat cu articoelle din contratul colectiv de munca la nivel national si la nivel de institutie si am facut cererea; am dus-o la salarizare; d-nele de acolo imi spun iar ca daca eu tin enaparat, ele imi inregistreaza cererea, dar n-are rost ca nu s-a dat niciodata nimanui Evil or Very Mad Am spus ca vreau sa inregistreze cererea pentru ca am nevoie de un raspuns negativ in scris sa-i pot da in judecata. Cererea mi s-a aporbat fara comentarii si am primit banii Very Happy . Mi-am anuntat toti colegii proaspeti parinti sa depuna cerere - cu o singura exceptie (care a si primit bonusul), toti mi-au spus ca nu...ca daca se supara conducerea ca ei depun cererea Shocked (atata m-am chinuit sa-i conving ca n-au nimic de pierdut, ca daca se supara conducerea le da raspuns negativ si chiar nu pierd decat 5 minute sa scrie o cerere...si degeaba, n-am reusit sa-i conving nicicum si am ramas cu asa un gust amar, de fraier care-si pierde vremea incercand sa-i ajute pe altii).
Stiu ca e intrepretabil, si in final o persoana a mai beneficiat de actiunea mea Very Happy si o sa spun mai departe la toata lumea ...dar fara sa caut oamenii expres pentru asta si fara sa pierd mult timp cu explicatii si informatii pe care oamenii nu le vor.

Sper experienta voastra sa fie diferita si impactul mult mai mare!
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Oana Joi Feb 14, 2008 4:23 pm

si eu sunt PENTRU! ader negresit la orice ONG legat de bun-simt, civilizatie, adica... normalitate!
sa ne tii la curent, razbim noi cumva in fata nesimtitilor!
Oana
Oana

Numarul mesajelor : 11
Varsta : 46
Localizare : Timisoara, Take Ionescu
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Simona Joi Feb 14, 2008 1:06 pm

Adriana multumesc pentru sprijin, esti a doua care ma sprijina si sustine, cred ca din cauza faptului ca nu am avut cu cine, nu am inceput inca si tot caut scuze si amanari ca sa nu fac ce vreau
incep sa ma informez si te tin la curent
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  adriana_dh Joi Feb 14, 2008 12:26 am

Simona a scris:m-am gandit sa fac un ONG prin care sa fac tot felul de campanii pentru a invata oamenii unde sa reclame, cum sa reclame si ce sa faca daca nu primesc un raspuns, cum sa reclame si pe cei care nu au rezolvat o problema, sa ii aratam la tv pe cei care nu iau masuri, un fel de centru de critica, acum nu am timp dar peste 2-3 ani sper sa reusesc

sunt PENTRU!!! si pe mine ma revolta atatea lucruri, as face atat de multe legat de comunitate si cetateni, as schimba atatea, dar nu m-am putut urni pana acum, din pacate. sunt prima voluntara in ong-ul tau, daca vrei, trup si suflet!

si ma enerveaza la culme atitutidea asta de "cu o floare nu se face primavara" drept pretext la pasivitate si indiferenta, sau "ce, io sunt prostul altora, sa fac eu ce altii nu fac?" ; eu chiar as face, as schimba ceva.

eu am locuit in suedia un an, eram la bursa, si cand m-am intors am avut o stare de plans continua cam o saptamana; tot ce vedeam in jur ma deprima, iar eu sunt genul de persoana care niciodata nu si-a dorit sa traiasca in alta tara, deci am drag de locurile astea, insa e groaznic cand poti face comparatie. asa ca in loc de plans si criticat, sunt dispusa sa fac ceva, orice, pentru a schimba lucrurile. te poti baza pe mine cu ong-ul de care vorbeai.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Simona Mier Feb 13, 2008 2:40 pm

m-am gandit sa fac un ONG prin care sa fac tot felul de campanii pentru a invata oamenii unde sa reclame, cum sa reclame si ce sa faca daca nu primesc un raspuns, cum sa reclame si pe cei care nu au rezolvat o problema, sa ii aratam la tv pe cei care nu iau masuri, un fel de centru de critica, acum nu am timp dar peste 2-3 ani sper sa reusesc
sunt o gramada de oameni care nu stiu ca pot reclama, ca trebuie sa fie scris, ca trebuie sa aibe un nr. de inregistrare, ca trebuie sa primeasca un raspuns la un anumit tim de la data reclamatiei, cred ca nu suntem educati sa ne cerem drepturile sau ne-am pierdut de tot increderea in justitie
de mai multe ori cand am reclamat au incercat sa ma lamureasca verbal, am spus sa imi scrie pe o hartie cu semnatura si stampila si au spus ca nu ei sunt in masura sa imi dea raspunsul Shocked atunci in ce masura vorbeau
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Feb 13, 2008 12:15 pm

civilizatie hmmmmm in romania la romani nu cred
o singura data am fost cu razvan in parc si am primit lecti de viatza de la tiganii care maturau parcul
era dimineatza ,m au ocolit,o doamna (care matura )ca nu o pot numi decat doamna a venit si mi a spus ca nu da cu matura pe langa mine ca sunt cu bebe,dar aduna cu mana gunoaiele din jurul meu si a golit cosul si gunoaiele de pe jos cu mana,
razvan era bebe mic si a inceput sa planga de foame,si a venit un alt tigan care matura sa imi zica sa il duc pe bebe acasa poate la deochiat cineva si sa apucat sa mi-l descante Shocked eu am tacut dar razvan pe loc sa potolit,mi a zis ca sigur mi l-au deochiat babele ce stateau la barfa in parc pe banci,abia gasisem si eu loc sa stau jos cu bebe de ele.
apoi mi a zis ca poate ii foame sa ii dau san,eu am scos lapte in biberon tot de san era,si imi zice tiganul nuuuuuuuuu la noi femeile isi alapteaza copii peste tot, le dau san cat vor,arunca biberonul si dai san,nu am putut sa ii dau san ca razvan nu avea voie sa suga san,dar tiganul nu stia dar nici nu i am spus ,m am tinut fudula, proasta de mine imi vroiau doar binele,ma lasat in pace dar tot zice vai vai vai voi romancele sa nu dati tzatza la copilasi
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  diapunctc Mier Feb 13, 2008 12:32 am

Da, civilizatia s eimpune cu forta!
De asta in alte tari oamenii sunt mult mai civilizati - nu pentru ca au alta structura genetica sau mai mult bun simt; ci pentru ca daca nu sunt civilizati suporta consecintele - de regula amenzi destul de mari (sau nu numai). Dar acolo se poate pentru ca legile nu doar exista, ci se si aplica!

Poate gresesc eu si sunt prea suspicioasa...dar gardienii de la noi isi fac treaba cu trebuie? adica are rost sa-i chemi, sau mai rau te enervezi?(sa dau un exemplu - pe linia tramvaiului 9 e o portiune pe care nu se circula decat pe un sens; e semn mare de interzis - totusi romanii circula fara jena pe linia de tramvai ignorand semnele; intr-o zi erau 2 gardieni in dreptul semnului si, teoretic, nu lasau pe nimenji sa treaca; a venit un necimtit cu masina, si eram fericita gandindu-ma "s-o crezi tu! azi nu mai treci"... ce naiva pot fi! a deschis omul geamul, a explicat ca se grabeste, ca n-are chef sa se mai intoarca 2 strazi inapoi, ca ii roaga frumos...si dupa nici 30 de secunde gardienii s-au dat la o parte lasandu-l sa treaca affraid ).

Fumatul de exemplu e un obicei ingrozitor; nu doar la noi. Am fost studenta cu bursa in Franta in perioada in care la ei s-a interzis fumatul in locuri puiblice; in cantina studentilor erau afise peste tot cu fumatul interzis si de aiai se fuma ca la noi in baruri Mad . Dupa un an am mai ajuns din nou in acelasi orasel la aceeasi universitate...nu mai fuma nimeni Shocked am intrebat colegii de unde asa o schimbare si atata civilizatie; raspuns: s-a montat alarma, care in momentul in care detecteaza fum face o galagie de e imposibil sa mai stai acolo Very Happy ...deci si in "tarile civilizate" civilizatia tot cu forta se face Very Happy
La noi - sa luam Mall-ul de exemplu; peste tot afise cu fumatul interzis; la toate terasele se fumeaza; si ma enerveaza, fiindca mai trebuie sa trec pe acolo, uneori cu copilul si nu vad de ce trebuie sa inhalez atata fum; pentru ca inclusiv la terasa de langa spatiul pentru copii se fuma non-tsop, sotul meu a scris o reclamatie celor de la Mall...nici un efect, nici un raspuns; a scris la protectia consumatorului (asta e o institutie care ne-a convins ca isi face jobul si raspunde la sesizari) intreband cine se ocupa de asta si cui ne-am putea adresa; n-a primit raspuns, dar in mall, la terasa de langa spatiul pentru copii s-a schimbat ceva! Very Happy au disparut afisele cu fumatul interzis Mad .
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  adriana_dh Mar Feb 12, 2008 1:46 am

eu am o problema mare cu kk de caine de pe spatiile verzi si cu mucurile de tigara din groapa de nisip sau din jurul oricarei banci - am o problema foarte mare affraid
nu am facut nimic concert in acest sens, desi am vrut de mai multe ori. mi-e ciuda pe mine!!!

si eu am avut, si am iar caine, dar niciodata nu a ramas mizerie in urma lui, fie ca era la vedere sau ascunsa in iarba, niciodata, niciunde; am mereu buzunarele burdusite cu pungi, si nu e nici greu nici rusinos sa strang in urma lui. ma enerveaza la culme sa raman cu mizerie pe pantofi sau sa imi stresez copilul sa nu calce sau sa nu se joace pe spatiile verzi unde stiu ca vin si caini CU STAPAN. de ce ar fi animalele de companie mai indreptatite sa se bucure de iarba decat copiii nostri? doar din cauza ca stapanii lor sunt total necivilizati?

iar mucurile de tigara din parc ma enerveaza cu atat mai mult cu cat mare parte din ele sunt ale MAMICILOR care leagana caruciorul sau dau copilul in leagan in timp ce ele tacticoase fumeaza in nasul tuturor copiilor din parc, si nu am vazut-o pe niciuna ducand-si la fel de tacticos mucul de tigara la cosul de gunoi, care de multe ori exista in acel parc. de parca nu ar sti si ele, la fel de bine, ca toti copiii mici au o atractie irezistibila pentru mucurile de tigara, sa le ridice si sa le bage in gura inainte sa poti reactiona cumva?

tare as face ceva in acest sens...
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

solutia-civilizatie cu forta Empty Re: solutia-civilizatie cu forta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum