scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

plansul bebelusului

2 participan?i

In jos

plansul bebelusului Empty tusea uscata

Mesaj  dr. Vin Ian 25, 2008 2:34 am

Da e foarte bine ceea ce ti-ai administrat. Antitusivele (medicam) pt tuse uscata au reactii adverse neplacute pentru bebe, asa ca...
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty tuse

Mesaj  iuliacampean Vin Ian 25, 2008 1:13 am

Simt ca am ceva in gat si imi vine sa tusesc si tusea este uscata. Si tusesc destul de mult.
O sa incerc sa urmez sfaturile si sper sa-mi treaca cat mai repede. Am luat si ceva sirop din muguri de pin sau plantusin. Sper ca e ok.
Multumesc mult.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty tusea

Mesaj  dr. Vin Ian 25, 2008 12:44 am

Cum este tusea, draga Iulia?
Pana acum tratamentul este bun, poate ar trebui vitamina C in cantitate mai mare si eventual multe lichide.
Referitor la antitusive...nu prea se dau in caz de alaptare.
-poarta masca
-vitamina c si lichide
-ibuprofen
Succes
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty viroza

Mesaj  iuliacampean Joi Ian 24, 2008 11:40 am

Mai am o intrebare referitoare mai mult la starea mea, de data asta:-)
Am o viroza care se pare ca nu mai trece si care a inceput acum o saptamana jumatate cu dureri in gat, iar de cateva zile (3-4) tusesc destul de rau (mai ales seara) si imi curge si nasul. Problema este ca alaptez inca si nu as vrea sa intrerup. Am luat pana acum nurofen, hexoraleten, homeogene (ceva homeopat, mi-au dat de la farmacie), dar nu se vede nici o imbunatatire. Viroza am luat-o de la sotul meu si sper sa ramana la mine, adica sa nu o dau si copilului:-).
Intrebarea mea e ce as putea lua pentru tusea asta?

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty posibil..

Mesaj  dr. Joi Ian 24, 2008 12:57 am

tot ce e posibil sa fie eruptia dentara. Nu este o regula a aparitiei dintisorilor ca distanta intre ei.
In rest se pare ca totul e ok in ceea ce priveste alimentatia, comportamentul, temperatura etc.
succes
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty plansul

Mesaj  iuliacampean Mier Ian 23, 2008 8:05 pm

Am inceput diversificarea din decembrie iar din ianuarie am inceput sa-i dau carnita, branza dulce, iaurt, cereale, biscuiti cu mar sau alte piureuri de fructe din borcanele din comert. Eruptia dentara a inceput, la inceput lunii ianuarie aparandu-i primii 2 dintisori de jos. Nu stiu cam la ce distanta apar urmatorii dintisori, dar e si cam agitat in ultima vreme si in ultimele zile plange nu numai cand se trezeste, saliveaza destul de mult (se uda bluzita de pe el) si da si mancare afara (indiferent ca e lapte de-al meu sau mancare). Chiar azi a avut cateva crize de plans ca nu mai stiam ce sa-i fac: i-am dat si cu calgel pe gingia de sus si cum imi prindea degetul ma musca, dar cum il scoteam din gurita incepea din nou sa planga, cumva in 'rafale' si numai cu nurofen s-a mai calmat intr-un final. Sunt destul de ingrijorata pentru ca nu stiu ce sa-i mai fac si cat mai dureaza pana ii ies dintisorii (daca asta e cauza).
Multumesc pentru raspuns.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty Plangaciosul...

Mesaj  dr. Mier Ian 23, 2008 2:52 pm

La varsta de 5 luni sunt diverse cauze de plansete:
-te rog gandeste-te ce ai schimbat in alimentatia copilului, poate nu ii place ceva (chiar noua cutie de lapte praf, ai inceput diversificarea...)
-are mucisori care sa-l deranjeze ?
-a inceput eruptia dentara?
Astept si alte detalii.


Ultima editare efectuata de catre in Joi Ian 24, 2008 12:54 am, editata de 1 ori
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty plansul bebelusului

Mesaj  iuliacampean Mier Ian 23, 2008 1:32 pm

Ciao,
Am un baietel de 5 luni jumatate si cam de 2-3 saptamani are momente cand plange la trezirea din somn. Nu se trezeste de tot, adica are ochisorii inchisi si plange indiferent cum il tin, sau daca il plimb sau il legan. Dupa cateva minue de plans se trezeste de tot, adica deschide ochisorii si se opreste si din plans.Precizez ca i-au iesit cei 2 dintisori de jos de curand.Care ar putea fi cauza plansului?
Iulia

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

plansul bebelusului Empty Re: plansul bebelusului

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum