scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Ce faci daca tuseste?

4 participan?i

In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Antitusivele...

Mesaj  dr. Lun Mai 05, 2008 6:24 pm

Fiecare medicament este indicat pentru anumite stari: tip de tuse, se asociaza sau nu cu antibiotice, cu antiinflamatoare, sunt secretii nazo-faringiene pentru a le neutraliza, tusea este de tip alergen...
Medicul ar trebui sa stie ce fel de antitusiv sa dea...deci eurespalul se da doar in anumite tipuri de tuse: este foarte bun pentru ca are un rol important de antiinflamator darca reactie adversa ...da dureri epigastrice sau chiar varsaturi.
Deci inainte de a da un antitusiv trebuie gandit de doua ori...
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Ce faci daca tuseste?

Mesaj  crista Lun Mai 05, 2008 10:04 am

La fiu-miu a avut efect Eurspalul doar cand i l-am dat pt prima data, si atunci in combinatie cu antibiotic. De atunci a mai tusit de 'n' ori si Eurespalul la el n-a mai avut efect. I-am mai dat bromhexin- asta cat de cat il ajuta, dar acum nu-l mai ajuta nici asta...si nu stiu de ce. In sfarsit de ceva timp la tuse luam doar sirop de pin sau brad si ceai de ceapa...astea se pare ca sunt singurele remedii pt tuse la fiu-miu.
crista
crista

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 44
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Re: Ce faci daca tuseste?

Mesaj  aidaramo Lun Mar 17, 2008 10:06 pm

Noi am incercat remedii naturiste si au functionat. Am luat sirop de muguri de pin (se gaseste in farmacii sau la produse naturiste), ceai de ceapa (care are un gust oribil, dar Dennis nu avea treaba cu el, il bea) si cand tusea foarte tare noaptea, i-am dat si Bronchofort Night, 2.5 ml inainte de culcare. Asta ultimul ni l-a dat pediatra tot de la naturiste.
aidaramo
aidaramo

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 42
Data de inscriere : 15/02/2008

Sus In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Re: Ce faci daca tuseste?

Mesaj  iuliacampean Lun Mar 17, 2008 12:39 pm

La noi a mers foarte bine ceva sirop de tuse, eurespal. Ii desfundam nasucul des cu apa de mare si pompita, pentru ca se acumulau in gat mucisori si tusea inclusiv in somn.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Ce faci daca tuseste?

Mesaj  dr. Lun Mar 17, 2008 1:38 am

Ce faci daca tuseste?
Astept sfaturile si ideile voastre din experienta personala sau din auzite. nu uitati: premiile va asteapta.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Ce faci daca tuseste? Empty Re: Ce faci daca tuseste?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum