Numai spoiala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Re: Numai spoiala

Mesaj  diapunctc la data de Vin Feb 15, 2008 5:13 pm

Arata super "pietricelele" in cauza!
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 40
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 16/01/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Jocuri pt copilasi mai mari

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Vin Feb 15, 2008 1:13 pm

Puteti sa va jucatii in parc astfel[img][/img]
Lasand suveniruri in parc

Nu e ideea mea,e copiata de pe net.
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 33
Localizare : timisoara,mircea cel batran

Sus In jos

Mesaj  diapunctc la data de Mier Feb 06, 2008 8:00 pm

Apropo de locuri de joaca din strainatate...am fost in vara cu tot cu adriana in Italia, la mare (Lignanon, intre Venetia si Trieste). A fopst tare placut impresionati de locurile de joaca pentru copii din statiune; foarte bine gandite (hinta cu bara de protectie din cauciuc, cu toate colturile rotunjite! practic nu existau colturi in care copii sa se poata rani; treptele la tobogan saualte jucarii similare erau ok gandite, balustrada foarte usor accesibila; inclusiv prostiile de animalute pe arcuri erau excelent facute, incat etau foparte simplu de manevrat, dar se si opreau extremd e rapid daca nu mai actiona copilul (ex: daca ii aluneca manuta de pe maner).
Chiar lucruri simple, nu mai scumpe sau din materiale mult mai bune, insa mult mai bine gandite.

Si in final altceva ne-a impresionat cel mai tare, nu parcul in sine: desi erau foarte multi copii si cozi mai mari decat am intalnit in parcurile de la noi, nu au existat certuri, nu au existat copii care sa se bage in fata, nu a existat "da-te la o parte si lasa-l pe el ca e mai mic!" ...nimic din obiceiurile extrem de raspandite (si extrem de proaste) de la noi! Si eram si noi si copii italieni, si autrieci, si sloveni si de multe alte soiuri si totul a fost excelent!
...mai avem secole distanta pana la asa un nivel de civilizatie!

La noi se tot renoveaza Parcul Copiilor... atata spatiu, asa o amplasare excelenta...si tinut aiurea, in paragina. Am inteels ca s-a reziliat contractul si se cauta o noua firma pentru amenajare. Credeti ca e vreo sansa sa ne implicam si sa contribuim in vreun fel?

Stiti unde imi place mult cum e amenajat la noi in Timisoara? La Gradina Zoologica! Acolo chiar e un exemplu bun! ...plus ca e in interiorul Zoo si pe acolo sunt gardieni cand e deschis, asa ca nu asisti la acte de vandalism (cum se intampla mult prea des in alte parcuri) si nici n-am vazut inca jucarii rupte. Pacat doar ca e asa departe...
Si am mai vazut un parc dragut, pentru copii mici, dar n-am avut loc acolo de adulti si copii mari No si in cateva saptamani erau deja distruse mai bine de jumatate din jucarii No . si n-am mai fost ca era prea deprimant (undeva langa Lidia, ...parcul Vidraru parca).
diapunctc

Numarul mesajelor : 103
Varsta : 40

Sus In jos

Mesaj  Simona la data de Mier Feb 06, 2008 4:19 pm

Adriana nu cred ca ai sanse cu primaria, la un moment dat cautam crese, la mai multe mi sa spus ca au spatiu dar nu au personal, am propus sa se faca locuri cu taxa in care sa plateasca parintii personalul ca sa nu ajungi la costurile unei gradinite particulare, am inteles ca acele spatii sunt date spre inchiriere la alte institurii si primaria primeste bani de acolo, trage tu concluziile
poate printr-un ONG cu proiecte cu care sa participi la licitatii, pentru a primi bani din bani publici, multe hartii, alergatura si bataie de cap, incearca inainte de alegeri
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Mesaj  adriana_dh la data de Sam Ian 26, 2008 11:27 pm

fetelor, Ioana, de cand am citit mesajul Cristei cu locul de joaca din germania, numai la asta ma gandesc. eu simt lipsa unui astfel de loc, probabil nu sunt singura, si ma intrebam daca nu este vreuna dintre voi interesata sa facem ceva in acest sens. eu nu am bani, dar am vointa, si ma gandeam sa fie in colaborare cu primaria (sa dea spatiul) si eventual cu niste fonduri nerambursabile. si, mai ales, sa fie non-profit. ce ziceti, vi se pare interesant, vi se pare posibil? Crista, nu pui si aici pozele primite de la prietena ta si poate mai multe detalii?

Zdrenghea Alina a scris:De ce nu sunt bune plasticurile?Te intreb pt ca habar nu am.

eu am studiat cate ceva din pedagogia Waldorf si pedagogia Montessori, iar jucariile naturale sunt de baza in aceste tipuri de educatie. este o filosofie mai amanuntita in spatele ideii, dar nu pot sa argumentez clar acum, insa voi cauta ceva articole si cand le gasesc detaliez chestiunea. pentru mine personal si simplul fapt ca plasticul nu e biodegradabil e un argument.
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 37
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Sam Ian 26, 2008 4:33 pm

De ce nu sunt bune plasticurile?Te intreb pt ca habar nu am.
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  adriana_dh la data de Sam Ian 26, 2008 4:14 pm

crista a scris:Chiar zilele trecute am vorbit cu o prietena din Germania ce are baietelul de 11 luni, si mi-a trimis niste poze unde mi-a aratat ce loc fain de joaca au copii. De fapt este un loc amenajat cred, de primarie- cu toate dotarile necesare unde mamicile vin cu copii sa se obisnuiasaca unii cu altii, sa devina sociabili, sa se poata lua unul dupa celalalt in cazul in care unul din copii merge mai greu in 4 labe sau inca nu si-a dat drumul sa mearga in picioare, si la fel mamicile sa-si poate schimba pareri intre ele, mai ales daca e primul copil e mai greu la inceput...a...si nu costa nimic totul e gratis. La noi nu exista asa ceva, si daca ar exista sigur se va palti...si tot nu e bine...In sfarasit ar fi fost minunat sa avem si noi asa ceva, sa poata venii orice mamica sa ceara un sfat, sau sa-si bucure copilul alaturi de altii copii - gratis.

mi se pare o super idee, chiar daca nu am posibilitatea, personal, sa o realizez! dar as face-o, exact pentru motivele expuse de tine.

eu sunt total dezamagita de parcurile de copii din cartiere (ca altele oricum nu exista). unele arata dragut, au jocuri mai noi si mai colorate, dar tot "prost" sunt facute. de exemplu, poate ati vazut si voi acele leagane la mica inaltime, cu sezut din plastic si prinse in lanturi, care aproape se rastoarna cu tot cu copil in timpul balansului - efectiv nu poti da copilul in ele, sau unele tobogane/tunele care au pe ici pe colo cate un gauroi intre componente de poate pica copilulu bine mersi printre ele. oare la siguranta nu s-au gandit deloc cand le-au realizat, sau cand le-a achizitioant primaria?

iar o alta dezamagire mare, de-a dreptul revolta, o am fata de mucurile de tigara din parcurile de copii - mi se pare o totala inconstienta sa fumezi langa propriul copil si nu numai, dar si sa arunci mucurile pe jos stiind, ca mama, ca orice copil mic ia orice de pe jos si baga in gura.

iar locul de joaca de la mall, cu mese de fumatori la 2 metri distanta, mi se pare o bataie de joc! am fost si noi de doua ori acolo, eu am intrat cu Lorand inauntru ca e micut, iar joaca a fost ok pentru o ora, ca nu prea se poate lovi si ii plac mult bilele de la tobogan.

insa ce ma preocupa pe mine acum sunt jucariile: peste tot, toate jucariile, mici si mari, de interior sau de curte, sunt din plastic. ca si material, plasticul este unul dintre cele mai contraindicate si mai nesanatoase, in comparatie cu lemnul si alte materiale naturale. evident, la jucariile din plastic pretul de productie este mic si mana de lucru ieftina deci pretul de vanzare e accesibil oricui, designul si culorile sunt foarte diverse, sunetele/muzica/miscarea le fac atractive, dar asta totusi nu inseamna ca sunt sanatoase sau educative. si din pacate, la cele din lemn pretul este principalul motiv pentru care nu sunt accesibile. De exemplu, am cumparat un trenulet numai din lemn, cu vagoane colorate si numerotate legate printr-un siret lung - 65 ron, un xilofon din lemn - 50 ron, un puzzle cu 10 piese din lemn - 20 ron, scumpe rau, nu? iar in rest casa mi-e plina de plasticuri, majoritatea primite. iar la locurile de joaca (gen mall sau gradinita din poza expusa aici in topic) absolut toate jucariile sunt din plastic.

vad ca am scris cam mult, dar astea imi sunt si mie of-urile.
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 37
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Mier Ian 23, 2008 4:11 pm

cred ca acum reusesc
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Mier Ian 23, 2008 4:09 pm

incerc si eu un tiker
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  crista la data de Mar Ian 22, 2008 2:44 am

bounce am reusit si a aparut tikerul cheers
crista

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 38

Sus In jos

din nou cu o idee...

Mesaj  crista la data de Mar Ian 22, 2008 2:42 am

Mai sus am propus, sau mai bine zis am intrebat adminul daca poate sa faca un topic de genul ' hai sa ne cunoastem' unde sa salutam fiecare si ne prezentam pe noi copii sau ce dorim...mi-ar mai placea daca se paote sa existe o rubrica Help unde sa existe nelamuriri, intrebari sau probleme cu sau in forum, pentru ca eu deja am o intrebare am sa o scriu aici poate imi raspunde cineva Question In profil mi-am pus la semnatura BB code dar pe forum nu apare, oare de ce? La previzualizare se vede, dar pe forum nu scratch
crista

Sus In jos

Mesaj  crista la data de Mar Ian 22, 2008 2:32 am

Asta-i chiar nerusinare, si noi tot am zis ca nu mai mergem la mall din cauza fumului de tigara si cred ca o sa facem asta...mai bine stam acasa in curte decat acolo in fum. Pacat doar ca au facut asa un loc frumos de care mai mult se bucura parintii- si zic uau ce bine ca se fumeaza, decat copii Crying or Very sad pacat...
crista

Sus In jos

Mesaj  carmen-iuliana la data de Lun Ian 21, 2008 11:44 pm

Asta chiar e enervatn! Si tine numai de educatie!

carmen-iuliana

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 39

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Lun Ian 21, 2008 1:13 am

Am fost azi in mall(duminica dupa 18)plin de lume, am luat si copilul cu mine, am vrut sa il duc la locul de joaca din mall sper surprinderea mea erau mai multi parinti decat copii.
Un alt lucru care ma socat e ca majoritatea fumeau acolo,puteai sa tai fumul cu cutitul,mirosea ingrozitor.
Si erau copii de toate varstele respirau tot fumul ala, nu imi venea sa cred, recunosc nu merg des in mall,dar nu am sa ma mai duc niciodata.
Eram atat de furioasa, ma tot gandeam unde sa fac reclamatie.
Si nu ii inteleg pe parintii aia, peste tot semne cu fumatul interzis si ei pufaiau ca nesimtiti direct in nasul copiilor Mad
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  crista la data de Vin Ian 18, 2008 1:41 am

Chiar zilele trecute am vorbit cu o prietena din Germania ce are baietelul de 11 luni, si mi-a trimis niste poze unde mi-a aratat ce loc fain de joaca au copii. De fapt este un loc amenajat cred, de primarie- cu toate dotarile necesare unde mamicile vin cu copii sa se obisnuiasaca unii cu altii, sa devina sociabili, sa se poata lua unul dupa celalalt in cazul in care unul din copii merge mai greu in 4 labe sau inca nu si-a dat drumul sa mearga in picioare, si la fel mamicile sa-si poate schimba pareri intre ele, mai ales daca e primul copil e mai greu la inceput...a...si nu costa nimic totul e gratis. La noi nu exista asa ceva, si daca ar exista sigur se va palti...si tot nu e bine...In sfarasit ar fi fost minunat sa avem si noi asa ceva, sa poata venii orice mamica sa ceara un sfat, sau sa-si bucure copilul alaturi de altii copii - gratis.
crista

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Joi Ian 17, 2008 10:13 pm

Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

help

Mesaj  dr. la data de Joi Ian 17, 2008 10:05 pm

Unde pot sa imi tin ziua?
Am 5 ani si sunt tare nedumerit!!!
dr.

Numarul mesajelor : 73

Sus In jos

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Joi Ian 17, 2008 9:51 pm

Eu nu am incredere in primarie,stat,tara, intelegeti ce vreau sa spun, nu stau dupa ei pana au de gand sa faca ceva.
Locul de joaca din mall ,dar cu loc de alaptat, schimbat si mai putina galagie ceva de genul asta as vrea eu.
Am fost azi la Mcdon.... nu scriu mai multe sa nu fac reclama gratuita,si spre surprinderea mea nu mai e un loc pt copii Sad
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  carmen-iuliana la data de Joi Ian 17, 2008 7:12 pm

Da de ce privat? Sa faca cei de la Primarie unul asa cum trebuie. Ca doar astia sunt viitorii contribuabili Very Happy . La noi nici magazinele de jucarii nu sunt atractive pt cei mici. Si asa o piata buna e asta.

carmen-iuliana

Sus In jos

Un loc de joaca privat?

Mesaj  Zdrenghea Alina la data de Mier Ian 16, 2008 7:54 pm

Cred ca ar fi grozav sa existe un loc de joaca privat,ceva de genul gradinitza cu parinti si copii,unde ne putem juca cu copii nostri dar sa si socializam cu alti copii si alti parinti.Un loc sigur,unde sa nu stam stresate de gandul ca copii nostri ar gasi pe jos cioburi sau mucuri de tigara.
Cunoasteti un asemenea loc?
Zdrenghea Alina
junior

Sus In jos

Mesaj  carmen-iuliana la data de Mier Ian 16, 2008 7:13 pm

Buna idee!!!

carmen-iuliana

Sus In jos

Mesaj  crista la data de Mier Ian 16, 2008 7:09 pm

Ceau la toata lumea, e groaznic ca nu avem in orasul asta mare un loc frumos in care sa mergem cu copii sa se joace si sa se simta bine. Ma gandeam sa intreb adminul daca poate sa faca un topic ceva de genul -Sa ne cunoastem- sa ne putem prezenta cat de cat, sa ne uram bun venit si de aici sa incepem sa ne cunoastem, ce ziceti?
crista

Sus In jos

Numai spoiala

Mesaj  carmen-iuliana la data de Mier Ian 16, 2008 7:02 pm

Cat e Timisoara asta de mare din pacate prea putine sunt locurile de joaca pentru copii! Mai sunt intradevar zone verzi, unde mai este un tobogan dar sunt asa, numai ca sa nu zica cei de la Primarie ca nu au facut nimic. 20 de metri patrati, cu noroi si lipsa de imaginatie. Nu este nici macar un loc in orasul asta facut dupa sfaturile unui psiholog.

carmen-iuliana

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus