scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Bebele si antibioticele

5 participan?i

In jos

Bebele si antibioticele Empty Re: Bebele si antibioticele

Mesaj  iulia Lun Mar 03, 2008 10:26 pm

Draga Adriana, am urmarit si eu o emisiune despre antibiotice pe canalul TV Discovery si este exact cum spui tu, eu m-am speriat de ce spuneau acolo si am decis sa nu ii dau decat in ultima instanta(dar nici noi nu luam imediat!) Dupa parerea mea, medicina alternativa este de preferat inaintea celei traditionale, macar atunci cand nu sunt motive de urgenta. Asa macar nu ne indopam cu chimicale si droguri...
iulia
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 59
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty sa invatam impreuna

Mesaj  dr. Vin Feb 29, 2008 12:18 am

Nu am ce corecta, draga Adriana, asa ca , ii rog pe toti parintii sa invete de la tine sau daca au de complectat sa o faca...pentru ca mai sunt multe de spus...
putem invata multe din experienta noastra personala.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty antibiotice

Mesaj  adriana_dh Joi Feb 28, 2008 3:02 pm

si eu m-am intrebat la un moment dat daca am procedat corect, alegand sa nu ii dau lui Lorand antibiotic. el nu e bolnavicios, dar a avut intr-nu an jumate de doua ori rinofaringita (raceala), de doua ori boala diareica, o raguseala, o angina acuta (amigdalita) si inca vreo doua rinite usoare. pentru majoritatea, tratamentul a inclus obligatoriu un antibiotic, dar in total eu i-am dat doar de doua ori: la prima raceala, cand m-am speriat, si la prima boala diareica, ca nu ii mai trecea. si in rest nu, de aceea am citit tot ce am gasit despre antibiotice.

regula de baza este ca, in cazurile comune, antibioticul sa fie administrat obligatoriu 5 zile; daca este administrat mai putine zile, mai precis daca se intrerupe tratamentul imediat ce dispar simptomele, nu au fost omorate toate bacteriile din organism, iar cele ramase devin imune la antibioticul respectiv, boala poate recidiva si trebuie administrat alt antibiotic, eventual mai puternic, ceea ce nu este de dorit (iar ulterior intr-o situatie critica organismul s-ar putea sa nu mai reactioneze la antibiotic). pe termen lung, antibioticele scad imunitatea, distrugand si alte bacterii benefice din organism.

de asemenea, este foarte important de stiut ca antibioticul actioneaza asupra bacteriilor si nu asupra virusilor; antibioticul are efect doar intr-o boala bacteriana, si nu intr-una virala; de aceea, administrarea de antibiotic intr-o boala virala in primul rand nu are efect, si in al doi-lea rand scade imunitatea. pentru bolile virale (de exemplu bolile copilariei, cele mai multe forme de amigdalita, unele forme de otita, etc) se trateaza doar simptomele iar boala se lasa sa evolueze, eventual se administreaza profilactic vaccinuri; antidot pentru virusi nu exista.

tot ce am scris este teoria pe care am inteles-o eu, nefiind medic, doar informandu-ma din diverse surse. astfel, eu am ales sa nu ii dau lui Lorand antibiotic pentru orice boala (nici cu restul medicamentelor nu sunt foarte prietena) si prefer tratamentele homeopate sau leacurile la indemana (evident, in cazul in care simt ca am cat de cat situatia sub control). intotdeauna insa ma duc la medicul si pediatrul copilului, pentru diagnostic, caci eu nu sunt medic.

nu sfatuiesc pe nimeni sa procedeze la fel, dar am scris acest mesaj in mod special pentru a puncta chestiunile despre antibiotice; ingrijorator este ca la nivel global are loc un fenomen numit "rezistenta bacteriana" adica faptul ca antibioticele sunt tot mai putin eficiente - acest lucru se datoreaza, din pacate, faptului ca de ani de zile se administreaza mult prea usor si de multe ori nejustificat antibiotice, iar bacteriile au devenit tot mai rezistente, in timp ce stiinta din domeniul antibioticelor nu a evoluat in ultimele decenii.

ps: pentru orice greseli sau neadevaruri spuse de mine, ii rog pe cei in masura sa ma corecteze.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty Re: Bebele si antibioticele

Mesaj  dr. Mier Feb 27, 2008 8:45 pm

Ai procedat corect. Problema este ca sunt unii doctori care sunt platiti pentru consultatii dar se pare ca nu prea se descurca sau nu sunt in ton cu schimbarile, cu noile tendinte ale pediatriei.
Pentru un sindrom febril de cauza faingo-amigdaliana sau otica (adica doar congestie- rosu in gat sau otita simpla -congestiva) tratamentul este strict simptomatic :
- antipiretice asociate
-antiinflamatoare unde se poate si e cazul
-tratament a la mama acasa: comprese reci, baita cu temperatura din ce in ce mai scazuta
-picaturi nazale, otice.
Tratamentul trebuie supervizat de catre un medic competent, fie pediatru, fie med de fam, chiar daca tratamentul contine antibiotic sau nu.
Nu uita subiectul este amplu dezbatut in cadrul cursurilor noastre.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty Re: Bebele si antibioticele

Mesaj  diapunctc Mier Feb 27, 2008 5:40 pm

Cu urechile, mai verifica!
Si la noi odata pediatra a decretat-o pe Adriana cu otita, ca a plans cand a apasat-o pe ureche, dar Adri era intr-o pasa proasta si ar fi plans oricunde ar fi atins-o - ulterior am tot apasat-o si eu si sotul si n-a reactionat deloc, asa ca am ignorat constatarea pediatrei si tratamentul recomandat (dar alte simptome n-avea, nici febra).

38,2 nu e o febra foarte mare - e un motiv de supraveghere atenta sa nu evolueze spre mai rau; dar nu implica neaparat tratament cu antibiotic... poti sa mai astepti un pic si sa vezi cum evolueaza; daca frebra creste sau persista sau mai apar si alte simptome/probleme...cel mai bine mai apelezi la un medic (acelasi sau nu) pentru un tratament adecvat.
diapunctc
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 46
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty Bebele si antibioticele

Mesaj  gabriela Mier Feb 27, 2008 3:47 pm

Luni, Emma a facut febra, avea temp 38, 2 axilar. M-am speriat asa ca am chemat medicul de familie acasa ( nu e medicul meu personal) Aceasta, in urma unei consultatii fulger a pus diagnosticul de faringita, bla, bla si tratamentul era pe baza de antibiotice. Mi-a spus ca e necesar deoarece atunci cand a apasat-o pe urechi Emma a plans si ca e rosie in gat. Emma a plans pt ca s-a speriat si nu de durere. Am apasat-o si eu si sora mea si... nimic. Rosie in gat nu e, m-am uitat si eu. Nici macar nu a deschis bine Emma gurita ca deja ea a vazut ca e rosie. Am si platit 50 RON si nici chitanta nu am vazut. Asa ca am hotarat sa nu ii dau nici un antibiotic, mai ales ca nu a mai facut febra, manaca bine, e energica. Oare am procedat corect? E necesar pt o simpla febra sa administrez antibiotic?
gabriela
gabriela

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 51
Localizare : N.Table
Data de inscriere : 01/02/2008

http://www.emma3008.blogspot.com

Sus In jos

Bebele si antibioticele Empty Re: Bebele si antibioticele

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum