intarcatul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

intarcatul

Mesaj  iulia la data de Mier Sept 24, 2008 11:50 pm

Theodora a facut 1 anisor si m-am gandit ca este cazul sa o intarc pentru ca citisem ca dupa un an laptele matern nu mai este destul de bogat in nutrienti... Pentru ca este foarte dependenta de tzitzi (asa adoarme si noaptea mai trage) intampinam dificultati, in sensul ca nu prea avem o masa pe care sa o inlocuim si sa introducem treptat laptele de vaca. Ea bea tzitzi fie la amiaza inainte de a dormi, dar f putin si seara la culcare+toata noaptea(numai ea stie cat!) Am incercat sa ii dau seara, flamanda fiind dar bea cateva guri si ma impinge. Mentionez ca ea pana acum nu a stiut de biberon, apa si sucul le bea din cana... Am incercat si cu cana si cu biberon(rotund si anatomic) si acelasi rezultat, cateva inghitituri. M-am gandit ca niciodata nu i-a fost f.foame, alta problema:cand ii este ei f.foame?! De vreme ce toata noaptea bea lapte, prima masa o luam la 12, ca pana atunci nu vrea nimic, doar ne sculam la 9 jum. La2 jum facem nani, tot cu tzitzi si iar nu mai vrem nimic pana la 5-5 si ceva, iar la 9 cand ne pregatim iar de culcare nu e deloc infometata... Mananca orice altceva, dar din lapte f.f putin... Acum ma gandesc sa ii schimb programul, dar cum? sa o trezesc de dimineata? ca dormitul asta lung ne da programul peste cap.., pranzuk, la 5? cine a mai vazut?!
Mihaela draga, te rog din tot sufletul sa ma ajuti cu un sfat! Mentionez ca tati nu e cu noi...

Uite am gasit asta pe net:
" In America este recomandat alaptatul pe termen foarte lung si intarcatul in ritmul decis de copil. Adica nu dintr-o data si nu la decizia mamei. Copilul trebuie sa fie cel care se desprinde, nu mama cea care il impinge. Bineinteles, mama trebuie sa ii prezinte alternative, sa il tenteze sa renunte, sa ii trezeasca interesul in alte activitati (pentru ca alaptatul este pentru un copil mai mare nu in primul rand o sursa de hrana, ci un mod de a capata atentia mamei, de a se simti iubit, protejat). Asa ca daca mama petrece timp cu el si fara sa il alapteze, sau daca ii arata afectiunea tot timpul, copilul se va simti suficient de independent incat sa renunte la alaptat. "
Ce parere ai?

Multumesc si te pupam!
iulia

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 52
Localizare : Circumvalatiunii
Data de inscriere : 02/02/2008

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum