scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

parazitii intestinali

3 participan?i

In jos

parazitii intestinali Empty bravo

Mesaj  dr. Lun Ian 28, 2008 4:46 pm

Bravo si ...succes.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty Re: parazitii intestinali

Mesaj  adriana_dh Lun Ian 28, 2008 1:35 pm

multumesc de raspunsuri.

in legatura cu sucul, ma bucur ca am mai aflat ceva util. din fericire, Lorand nu bea sucuri din comert deloc, el bea apa si eventual suc de portocale facut de mine. in disperare, am incercat orice metoda ca sa ii pot administra tratamentul, si cum nu a functionat nimic, am ramas la metoda "cu forta", asa ca ii picur siropul direct in gurita, printre tipete si plansete. asta e.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty Re: parazitii intestinali

Mesaj  dr. Dum Ian 27, 2008 8:34 pm

Ca sa amani tratamentul anemiei feriprive este importanta valoarea analizelor de sange (fier, hemoglobina). Daca valorile sunt mai putin scazute se poate astepta pana dupa terminarea tratamentului antiparazitar.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty tratamentul anemiei in parazitoza intestinala

Mesaj  ioana Dum Ian 27, 2008 11:50 am

tratamentul antiparazitar modifica tranzitul intestinal,facand ca tratamentul cu fier sa fie ineficient in aceasta peioada... astfel tratamenul anemiei trebuie inceput dupa terminarea curei antiparazitare...
dar trebuie sa specific ceva: am citit ca ii dai copilaslui tau suc Tedi.... acesta datorita continutului extrem de bogat in caroten poate da icter si multiple carente vitaminice... putini stiu asta caci altfel nu s-ar mai vinde acest suc, in schimb cei de la sptialul de infectioase sunt oripilati de efecetele care le are acest produs... doza recomandata este de max o sticluta de 0.5l pe saptamana...
succes cu pacalitul in continuare!!!!!!! e nevoie de multa inventivitate


Ultima editare efectuata de catre in Lun Ian 28, 2008 2:55 pm, editata de 1 ori
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

parazitii intestinali Empty Re: parazitii intestinali

Mesaj  adriana_dh Dum Ian 27, 2008 2:16 am

eu am presupus ca toate acestea medicamente se dau inainte de masa, desi nu scrie niciunde. o fi corect?
de cand am scris aici ultimul mesaj, am avut diverse tentative de a-i administra tratamentul, de fiecare data trebuie sa gasesc alta metoda de a-l pacali - de unde atata inventivitate?! de trei zile ia si parazitol si helmiflores, alternativ, in functie de felul cum reusesc sa il conving.
astazi am reusit sa ii dau de doua ori consecutiv helmiflores sirop pus in putin suc tedi, care este si el puternic aromat, si am reusit sa il pacalesc. sper sa putem continua cu suc si zilele urmatoare, ca deja ma ingrijoreaza lipsa poftei lui de mancare si paloarea fetei.

dna dr., cand se administreaza fier in aceste cazuri, si cat? Lorand al meu sigur e anemiat. Sa astept pana terminam intreg tratamentul (in total 30 de zile) sau sa ii dau fier in timpul pauzei de 10 zile?
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty proprietatile medicam Parazitol

Mesaj  dr. Sam Ian 26, 2008 2:05 am

- la copii cu varsta pana la 7 ani 1 cps de 3 ori/zi timp de 10 zile, 2 saptamani pauza, dupa care se respecta tratamentul inca 10 zile
ACTIUNE:
Cimbrul contine cantitati mari de ulei volatil cu afecte antispasmodice, expectorante, antimicrobiene. Timolul, constituentul major al uleiului volatil este considerat ca avand puternice efecte fungicide, antihelmintice, antiprotozoarice. Tinctura de propolis are actiuni antihelmintica, antiprotozoarica, antiseptica, antibiotica, antifungica, antivirala. De asemenea este un stimulator al sistemului imunitar, fiind considerat un modificator de raspuns biologic (Biological Response Modifier). Usturoiul, prin principiile active pe care le contine, usturoiul are actiune antimicrobiana fata de bacteriile gram pozitive si gramnegative, antifungica. Datorita prezentei alicinei, tratamentul cu usturoi poate limita anumite infectii virale (herpetice, gripale), mecanismul de actiune constand in interferarea alicinei cu acizii nucleici virali, limitandu-le proliferarea. Studiile recente au evidentiat actiune benefica a usturoiului in cazul helmintiazelor. Aloe contine ca principali compusi biologic activi responsabili de actiunea farmacologica derivati antracenici. Actioneaza la nivelul intestinului gros, determinand cresterea peristaltismului segmentului terminal.
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty Re: parazitii intestinali

Mesaj  adriana_dh Joi Ian 24, 2008 6:30 pm

am cumparat parazitol capsule, dar fiindca nu scria pe prospect cand/cum trebuie administrat, am cumparat si helmiflores sirop, sperand ca imi va fi mai usor. din pacate, de ieri ma chinui sa ii dau acest sirop, tot de trei ori pe zi, dar avand un miros puternic, baietelul meu il recunoaste in orice l-as pune si nu vrea nicicum sa deschida gurita. acum m gaandesc sa renunt la helmiflores si sa continuam cura (tot de 10 zile) cu parazitol; sa-i dau continutul capsulelor inainte de mese oare? o fi vreo problema ca nu face toata cura de 10 zile cu helmiflores?
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty produse homeopate

Mesaj  ioana Mier Ian 23, 2008 4:02 pm

sincera sa fiu nu prea cunosc eficienta produselor homeopate, fapt c trebuie sa il recunosc...
in schimb: trebuie sa aveti grija sa nu ii dati apa de la robinet, sa se spele pe maini frecvent , sa consume ulei de samburi de dovleac sau samburi de dovleac neprajiti(asta tine f mult de varsta copilului) si f mult usturoi in alimentatie.
Cunosc doar un produs naturist antiviermisori Parazitol care are la baza patrujel si usturoi si se gaseste sub f de capsule care pt copi mici trebuie sparte si dat doar continutul.
ioana
ioana
Admin

Numarul mesajelor : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

http://www.scoalamamei.com

Sus In jos

parazitii intestinali Empty parazitii intestinali

Mesaj  adriana_dh Mier Ian 23, 2008 3:40 pm

Doamna doctor, va rog sa imi spuneti ce tratament naturist (alternativ Albendazolum-ului, adica zentelului) se poate administra cu rezultate pozitive la un copil de 1 an si 8 luni ce are chisti de G. Lamblia. Din cate am citit, am aflat ca organismul se imunizeaza abia dupa varsta de 8 ani si deci, pana la aceasta varsta, copilul se poate infecta de mai multe ori cu acesti paraziti, si de aceea nu vreau sa ii dau de fiecare data tratamente puternice (de tip Zentel) care solicita foarte mult ficatul. Va multumesc.
adriana_dh
adriana_dh

Numarul mesajelor : 62
Varsta : 44
Localizare : Timisoara, Cal. Aradului
Data de inscriere : 23/01/2008

Sus In jos

parazitii intestinali Empty Re: parazitii intestinali

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum