scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

5 participan?i

In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Pentru gingiute dureroase

Mesaj  aidaramo Mier Mar 05, 2008 1:15 pm

Alina, noua ne-a recomandat pediatra tantum verde. Se gaseste la farmacii, nu face rau si la Dennis chiar a functionat. Ii dadeam de doua-trei ori pe zi, dupa mese. Pediatra a zis sa inmuiem o bucatica de pansament in solutie si sa tamponam gingia, dar lui Dennis i se facea greata de la pansament, asa ca ii dadeam direct cu degetul.
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Mier Mar 05, 2008 12:14 pm

am cerut mii de sfaturi in stanga si in dreapta,ce sa fac sa nu il mai doara gingiile
eu il dau cu dentinox si nurofen 2.5ml/3 ori pe zi
si roade jucarii
dar toti mi au spus sa il dau cu tuica sau wischi pe gingii affraid ,
mi se pare ingrozitor,oare eu asa am fost crescuta?cu tuica ca sa tac si sa dorm? Shocked
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  diapunctc Vin Feb 08, 2008 3:33 pm

Simona a scris:asa am sjuns sa nu mai suport expresiile care incep cu: inca nu face..., deja ii dai..., deja o duci..

ca sa nu mai spun ca la botez se strambau toti la mine ca nu am vrut, conform obiceiului, sa spun ca nu imi vreau copilul cand mil da nasa DAAAA rendeer

de obiceiul asta n-am auzit...mie mi-a dat-o preotul pe d-soara cand a terminat slujba, si ne-a mai spus cateva cuvinte, din suflet...a fost tare placut (m-am bucurat ca n-am baiat, sa mi-l lase asa, pe jos, cum se practica...ci ca mi-a dat-o direct in brate Very Happy );
habar n-am cand ar trebuie sa dea nasa copilul mamei, dar cum sa spui ca nu-ti vrei copilul Shocked

...eu cel mai tare urasc expresiile care in cep cu "CUM!? INCA NU I-AI DAT...!????"

Mai am probleme serioase cu mesajele continute de diverse poezii/cantecele.
O poezia care mamei mele ii place tare mult, si Adrie destul de incantata este urmatoarea:
"Am o papusica mica
Dragalasa, frumusica,
E bolnava mititica
Si tot striga pe mamica
Ii dau ceai - nu vrea sa bea
Doctorii - nu vrea sa ia
Vrea bomboane, ciocolata
Prajituri si inghetata
Dar decat sa ii fac rau
Mai bine le mananc eu
N-am dreptate dragi copii?
Offff! Numai mama sa nu fi!"
No No No
Care e problema mea, cu o poerzie asa de dulce si asa de educativa, care chiar insinueaza ca dulciurile fac rau copiilor?
Simplu: ultimul vers! Cum as putea sa-i spun asta propriului meu copil Shocked cand ea reprezinta pentru mine cea mai amre binecuvantare primita de la D-zeu...
Am incercat sa-i spun poezia incomplet...dar ea insista cu "offf"...si asteapta sa-i spun eu continuarea Rolling Eyes ; am incercat sa-i explic ca de fapt poezia vrea sa spuna ca e tare greu sa fi mamica atunci cand bebe e bolnav, ca suferi foarte mult cand iti vezi copilul bolnavior si necajit, dar ca in rest e minunat sa fi mamica... oare pricepe? Rolling Eyes
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  Simona Vin Feb 08, 2008 12:27 pm

cunoastem:
duci copilul nebotezat peste rauri si nu stiu ce se intampla DA
nu ai pus ata rosie la mana NU
e deocheata de aia plange NU ZAU, HAI SA DESCANTAM
nu ii dai sosete noapte NU
nu poarta caciulita in casa NU
nu o acoperi cu 7 plapume NU
la un an nu ii dai mezeluri NU
ce ii dai porcariile alea de cereale, cine stie cum sunt facute, pune copilului faina alba in mancare si dai mamaliga nu porcarii de 7 cereale Rolling Eyes
eu zic sa nu faci cum a spus pediatra punei numai de 2 ori nu de 3 ori pe zi supozitorul affraid
nu este prea dezbracata NU, ORGANISMUL LUPTA SI CU CALDURA ASA CUM LUPTA CU FRIGUL da dar nu
ce eu nu am crescut copii
nu ii dai fanta la 1 an NU dai pe raspunderea mea DA CA EU TRAG CU COPILUL SI COPILUL nu este bine sa fii asa ASA DE TARE MA AFECTEAZA CE IMI SPUNETI Basketball
o pup pe manuta ca sa nu o pup pe fata PUP-O PE MANUTA CA SA O BAGE IN GURA
asa am sjuns sa nu mai suport expresiile care incep cu: inca nu face..., deja ii dai..., deja o duci..
SI TOT ASA IMI VINE GREU SA MA DUC CU COPILUL LA TARA LA SOCTII SI IN VIZITE LA NEAMURI CARE AU AVUT COPII MICI ACUM 20-30 DE ANI SI ORICUM NU MAI ISI ADUC AMINTE
ca sa nu mai spun ca la botez se strambau toti la mine ca nu am vrut, conform obiceiului, sa spun ca nu imi vreau copilul cand mil da nasa DAAAA rendeer
sunt increzuta de la oras si toti au impresia ca stiu mai bine dacat mine ce se face cu copilul meu
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Feb 03, 2008 4:09 pm

"Da mancare la copil de la 3 saptamani"
"macar asa de pofta sa ii dai din mancarea ta"
"da la bebe de 3 luni o bucata de mar sa mestece,altfel nu o sa stie sa mestece niciodata"
"da la bebe un biscuite sa tina in manutza, sa nu stea cu mana goala"
"cum la 5 luni nu il pui in rotobil"
"ce daca sunt 26 de grade afara,dai 2 costumase si 3 caciuli sa nu ii fie frig"
"il duci la inot,sigur o sa faca otita".........plange bebe...."vezi are otita,ti am zis eu"
"nu scoate bebele afara inainte de botez,intra diavolul in el"
"pune musetel in apa de baita,pune bani,pune miere......"

Va jur ca inebuneam.
Dar acum mi se rupe de toti de toate,zic "da cum sa nu asa fac",si nu bag in seama pe nimeni.
Sunt asa de posesiva cu Razvan ca nu indrazneste nimeni sa ii dea ceva in mana sau sa se aproprie de el fara sa imi ceara voie.
Doar eu si tati stam cu el,nu l am lasat in grija altcuiva niciodata.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  diapunctc Vin Feb 01, 2008 5:16 pm

Revin cu alt obicei care ma dispera!!!
Obiceiul romanilor (cu copii sau fara, care te cunosc sau nu) de a-ti indopa copilul cu tot ce le trece prin cap. Evil or Very Mad confused
Deja m-am enervat de multe ori, m-am certat cu unii de cateva ori, am mai luat "delicatesele" din mana Adrianei si le-am aruncat (culmea e ca ea n-a avut niciodata nimic impotriva, doar respectii au fost foarte consternati) ...si in final cred ca o sa ajung sa le dau peste maini, pentru ca vad ca nu se poate cu frumosul.
Foarte frecvent, cand trecem pe langa o persoana care are ceva de mancare la ea, aceasta simte nevoia sa ii dea si Adrianei, chiar daca Adri nici macar nu se uita in acea directie - pufuleti, fructe, pizza, alune, ciocolata....orice. Oamenii sunt disperati ca nu cumva sa ii fie pofta la copil Shocked si ma straduiesc degeaba sa le spun ca am iesit la PLIMBARE! nu la picnic, nu la cersit Evil or Very Mad . Plus ca frecvent ceea ce i se ofera este complet contraindicat pentru varsta ei (clatite la 8 luni confused , capsuni la 10 luni confused , bomboane, alune si seminte la 1 an confused ....etc.), si chiar cand e indicat (gen fructe) si oferit cu bune intentii, ea e cu mainile pline de nisip si praf si in conditii complet nepotrivite pentru mancat, plus ca nu e ora de masa, plus ca isi pateaza toate hainutele...ca sa nu pun problema cand s-or fi spalat ultima data pe maini acele persoane, sau alte aspecte similare.
Pot sa gasesc o mie de argumente impotriva si absolut nici unul care sa justifice gesturile lor. confused (daca gasiti voi, spuneti)

Cel mai recent exemplu - luna trecuta, in parc, vine un baietel la Adriana, o ia in brate, se joaca ei in felul lor... dupa care apare si bunica baiatului, care se apleaca brusc si-i strecoara o chestie in gura Adrianei spunand lejera "ia sa vedem? tu mananci asa ceva?" affraid affraid affraid Pe cuvant ca abia m-am abtinut sa nu-i pocnesc una. ...era mandarina...fruct inofensiv, dar NU ASA SE FACE !!! nu e copil al strazii, ci era cu mine; putea macar sa a intrebe daca e ok.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  adriana_dh Joi Ian 31, 2008 12:51 am

Ai pus foarte bine problema, sunt de acord cu tot ce ai zis. Cand imi aduc aminte ceva interesant, voi scrie aici, ca si eu am multe "mituri spulberate".
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  diapunctc Mier Ian 30, 2008 7:37 pm

Din pacate in societate noastra exista (persista) n obiceiuri barbare, traumatizante pentru copil si cel mai adesea si contraindicate din pucnt de vedere medical. Hai sa facem aici un inventar de ASA NU!!!! poate mai convingem si alte mamici care citesc sa nu practice si sa decurajeze astfel de obiceiuri.
Stiu ca fiecare face ce vrea si ce crede de cuvinta cu propriul copil...si totusi...

Saptamana trecuta am vizitat o colega si prietena, iesita de nici 10 zile din maternitate, care s-a apucat sa lege bine piciorusele bebelusei, sa stea drepte, ca parca sunt un pic strambe affraid ; cand a vazut socul si disperarea de pe fata mea se chinuia sa ma linisteasca spunandu-mi ca "ne le-a legat foarte strans!" Shocked Shocked Shocked
E nevoie de educatie putenica in domeniu! Poate n-ar fi rau daca in maternitati neonatologul le-ar povesti mamicilor si cum functioneaza displaziile/luxatiile de sold.

Reiau ce-am scris si la alt topic, foarte pe scurt, un caz care m-a impresionat puternic, desi nu cunosc bebelusul:
La 2 luni, mami decide ca bebe trebuie sa pape alimente solide - pentru ca de la lapte regurgiteaza! Shocked (de parac regurgitatul n-ar fi jormasl) si decizia beneficiaza din plin de aprobarea medicului pediatru!!! affraid (aveti grija cum va alegeti pediatri!).
Bebe nu vrea (normal!!! macar copilul era destept in povestea asta, din pacate pentru el, degeaba).
Si ce face mami???? decide ca bebe trebuie sa pape pireuri, si daca nu papa pireuri nu-i mai da nici lapte affraid ; deloc; o zi intreaga affraid ; si apoi e super incanatat si fericita a doua zi ca bebe papa pireu Crying or Very sad
Cred ca aici nu e nevoie de argumentare si e destul de clar ca un astfel de comportament este INUMAN.

Atentie la barbati in varsta - deja cunosc multe cazuri, chiar printre vecini si rude relativ apropiate: unii dintre ei nu vad cu ce ar putea face rau o bere la un copil de aprox 1 an Shocked Shocked Shocked . Unchiul meu imi povestea cum impreuna cu fratelelui i-au dat bere la nepotelul fratelui sau, de 9-10 luni Shocked cica nu mult, doar jumatate de pahar de plastic, vreo 100ml Shocked affraid . Iar acum de Craciun, i-au dat baietelui (mare deja, de 1 an si jumatate) un pahar integ de bere (250ml) si "ce i-a mai placut la ala mic" affraid
au rost argumente?
Ah, si cand am fos la sat anul trecut, cu bebe de 6 luni, am refuzat alcool, mentionand ca alaptez, si m-am trezit OBLIGATA sa beau bere, ca stimuleaza lactatia affraid ; am baut cateva guri sa scap cuva de gura lor...dar ma ingrozeste idea ca oamenii aia sunt convinsi ca asa e bine si recomanda/impun tinerelor mamici sa se imbete cu multa multa bere, ca cica i-ar prinde bine la bierul bebe alaptat Shocked Shocked Shocked ; si am auzit de multe mamici care au incercat bere multa pentru cresterea laptelui produs...si doar o mica parte din ele au adoptat varianta de bere fara alcool.
pe scurt: alcoolul e foarte nociv pentru copii! (si 250ml bere la un copil de 10-11kg e echivalent cu 2 litri de bere la un adult de 80-90kg, dar nu se face asa echivalarea, pentru ca la copii dincolo de imbatat mai apar n alte efecte negative!) daca nu credeti, intrebati medicul si cereti-i toate explicatiile si argumentele posibile!
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

obiceiuri barbare - ASA NU!!!! Empty Re: obiceiuri barbare - ASA NU!!!!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum