scoalamamei
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

viroza? help

3 participan?i

In jos

viroza? help Empty atentie!!!

Mesaj  dr. Lun Mar 10, 2008 12:13 am

Reactivitatea organismului dupa adm unui vaccin scade pt o scurta per de timp, perioada favorabila unei raceli banale (tuse, stranut, muculeti) ,de aceea atentie: simptomatice, lichide, stat in casa si nimeni racit in preajma.Daca starea se prelungste,in ciuda tratamentului, trebuie reevaluata starea clinica a puiutului(febra, tuse persistenta, muculeti cu aspect urat, nas infundat, tulb de respiratie, raguseala etc).
dr.
dr.

Numarul mesajelor : 73
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

viroza? help Empty Re: viroza? help

Mesaj  iuliacampean Dum Mar 09, 2008 9:44 pm

Nu imi raspunde la tel pentru ca e plecata din tara. Dar am reusit sa vorbesc cu Ioana si m-am mai linistit:-) Mi-a zis sa-i pun picaturi in nas si sa-i dau nurofen. Iar daca stranutul se transforma in tuse sa ii dau sirop de tuse. Mi-a explicat ca dupa vaccin organismul lui lupta si atunci devine mai sensibil la orice, virusi de ex.

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

viroza? help Empty Re: viroza? help

Mesaj  Zdrenghea Alina Dum Mar 09, 2008 8:47 pm

Si noi imediat dupa vaccinul de 6 luni am racit,nu stiu care ii faza.
Tot muci ,tuse,il deranjeaza in gat,e marait si furios,pe langa astea o mai facut si alergie la spori de mucegai.
Noi facem aerosoli,sirop pt tuse,si tratament pt alergie.
Dar dr tau nu iti raspunde la telefon?
Zdrenghea Alina
Zdrenghea Alina
junior

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 39
Localizare : timisoara,mircea cel batran
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

viroza? help Empty viroza? help

Mesaj  iuliacampean Dum Mar 09, 2008 5:53 pm

Tudor (7 luni) a inceput de ieri sa tuseasca si sa stranute destul de des, poate de 2-3 ori la 2 ore. Tusea pare a fi din gat, ca si cum l-ar deranja ceva. Febra nu a facut dar e nelinistit si nu doarme prea bine. S-a trezit si noaptea si avea nasul cam plin. Joi am facut vaccinul de 6 luni si s-a uitat dr lui si in gat si era curat. Problema mea e ca dr lui e plecat din localitate saptamana viitoare si nu are cine sa-l consulte si nu as vrea sa astept atata. Ce as putea sa-i dau? Poate sa fie o reactie la vacin?

iuliacampean

Numarul mesajelor : 16
Data de inscriere : 16/01/2008

Sus In jos

viroza? help Empty Re: viroza? help

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum