scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

[b]Copilul si gradinita[/b]

+2
Zdrenghea Alina
Tini
6 participan?i

In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  lore Joi Feb 05, 2009 12:12 pm

diapunctc a scris:Noi ne-am inscris pt la toamna la gradinita de langa Observator; stitit ceva experiente, detalii despre ea?
Am vizitat-o...dar e greu de spus; probabil ar trebui sa vad si alteel sa pot face comparatii... dar ce mai conteaza, cand la alte gradinite (in zona) oricum nu mai sunt locuri (sau cel putin nu pentru juniori care nu vor fi inca trecuti de 3 ani).

Nu mi-a palcut mobilierul, destul de vechi (desi salile erau super decorate de educatoare+copii) si, ceea ce mi se pare cel mai grav - cladirea nu a fost gandita ca si gradinita, ci sa si casa normala (a fost donata apoi si transformata in gradinita); ca urmare sunt doar 2 bai, cu cate 2 wc-uri fiecare... la 7 grupe de copii; e adevarat ca sunt grupe mici, de 15-20 copii (si salile pentru copii sunt relativ mici), dar tot se aduca minim 100 de copii....si mi se pare atre putin, mai ales la varsta lor cand nu se pot tine prea mult...).
Parti bune - grupe mici de copii, salile sunt decorate tare dragut, au curte mare cu jucarii unde vara e si terasa pentru servit masa... plus ca o stim pe d-na educatoare.
Buna!as fi si eu interesata sa-mi inscriu pt la toamna fetita la gradinita de la observator imi poti lasa un nr de tel sau adresa corecta ,si ceva detalii/cand ai inscris tu copilul?as vrea sa discut cu mamici din tm pe aceasta tema1

lore

Numarul mesajelor : 3
Data de inscriere : 05/02/2009

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  diapunctc Mier Feb 06, 2008 7:48 pm

E aproape de noi si trecem des pe langa ea cand mergem la plimbare; dar alte detalii nu stiu;
Cred ca ultima data am fost acolo cand eram in scoala generala - am fost cu un coleg sa-si ia surioara de la gradi... evident nu tin minte detalii si (sper ca ) s-au schimbat multe intre timp; stiu doar ca nu mi-a palcut deloc...mi se parea foarte inghesuit totul si aer imbacsit... (eu am fost la gradi la bunici la tara... sali mari, copii nu prea multi, program scuirt, deci fara sali de mese/patuturi...doar sali de joaca... ).
Au o curte mare cu multe multe jucarii... dar recunosc ca nu prea s-a intamplat sa vad copii pe afara la joaca... poate am trecut si eu la ore aiurea, in jur de pranz, cand copii mananca si dorm.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  Simona Mier Feb 06, 2008 3:46 pm

cand avea Valeria 6 luni am umblat cu ea in portbebe la toate gradinitele si cresele din zona, despre cea de care vorbesi tu Dia, am intrat sa pun intrebari, a iesit o femeie si a strigat la mine sa ies afara ca ii trezesc copii si am tras concluzia ca "aici nu!"
mia placut Valdorf dar iau copii de la 3 ani, si te anunta inainte de incepere daca ai loc
pana la urma dupa lupte si cereri oficiale inregistrate la Spitalul de copii, suntem inscrisi de la toamna la cresa de langa statia de salvare in zona girocului, ce stiti de cresa asta?
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  diapunctc Mar Feb 05, 2008 12:08 am

Noi ne-am inscris pt la toamna la gradinita de langa Observator; stitit ceva experiente, detalii despre ea?
Am vizitat-o...dar e greu de spus; probabil ar trebui sa vad si alteel sa pot face comparatii... dar ce mai conteaza, cand la alte gradinite (in zona) oricum nu mai sunt locuri (sau cel putin nu pentru juniori care nu vor fi inca trecuti de 3 ani).

Nu mi-a palcut mobilierul, destul de vechi (desi salile erau super decorate de educatoare+copii) si, ceea ce mi se pare cel mai grav - cladirea nu a fost gandita ca si gradinita, ci sa si casa normala (a fost donata apoi si transformata in gradinita); ca urmare sunt doar 2 bai, cu cate 2 wc-uri fiecare... la 7 grupe de copii; e adevarat ca sunt grupe mici, de 15-20 copii (si salile pentru copii sunt relativ mici), dar tot se aduca minim 100 de copii....si mi se pare atre putin, mai ales la varsta lor cand nu se pot tine prea mult...).
Parti bune - grupe mici de copii, salile sunt decorate tare dragut, au curte mare cu jucarii unde vara e si terasa pentru servit masa... plus ca o stim pe d-na educatoare.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty cresa nr 28

Mesaj  ioana Dum Feb 03, 2008 1:02 am

in primul rand IMI PARE BINE CA NI TE_AI ALATURAT TINI!!!!!!!! Ce iti mai fac puisorii tai?
eu pe mihai l-am dus la cresa de langa sala olimpia- de stat... desfasurata in 3 camere una de joaca, una de somn si o sala de mese... am foat foarte multumita, acuma tot mobilierul este renovat ,jucarii, topogane,ftolii in sala foarte dragutz... personalul consta din 2 ingrjitoare si o asistenta care lucreaza in ture si prog este de la 6 dimi pana la 4 dupamasa... toate tacamurile se fierb de fiecare data, toti se spala pe manute inainte de fiecare masa si pe dinti si fac la olita dupa ce papa....
in plus beneficiaza si de un parc renovat cu jucariii si groapa de nisip... au 4 mese: mic dejun, gustare de fructe, pranz si gustare la trezire dupamiaza.... evident si ceva dulciuri!!! dar deobicei e vorba de fructe ,biscuiti sau iaurturi
eu am fost f multumita iar mihai a mers acolo de la 1 an si jumatate timp de 2 ani
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  Zdrenghea Alina Sam Feb 02, 2008 6:38 pm

Am fost sa vizitez o gradinitza cu cresa (cu plata), cred ca nr 9 la intersectia dintre tranvaiele 4 si 5, am vrut doar sa ma interesez de cresa si pt ca ii aproape de blocul meu.
In incaperea pt cresa erau multe patuturi ingramadite aproape unite,patuturi vechi de lemn cu grati,cald,neaerisit,mirosea a mancare stricata,copii tacuti aproape inspaimantati si 2 asistente care trageau de ei sa ii imbrace,cand am intrebat daca primesc copii la cresa mai mici de 2 ani s-au rastit la mine "te plateste guvernul sa stai acasa cu copilul pana la 2 ani,unde iti trebuie sa umbli",reactia mea a fost "la revedere",am auzit doar un "la revedere" militaresc din partea copiilor.
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  Tini Sam Feb 02, 2008 3:41 pm

Basketball Gradinite private si de stat, educatoare, program, zone, experiente pozitive si negative ale copiilor la gradi

Tini

Numarul mesajelor : 2
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

[b]Copilul si gradinita[/b] Empty Re: [b]Copilul si gradinita[/b]

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum