scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

trai sanatos in sarcina

In jos

trai sanatos in sarcina Empty trai sanatos in sarcina

Mesaj  Simona Joi Apr 10, 2008 2:28 pm

Toata lumea stie ca in sarcina nu ai voie: alcool, tutun, cofeina, droguri, o gramada de pastile ...
Dar nimeni nu explica la ce duce daca consumi alcool in sarcina, cat ai voie si cat nu, ce boli poate face copilul si faptul ca nu neaparat in timpul sarcinii, care sunt bolile care apar cand are copilul 10 ani si nu stim de unde i se   trage.
Am citit despre studii ca ar fi bine sa bei un pahar de vin pe zi. Despre ce pahar o fii vorba cel cu picior sau cana de vin de la tara de 1 litru.
La acest subiect as vrea mai mult sa cer informatii decat sa dau. Sa imi explice si mie cineva concret din ce nu ai voie, cat nu ai voie si unde duce daca nu respecti cantitatea maxima, si cand poate sa apara boala.
Sunt o gramada de gravide care nu pot renunta la tutun sau la cofeina. Cat de grave sunt bolile care le poate face copilul de la tutul, cofeine.....merita sa faci acest compromis?
Ce este mai puternic in mintea unei femei gravide pofta sau dependenta de tutun, alcool... sau sanatarea copilului lor? De ce este atat de greu sa renunti la viata ta normala de pana atunci pentru sanatarea copilului tau?
O mama care are un copil bolnav sufera toata viata dar o gravida care are pofta de alcool nu se gandeste la copil.
Si daca avem pofte daunatoare copilului nostru cum sa renuntam la ele, cine ne poate ajuta si cine ne incurajeaza sa incercam?
Pana acum am vazut doar extreme ori nu consuma nimic din ce nu are voie, intr-un mod disperat, ori zice lasa ca si cutare a consumat si nu are nimic copilul.
Care sunt alimentele pe care nu avem voie deloc sa le consumam si din care avem voie o anumita cantitate?
Am cunostinte care daca ma vad ca beau jumatate de pahar de vin ,gravida, se uita la mine de parca as omora copilul.
Este mai bine sa fiu obsedata de faptul ca nu am voie nimic, prin disperare nu transmit nimic rau copilului?
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

trai sanatos in sarcina Empty Re: trai sanatos in sarcina

Mesaj  Simona Joi Apr 10, 2008 2:48 pm

Inca ceva.
Cred ca ati vazut toti campania cu excesul de sare, zahar sau grasimi dauneaza grav sanatatii. Ce inseamna exces, cat am voie? ...........CANTITATI................CAT, CAND, IN CE CONDITII?
Mie acea campanie nu mi-a transmis nici o informatie, daca eu nu mananc destule grasimi si dupa acea campanie incep sa mananc si mai putin.
Simona
Simona

Numarul mesajelor : 120
Data de inscriere : 05/02/2008

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum