scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

spasmul hohotului de plans

In jos

spasmul hohotului de plans Empty spasmul hohotulu de plns

Mesaj  valucuta Vin Aug 06, 2010 2:53 pm

fetita mea are 3 ani si are spasmul hohotului de plins de la 6 luni.am mers cu ea la neurologie onesti la dr.rusu,si ma asigurat ca e doar atit(spasmul hohotului de plins).dar ca fetita sa nu mai lesine ,a scris o reteta cu timonil-carbamazepina(sirop).ai dau acest siropel de aproape 1 an de zile.nu a mai lesinat atit de des,inainte se intimpla aproape la 2 zile,iar acum de 2-3 ori pe luna sau in cite 1 luna deloc.credeti ca acest siropel ai face rau?dar daca ai dau ,de ce mai lesina? va rog sa-mi spuneti si parerea voastra.va multumesc anticipat.

valucuta
Vizitator


Sus In jos

spasmul hohotului de plans Empty Re: spasmul hohotului de plans

Mesaj  Psih. Dum Oct 26, 2008 1:43 pm

Scuzele mele pentru reply-ul tarziu. E posibil ca aceasta chestiune sa nu mai reprezinte o problema pentru dumneavoastra, insa iata ce stiu eu pe aceasta tema.
Lumea medicala spune ca spasmul hohotului de plans este de ordin psihologic, mai exact o chestiune psihosomatica. Tradus: de cate ori nu gasesc cauza fiziologica, se presupune ca este una psihologica. Si poate ca nu este atat de gresita presupunerea aceasta.
Ceva informatii exista totusi: se manifesta sub forma de criza apneica (intreruperea respiratiei), pierderea constiintei, aspect palid, cianotic. Moment ce dureaza pana la 2-3 minute. Momentul este urmat de revenirea rapida a functiilor la nivel normal. Apare ca si consecinta a unei frustrari, anxietati, frici intervenita in viata copilului. Evident ca aspectul la care se cere interventie este tocmai relatia duala, mama-copil, ingrijitor-copil. Anumite suparari aduse copilului, sau anumite amenintari la adresa relatiei dintre copil si protectorul sau (mama, tata, persoana cu care este mai apropiat) pot fi interpretate de copil intr-o maniera atipic de dezadaptativa pentru bunastarea lui, neputand gestiona pericolele percepute, reactioneaza somatic.
De aceea, noutatile, schimbarile pe care le aduceti in viata copilului, sa fie introduse treptat si cu blandete, cu prezenta constanta a afectiunii voastre. Nu il lipsiti pe copil de discutia cu dumneavoastra. Intr-o maniera calma anuntati-l de lucrurile din viata dumneavoastra, de ceea ce va incanta, ce va displace. Permiteti-i libertatea de a alege in anumite aspecte: loc de joaca, mancare, culori de haine, jucarii. Asistati-l in cresterea proprie, fara a-l apasa cu anumite expectante sau exigente din partea dumnevoastra. Persoanele care i le aduceti in viata, asigurati-va ca au fost introduse intai de dumneavoastra, si sa priceapa ca au acceptarea dumneavoastra. Creeati, daca e posibil, o anumita stabilitate in viata dumneavoastra si a copilului - orar de somn, de mancare, de plimbare, obiceiuri de joaca, baita etc. Imbratisati-l pentru orice achizitie noua din viata sa (cuvant nou, deprindere invatata etc).
Alegeti din cele de sus cele care considerati ca se potrivesc relatiei d-voastra cu copilul. Sau in acest ton, gasiti singura solutia pentru voi. Nicidecum, nu inseamna ca ceva intre voi e rau, ci pur si simplu e nevoie de o mai multa rafinare a relatiei voatra, o rafinare care sa excuda elementele de stres si sa abundeze in afectiune.

Daca ti-e ok, scrie-ne cum ai gestionat tu situatia pana acum. Sunt sigura ca ne vei de ajutor!

Psih.
Vizitator


Sus In jos

spasmul hohotului de plans Empty Re: spasmul hohotului de plans

Mesaj  nona Vin Iul 18, 2008 3:27 pm

multumesc de raspuns, dar in cazul nostru e clar spasmul hohotului de plans, si nu mi s-a recomandat nici un tratament. singurele probleme pe care mi le ridic sunt legate de modul in care trebuie sa reactionez in momentele cheie, asa cum am scris anterior.

nona
Vizitator


Sus In jos

spasmul hohotului de plans Empty Re: spasmul hohotului de plans

Mesaj  Simona Lun Iul 14, 2008 1:52 pm

Ai grija la tratament, Valeria a facut un pavlo noscturn si tembela la care am fost prima data a pus diagnostic de spasmul hohotului de plans si mi-a dat tratament pentru epilepsie, fara sa faca teste hepatice. Noroc cu internetul ca nu i-am dat tratamentul si apoi am mers la altcineva si am lamurit problema. Mai multe nu stiu.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

spasmul hohotului de plans Empty spasmul hohotului de plans

Mesaj  nona Joi Iul 10, 2008 10:28 pm

Recent, baietelul meu de 1, 4 luni a facut spasmul hohotului de plans.
M-am documentat in legatura cu acest "accident" (ca nu poate fi numit boala), dupa ce am vizitat mai multi medici. Am omis, insa, sa intreb care ar trebui sa fie comportamentul meu in timpul spasmului si post spasm, vizavi de junior...pot oare sa il ud cu apa rece? si dupa ce isi revine trebuie tinut in brate, mangaiat, sau gata a trecut, mergem mai departe, ca sa nu ii vina idei pentru viitor, sa mai faca...Orice informatie de genul acesta imi poate fi folositoare.

nona
Vizitator


Sus In jos

spasmul hohotului de plans Empty Re: spasmul hohotului de plans

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum